| Crs a întrebat:

Pentru cei care inca fac sau au terminat facultatea de medicina : as avea nevoie sa stiu ce ar trebui sa invat pentru examenul de admitere ( mi-as dori sa intru la fara plata ). As opta pentru facultatile de medicina din constanta sau bucuresti, nu m-am hotarat. Eu trec clasa a 12-a dar as dori sa ma pregatesc de pe acum sa invat. Eu biologia nu am mai facut incepand cu clasa a 11-a dar imi place si as putea sa invat repede. Fizica si chimie - am avut numai profesori care nu stiu sa predea si nu stiu nimic din aceste doua materii, dar sunt hotarata sa invat si singura. Imi doresc foarte mult sa fac o facultate de medicina dar stiu ca acest lucru cere mult efort. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna cam ce ar trebui sa invat, ca as vrea deja sa ma apuc daca se poate. La fizica si chimie am mult de lucru, biologia imi place mult si prind repede materia. ( scuzati ca postez aici intrebarea, dar daca o pun la cariera mai mult de un raspuns sigur nu voi avea).

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu stiu ce se mai da acum la facultatea de medicina la admitere. IN 1997 cand am dat eu, se dadeau 3 probe: fizica din clasele X, XI si XII, biologia dina clasa a Xa si chimia organica (X si XII). Eram 4 si jumatate pe loc si se lua cu medii peste 8. Nu erau locuri la taxa. Eu am invatat biologia in vara dintre a XIa si a XIIa, mi s-a parut putina si usoara. O stiu si acum aproape la perfectie. Chimia si fizica au fost materiile mele preferate, am facut un liceu foarte bun, la clasa de Fizica-Chimie, aveam 12 ore pe saptamana de chimie+fizica. In clasele a XIa si a XIIa am lucrat in fiecare zi cate doua ore (o zi fizica, o zi chimie). Am facut ceva pregatire, din februarie pana in iunie si a fost foarte bine. Imi amintesc ca la fizica a fost destul de greu, chimia si biologia au fost chiar usoare.
Nu stiu la ce iti foloseste raspunsul meu. S-au schimbat multe. Acum se intra foarte foarte usor si nivelul studentilor este destul de scazut. Asa incat nu cred ca necesita mai mult de 2-3 luni de invatat.

| Crs explică:

Mi-as fi dorit sa raspunda si brigaela la intrebare, ca din cate stiu este medic big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Bab a răspuns:

La medicina in CT iti trebuie doar biologia de clasa XI si dai examen doar din biologie daca vrei mai multe detalii da-mi id tau si iti povetesc mai multe eu anul aceasta vreau sa intru la medicina pup pa-pa

| noname2010 a răspuns:

Buna as vrea sa ma ajuti si pe mine cu ceva happy, am vazut ca iti place sa ajuti oameni si chiar ti'as fi recunoscator eutushirestulumi da si u un add te rog frumos pup

Sa vezi universu intr-un bob de nisip, si un cer intr-o floare :*