| copiluta25 a întrebat:

Poate afecta postinor ciclul metrual ca si cantitate? am avut ultimele doua luni mentruatia la termen. timp de 3 zile ca de obicei insa foarte slaba catitativ.de o luna de zile am facut un test de sarcina a iesit negativ, dupa care am avut contact sexual..am luat postinor pentru siguranta ca mi-a s-a parut ca au fost ceva probleme, dupa 5 zile mi-a venit "mentruatia " asta ciudatica, dupa o luna in care am luat anticonceptioanale rigeviond.mi-a venit iarasi la a treia pastila rosie,, dar tot asa de slab cantitativ.ce se inatmpla? sa fie ceva de care sa ma ingrijorez..asa de teama imi e de sarcina de am impresia ca mi se si misca ceva prin burta

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Postinor-ul e o bomba hormonala,nu e o gluma de societate,afecteaza orice organism cu luni intregi de efecte secundare.
Ar fi trebuit deci,sa te astepti la asemenea modificari de durata,cantitate si culoare,nu e deloc iesit din comun.
Spui ca iei si rigevidon,daca e asa nu inteleg rostul postinor-ului,cred ca exagerezi mult cu teama ta de sarcina.
Cat timp iei anticonceptionale si le iei corect,sarcina e imposibila iar contraceptia de urgenta,inutila.
Nu te nenoroci singura si nu mai lua pastile fara recomandarea medicului,iti pui sanatatea intr-un real pericol.
Ceea ce trebuie sa faci acum este sa iei anticonceptionalele asa cum ti-a fost recomandat de medicul care ti le-a prescris,zilnic la aceeasi ora si sa faci o cura de detoxifiere a organismului,ca sa ii readuci echilibrul cat mai repede.
Combina doua metode de protectie daca si cu anticonceptionale te temi sa nu ramai insarcinata, desi e prima oara cand aud varianta asta.
Poate ar trebui sa cauti pe net informatii complete privind contraceptia si viata sexuala, pentru ca nesiguranta si lipsa de informare duc la rezultate negative si exagerari inutile.
Insarcinata nu esti, poti face cel putin un test de sarcina si o vizita medicului ginecolog.
Sexul e jocul oamenilor maturi, inseamna placere dar si responsabilitate.

| mona a răspuns:

La cate ai luat nu e de mirare ca ciclul tau menstrual e dat peste cap, nu cred ca e vorba de sarcina

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi important sa ne zici ce varsta ai, apoi, efectueaza un test de sarcina sa vezi daca exista sarcina, daca nu, nu ezita sa consulti medicul de familie apoi pe cen ginecologic..varsta mica/pastile multe/dauneaza si afecteaza...
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aşa cum spunea şi @Happiηеss, NU am priceput de câte ori ai luat Postinor, în ce luni, când ai luat AC & cum le-ai luat, etc.

EXPLICĂ mai exact ( dacă doreşti un răspuns CORECT )!

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Din moment ce ti-a venit menstruatia, normal ca nu esti insarcinata! Daca simti ca nu esti pregatita sa devii mama, nu mai face sex si ai rezolvat problema. Decat sa stai intr-un asemenea stres si sa-ti mai dai si organismul peste cap, cu tot soiul de pilule luate aiurea, mai bine treci la abstinenta.

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu prea inteleg, de cate ori ai luat Postinor?
Anticonceptionalele cand le-ai inceput, dupa ce ai luat Postinor sau inainte, au fost recomandate de medic?
Le-ai luat in prima zi de menstruatie?

| Iubibila01 a răspuns:

Da. si mie mi-a scazut foarte mult cantitativ dupa ce am inceput sa iau anticonceptionale. Daca le iei corect poti sta linistita. Faptul ca simti ceva miscandu-se prin burtica ta, este doar imaginatia ta. Si mie mi se intampla la incepu... paranoia asta.