| anonim_4396 a întrebat:

PMS sau sarcina? In 30 luna aceasta trebuie sa imi vina ciclul, insa suntem in 28 si n am avut pana acum durere de burta, cum am de obicei inainte cu 3 zile, insa ma doare capul asa enervant de 2 zile, am 18 ani si un ciclu regulat insa, doar de 3-4 ori m-a durut capul inainte de menstruatie.Nu cred insa ca am ramas insarcinata deoarece am facut-o protejat chiar si in zilele de ovulatie : 16-17-18, dar mentionez ca am facut-o putin si fara prezervativ insa FARA finalizare, si totodata s-a sters de lichidul preseminal de cate ori simtea ca e cazul.Nu cred ca am ramas insarcinata de la atat,in timp ce altii se chinuie luni de zile sa aiba un copil.
Am o scurgere destul de abundenta si usor galbuie,sanii nu par sa ma doara, insa simt un usor discomfort la mameloane sau daca ii masez.
Este doar PMS sau ar trebui sa-mi fac griji de mai mult?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca asa cum ai afirmat in a ta intrebare ca de obicei primele simptome premenstruale apar de regula cu 3 zile inainte de data deincepere a menstruatiei, deocamdata nu ar trebui sa te impacientezi prea tare fiindca in cazul producerii unei mici dereglari hormonale se poate produce o intarziere de 1-2 zile si simptomele premenstruale sa-si faca aparitia incepand de maine sau chiar poimaine. In cazul multor femei secretia vaginala poate sa devina uneori foarte abundenta in zilele din vecinatatea minstruatiei, situatate atat inainte cat si dupa terminarea menstruatiei. Probabilitatea de a exista o sarcina nu poate fi complet exclusa insa este una foarte mica. Multa sanatate!

| 2EXA a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc! Multa sanatate!