| anonim_4396 a întrebat:

Cum se comporta persoana asexuala in relatia de cuplu?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei, aceste persoane, nu se incurca cu asa ceva. Dar daca ar face-o, relatia nu va fi de durata. Oricum, aceste persoane sunt rare.

| Celcestietot a răspuns:

Păi nu este într-o relație pe bune.

| Sofer a răspuns:

Ca nu ești atras sexual de persoana aceea.

| LPCTSTR a răspuns:

Persoanele asexuale nu opteaza pentru relatii, este fix orientarea lor care spune ca ei nu gasesc emotie de afect in persoane, indiferent de sex.

| SG1995 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asexual înseamnă aromantic. Asexuali sunt încă persoane umane, cu același nevoi emoționale ca si noi, doar că nu se simt confortabili cu ideea de a face sex, ba chiar în dezgustă, ceea ce mi-ar indica în general niște traume emoționale care se manifestă prin repulsia față de comportamentul sexual.

| JicaContra a răspuns (pentru LPCTSTR):

Vorbesti din experienta?!? esti asexuat?!?
d-le vedeta mare a TPU crezi ca iti merge cu orice TAMPENIE debitezi?!?

in general o persoana asexuata nu prea ajunge intr-un cuplu pentru ca marea majoritate zdrobitoare a oamenilor cand e vorba de cuplu vor si sex, ori nu e cazul aici, insa nu inseamna ca in mod ABSOLUT e imposibil sa ajunga intr-un cuplu, cum sugereaza vedeta prapadita de mai sus!

iar raspunsul exact la intrebarea ta e ca, nu exista un raspuns, e posibil ca respectivul cuplu sa fie nefericit pentru ca cealalta persoana e frustrata ca nu are parte de sex, s-ar putea ca persoana asexuata sa isi dea un interes special ca sa compenseze pentru asta, etc.

| SG1995 a răspuns (pentru JicaContra):

Păi un cuplu de asexuali ar functional, altminteri ar fi o relatie disfunctionala.

| JicaContra a răspuns (pentru SG1995):

Nimic nu e perfect, insa hai sa iti dau vreo 2 exemple:

el playboy, ea absolut frigida, dar bogata cu spume, se casatoresc si fac, copii (faptul ca nu ii functioneaza excitarea nu inseamna ca nu functioneaza restul)

ea fata familiei indiene sau ceva de genul asta de clasa inalta care trebuie sa pastreze aparentele, lesbiana, el, dickless si se casatoresc pentru a pastra aparentele

| SG1995 a răspuns:

Ca o persoană obisnuită, cu excepția faptul că de la o femeie asexuală nu pupi păsărică.