| Navagio a întrebat:

Pentru început vreau să spun că stiu acest site de foarte multi ani si nu credeam ca voi ajunge sa scriu aici.
Am 24 de ani, sunt baiat, persoana cu un mic handicap locomotor(destul de vizibil). De mers merg si ma mișc rapid dar se vede urât. Mai am o problema la ochi, sufăr de strabism adica unul din ochi fuge într-o parte și tot așa se vede super urât. Nu am avut pana la aceasta varsta o relație cu vreo fata, acesta este si oful meu, am prieteni sănătoși, iesim seara sunt o fire foarte sociabilă imi place sa glumesc, tot incerc de ceva timp sa imi fac o relație dar sunt foarte timid si nu am incredere in mine datorita problemelor mele, ma consider un nimic care nu va avea vreo șansa cu vreo fata. Am vorbit cu o fata vreo 2 saptamani prin mesaje, ea nu stia de handicapul meu dupa ce i-am povestit de problemele mele am mai vorbit undeva la 5 zile după ea s-a retras ușor. Nu mai găseam subiecte de vorba si am lasat-o pentru ca mi-am dat seama ca probabil a fost din cauza handicapului meu. Ideea e ca am inceput sa fiu foarte pesimist si nu ma pot atașa de persoane efectiv. Cand vorbesc cu o fata ma blochez, parcă mi se blochează creierul, nu mai am incredere de loc în mine. Stiu ca aspectul fizic contează dar sunt un om foarte bun la suflet. Credeti ca voi reuși să cuceresc vreodată o fata. Va multumesc ca ati avut răbdare să cititi, vreau niste sfaturi serioase si nu încurajari de moment. Chiar imi doresc sa am o iubita, tot incerc dar totul se blochează undeva?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mosotti a răspuns:

Ar trebui sa nu mai lasi problemele "de acasa" sa intervina in relationarea ta cu fetele, povesteste-le daca tu consideri necesar de problemele tale dar nu te vorbi urat despre tine, accepta-te asa cum esti, fii bucuros cu ceea ce ai, fetelor nu le plac baietii care se vaicaresc, fetelor le plac baietii care sunt stapani pe situatie. Fii sigur pe tine, invit-o in oras, nu adu in discutie "problema" ta, pentru ca nu e chiar o problema, e ceva special al tau, nu suntem toti facuti sa fim la fel, toti suntem speciali in felul nostru, iesiti afara, nu te arata deranjat de handicapul tau, pentru ca nu trebuie sa fi deranjat de asta. Daca vorbiti pe internet, dupa cum spunea si domnul de mai sus "O discutie online ar trebui sa aiba un singur scop final: obtinerea numarului de telefon." Si de aici totul continua.

15 răspunsuri:
| schajuman1344 a răspuns:

Prietene, te respect. Multi nici n-au curajul sa vorbeasca, cu o fata. Retine ce iti spun acum: aspectul fizic conteaza NUMAI in mediul online pentru ca asta e prima impresie. In realitate, femeile sunt in limba dupa masculii ALFA. Masculii care au o latura emotionala dezvoltata, care le fac sa rada, care le asculta si nu un dobitoc cu muschi si creier 0. Daca ar fi vorba doar de aspectul fizic, burtosii pe care ii vad pe strada si roackerii nespalati ar fi toti virgini. TU trebuie sa devii mascul ALFA in totalitate. Esti pe drumul cel bun, dar renunti prea usor (trasatura unui mascul BETA). Femeile adora sa refuze barbatii. De multe ori in conversatii vei avea parte de *** tests pe care daca le treci, vei avea o sansa cu fata respectiva. O discutie online ar trebui sa aiba un singur scop final: obtinerea numarului de telefon. Nu fii badaran! Intreab-o daca iti permite sa o suni mai incolo cand gasesti un local fain prin oras. Daca iti da seen, incearca sa glumesti pe tema asta. Mai sunt multe de zis, masculule. FII ALFA, SI NU BETA!

| alina2k18 a răspuns:

Sunt atatia oameni cu handicap care isi gasesc o femeie.
Cauta pe cineva ca tine.

| Navagio explică (pentru alina2k18):

Pana acum m-am rezumat la fete normale sa fiu sincer am zis sa incerc dar nu exclud si o persoană cu probleme ca mine.

| RAY a răspuns (pentru schajuman1344):

. Retine ce iti spun acum: aspectul fizic conteaza NUMAI in mediul online pentru ca asta e prima impresie

cum naiba sa fie aspectul fizic prima impresie daca nu ne vedem unul pe altul, real e prima impresie si conteaza mult, asa zis masculi alfa au disparut, azi numai exista asa ceva, atractia fizica este ceva involuntar

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ai sta cu el?

| RAY a răspuns:

