| 247 a întrebat:

Plac o fata, vorbim zilnic, ne mai trimitem si poze, eu cred ca si-a dat seama ca o plac, dar parca o simt totusi putin distanta, nu cred ca e sentimentul reciproc, ba mai mult, astazi mi-a spus ca nu mai poate sa vorbeasca si am intrebat-o de ce si mi-a spus ca tocmai a bagat-o in seama o "bunaciune" si ca vorbim mai tarziu... Adica mi-a cam zis ca ii place de altul, mi-a mai zis de cateva ori ca se duce pe la el prin clasa

Eu as vrea sa-i spun ce simt pentru ea, sa o mai fac? Nu prea mai are rost, dar... Oricum ne intelegem bine, eu zic ca suntem prieteni buni si daca suntem prieteni buni trebuie sa fim sinceri.

21 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cea mai bună variantă: ia-ți c oaiele înapoi. Nu o mai cauți și dacă te caută ea îi zici așa: Nu mai am chef să vorbesc toate prostiile cu tine. Chiar nu îmi pasă de toate câcaturile pe care le faci tu în rest. Mă atragi sexual și vreau să mă culc cu tine. Cum tu nu vrei asta cred că e mai bine să nu mai vorbim. Și nu îi mai răspunzi la nimic din ce nu este o invitație la sex sau ceva de genul, să fiți doar voi doi. Nu dezarma oricât timp ar trece. Nu o cauți, nu îi răspunzi la absolut nimic, nici nu o privești măcar dacă nu menționează că vrea ceva fizic cu tine. Poți să te alegi cu sex sau ceva apropiat. Caz în care nu îți fă iluzii pentru că e probabil o chestie de o dată și atât. Poate și a doua oară. Nu va fi într-o relație de cuplu cu tine. Sau prietenia s-a sfârșit și nu mai sunteți prieteni și va trebui să suporți tensiunea dintre voi o perioadă. Oricare e deznodământul ieși câștigat.

| 247 explică (pentru Bacemi):

Spui bine tu ce spui, doar ca n-o vreau pentru sex, doar pentru sex...
Nu ma plang ca am vorbit multe tampenii cu ea, imi place sa vorbesc cu ea, o fac cu drag.

| Bacemi a răspuns (pentru 247):

Ai făcut-o cu drag. Începe să nu fie așa. Nu te minți. Dacă o vrei pentru sex o ignori până îl obții. Dacă te deranjează atitudinea ei față de tine e cazul să o ignori până viața viitoare.

| danay72 a răspuns:

Doar tu poti decide cum sa procedezi. E adevărat că un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate, dar trebuie să discerni dacă acest lucruri se aplica si la ea sau nu.

| mentholinks a răspuns:

Poti sa-i spui sau nu. Oricum tot un refuz vei primi.

| 247 explică (pentru mentholinks):

Pai da nu ii propun nimic, doar vreau sa recunosc ceea ce ea deja stie si se chinuie sa imi arate ca nu e reciproc.

| mentholinks a răspuns (pentru 247):

Atunci n-are niciun rost sa aprinzi focul cu un chibrit umed. Doar daca vrei tu sa te descarci.

| HazelEyes77 a răspuns:

Imi pare rau dar fata se pare ca nu are aceleasi sentimente. Daca si a dat seama ca o placi si iti trimite diferite semnale ca nu impartasesti acelasi lucru situatia e cat se poate de limpede. Poti sa i spui dar nu stiu ce s ar schimba daca o faci. Puteti ramane amici dar e mai greu pentru tine avand in vedere ca tu o vezi mai mult de atat. Dar daca va intelegeti bine de ce sa nu continui relatia de prietenie si poate cu timpul se vor mai diminua sentimentele pentru ea.

| 247 explică (pentru HazelEyes77):

Da, eu vreau sa ramanem prieteni si vreau sa nu mai fie atat de exacta cand vine vorba de altii, adica nu-mi place sa aud ca ii place de altul.

tu cum ai reactiona daca un prieten si-ar marturisi sentimentele pe care le are fata de tine? tinand cont ca nu simti la fel... vreau sa-i spun ca nu vreau sa stricam prietenia, adica ea oricum stia, doar ca nu i-am spus-o eu, nu poate sa fie atat de grav ca marturisesc asta, nu?

| PersonajFictiv a răspuns:

laughing vorbeste cu tine din plictiseala, esti amica ei buna si cam atat.
Nu ai nicio sansa sa stai cu ea.
Doar daca se intampla o minune peste vreo nu stiu cati ani,dupa ce o sa o dezvirgineze " bunaciunile " si o sa o lase,apoi o sa se prinda ca nu doar aia conteaza, poate o sansa.
Dar totusi, mai bine mergi mai departe, poti sa-i zici dar e clar ca ea nu simte, asa ca devii penibil in fata ei, o sa iti spuna ca nu simte si aia e.

| 247 explică (pentru PersonajFictiv):

Totusi asta ar insemna sa se plictiseasca mereu pentru ca vorbim de des si mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i tu ce consideri că ai să îi spui că deznodământul acelaşi va fi, ai să vezi.
Şi sincer nu prea ştiu ce să spun despre o fată care are în repertoriu asemenea replici ca "bunăciune" atunci când face referire la alți băieți.Oi fi eu mai învechită, dar mi se pare cam golancă tipa după vorbe aşa.Dar, na, sunt gusturile tale.Nu mă bag eu.

| 247 explică (pentru anonim_4396):

Care va fi deznodamantul? laughing
mie mi se pare ok, adica nu e genul ala de fata timida, dar nici golanca... eu zic ca e la locul ei

| 393Dan a răspuns:

Nu-i spune. II place de altul, daca-i spui ea te va refuza si se va simti vinovata si incomod in prezenta ta si vei pierde prietenia. Mai asteapta, mai flirteaza cu ea sau cu ce va mai ocupati toata ziua, poate cu timpul isi va da seama ca te place si pe tine.
Varianta 2. Baga-ti piciorul si aseaza-te cu alta fata in banca.

| 247 explică (pentru 393Dan):

rolling on the floor) nu suntem in aceeasi scoala
daca ea stie, de ce s-ar supara daca o recunosc si eu?

| 393Dan a răspuns (pentru 247):

Pentru ca se va simti vinovata ca nu-ti poate da ceea ce vrei. Si de fiecare data cand veti comunica se va simti incomod.

| IonelaS12 a răspuns:

Poate s-a prins ca o placi si vrea sa te faca gelos pentru ca nu ai curajul sa ii zici ceea ce simti. Adica eu una asa as face as inflori niste minciuni doar ca sa fac baiatul care ma place gelos. ..deci eu i-as zice ceea ce simti!

| 247 explică (pentru IonelaS12):

Nu stiu ce sa zic, adica i-a trimis un mesaj in seara asta si parea fericita... se vede ca-l place, nu o face doar sa ma faca pe mine gelos.

| IonelaS12 a răspuns (pentru 247):

Atunci zii direct. "mai fata. eu de plac. dar de plac mai mult decat ca o prietena. simt ca nu e sentimentul reciproc... dar totusi voiam sa.ti zic ceea ce simt. si poate o sa ramanem prieteni indiferent de ceea ce simt eu pentru tine. " direct la obiect. o prinzi de cap sa se uite in ochii tai si ii zici repede!

| 247 explică (pentru IonelaS12):

Si tu ai ramane prietena cu unul care iti spune asta?

| IonelaS12 a răspuns (pentru 247):

Dc nu as ramane? Mi s-a intamplat si mie si am ramas foarte buni prieteni