Hey,pe langa aceste mesaje care dau bine la imagine si atat ca au zero valoare in lumea reala,sa vedem cum putem progresa in primul rand legat de acest handicapat nu se poate vindeca? ai fost la doctori,poate se poate,legat de strabism sunt convins ca se poate face ceva in privinta asta, trebuie sa intelegi ca o fata nu va sta cu tine doar asa de trecerea timpului, faza cu masuli alfa asa te nasti nu devi, si asa nu prea sunt,in fine, tu ai nevoie de multe,sa vezi de acele lucruri + sa socialisezi,in prezent ai niste probleme
anexitate
timiditate
asocializare
oameni raspund aici uni ca sa faca o imagine buna atat,acum cum te simti,omule tu iti iubesti si zona de confort iar sa iesi de acolo va fi extrem de greu
ai nevoie de multa rabdare, timp, inteleptiune, critici, te critica cineva? taci si ascultal, asta sa faci mereu, taci si pui in aplicare sau ne iubim zona de confort

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mai încearcă! Încercarea moarte n-are!

| JulesDC a răspuns (pentru RAY):

Am iubit si nu cred ca baiatul asta intreba.

| RAY a răspuns (pentru JulesDC):

Ce frumos ai scapat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Test2fmm

| Mosotti a răspuns:

Am citit tot. Aia s-a retras din cauza problemelor tale, evident. Normal ca te blochezi pentru ca stii ca ai un mare dezavantaj si poti fi refuzat. Nu stiu daca una sanatoasa va sta cu tine, in general cei sanatosi nu stau pentru ca au mereu altceva mai bun de ales. Oi fi tu bun, dar si altii sunt tot buni si sanatosi. S-ar putea sa ai nevoie tot de una cu ceva probleme care si aia la randul ei are probleme in a gasi partener. Asta e realitatea, nu te mint ca nu are nici un sens, nu te-ar ajuta. Iar aia de ii vezi ca stau cu din aia nu stiu cum, stau din interes, au situatie puternica materiala. Deci asta este. Ce stiu sigur din discutii este ca de exemplu fetele cu diabet de tip 1 facut in copilarie sunt evitate de barbatii sanatosi, si tine cont, arata bine, nu se vede fizic, nu i-ar afecta pe ei deloc faza asta. E doar un exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e gresit sa n-ai incredere in tine daca acea neincredere are la baza motive serioase. Din ce ai spus pana acum, nesiguranta de sine e total justificata in cazul tau.

Ce nu faci cum trebuie e ca nu-ti accepti conditia de om defect cu tot cu limitarile ei.

Nu mai incerca sa-ti faci nicio relatie, nu te duce la atletism si nici sa nu te gandesti sa te faci model de gene.

Anumite chestii nu sunt pentru tine iar sa incerci sa-ti creezi alta impresie inseamna sa te minti singur si sa devii o fiinta umana de toata jena.

Lasa-ti insecuritatile sa puna stapanire pe tine pana ajungi in punctul in care n-o sa mai ai asemenea dorinte sau macar n-o sa mai incerci sa le indeplinesti.

| JulesDC a răspuns (pentru RAY):

Nu voiam sa scap, voiam sa ajut baiatul, nu sa aduc ma intorduc discutie pe mine. laughing

| Mosotti a răspuns (pentru JulesDC):

Ai spus corect tot ce ai spus, ma refer la userul de mai sus, am gresit, semanau avatarurile si credeam ca esti el, el trebuie sa-si accepte problema si sa nu se mai mire si sa spere la ceva imposibil. Are sanse doar cel mult asa cum am zis, la una cu probleme care la randul ei nu a gasit pe nimeni, altfel adios. Sa faca altele, exista n distractii pe lume, calculator, net programare, TV filme, emisiuni, plimbari, sunt destule, si sa lase ce nu poate face. Nu stiu cu ce ajuta in general cand multi mint oamenii, le dau sperante si apoi aia pica in depresii cand li se rupe iluzia. Asta e, ne confruntam cu adevarul, il acceptam, ne obisnuim si nu mai facem vreun soc apoi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet mesajul ca era pentru tine, incurcasem userii, am cerut stergerea mesajului catre Jules dar nu mi-a venit linkul pe mail de verificare pentru stergere, el trebuie sa-si accepte problema si sa nu se mai mire si sa spere la ceva imposibil. Are sanse doar cel mult asa cum am zis, la una cu probleme care la randul ei nu a gasit pe nimeni, altfel adios. Sa faca altele, exista n distractii pe lume, calculator, net programare, TV filme, emisiuni, plimbari, sunt destule, si sa lase ce nu poate face. Nu stiu cu ce ajuta in general cand multi mint oamenii, le dau sperante si apoi aia pica in depresii cand li se rupe iluzia. Asta e, ne confruntam cu adevarul, il acceptam, ne obisnuim si nu mai facem vreun soc apoi.