| Anays1921 a întrebat:

Poate avea o femeie menstruație peste sarcina? Am avut 3 menstre după contact si alte simptome nu am. De sarcina sau ceva, numai ca am dureri de stomac si sânii imi par mai tari

Răspuns Câştigător
| Annamaria21 a răspuns:

Nu am de gand sa polemizeze aceasta tema si daca este adevarat ceea ce sustii, trebuie sa stii ca astfel de cazuri se produce extrem de rar 1 caz la cine stie cate mii de cazuri de scurgeri reale, insa orice femeie chiar si cu o minima informatie sau complet lipsita de cunostinte medicale, sesizeaza ca menstra si menstruatia este modificata si ca atare isi face macar 1 test de sarcina. Iar aceasta fata transmite ca : acum 4 ore | Anays1921 explică (pentru AraCib1997):
""Pai am facut 4. Printre care 2 După 5 saptamâni si 2 după 2 luni. Orice femeie educata si responsabila procedeaza cel putin astfel, in cazul in care evita sa fie consultata ginecologic din motive doar de ea stiute. Ea are nevoie de un raspuns corect de la o persoana informata care are cunostinte in aceasta tema si se ocupa cu asa ceva. big grin

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista asa numita MENSTRUATIE peste sarcina (este un termen gresit/eronat), insa in cazul in care s-a instalat o sarcina in endometru se pot produce niste posibile scurgeri cu aspect mucilaginos mai mult sau mai putin sangvinolente, dar care sunt complet diferite de o menstruatie normala. Aceste scurgeri se pot produce in prima luna si rareori eventual si in a 2-a si foarte rar si in a 3-a luna de dupa instalarea sarcinii. In cazul in care se instaleaza o sarcina in uter, legatura uterului cu exteriorul se intrerupe fiindca se creeaza/formeaza un dop/un baraj produs din mucusul cervical intarit in canalul existent intre uter si vagin. Din acest motiv dar foarte rar, in momentul in care ar fi urmat sa inceapa menstruatia se pot produce de fapt niste scurgeri sangvinolente, de regula foarte slabe cantitativ, care au un anumit aspect, foarte diferit care cu greu s-ar putea confunda sau atribui unei menstre si a carei durata de manifestare/scurgere de regula nu depaseste 1-2 zile. In cazul in care ultimele 3 menstruatii s-au desfasurat pe o perioada medie de 4-5 zile si daca menstra eliminata a avut mereu acelasi aspect, culoare, textura, miros, cantitate si flux de menstra eliminata, etc. si toate cele 3 menstruatii au fost asemanatoare intre ele, se poate afirma fara teama de a gresi ca este complet IMPOSIBIL sa se fi format si sa existe o sarcina chiar si ipotetica. Multa sanatate!

| Annamaria21 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu am avut menstruatie normala de 4 zile, peste sarcina 4 luni, la fel si mama mea, deci nu exista?laughing daca nu ti s-a intampla nu mai da sfaturi, sa stii ca nu orice găsesti pe net se intampla si in viata reală

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Annamaria21):

Probabil ca voi reprezentati asa numitele "exceptii de la regula" care niciodata nu sunt luate in considerare si in calcule. big grin

| Annamaria21 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai asta zic, ca avea nevoie de un sfat de la cineva căreia i s-a intamplat, ca daca avea nevoie cauta si ea pe net, ca sunt sigura ca a cautat.

| Annamaria21 a răspuns (pentru Annamaria21):

Nu am de gand sa polemizeze aceasta tema si daca este adevarat ceea ce sustii, trebuie sa stii ca astfel de cazuri se produce extrem de rar 1 caz la cine stie cate mii de cazuri de scurgeri reale, insa orice femeie chiar si cu o minima informatie sau complet lipsita de cunostinte medicale, sesizeaza ca menstra si menstruatia este modificata si ca atare isi face macar 1 test de sarcina. Iar aceasta fata transmite ca : acum 4 ore | Anays1921 explică (pentru AraCib1997):
""Pai am facut 4. Printre care 2 După 5 saptamâni si 2 după 2 luni. Orice femeie educata si responsabila procedeaza cel putin astfel, in cazul in care evita sa fie consultata ginecologic din motive doar de ea stiute. Ea are nevoie de un raspuns corect de la o persoana informata care are cunostinte in aceasta tema si se ocupa cu asa ceva. big grin

| Ara997 a răspuns:

TEST de sarcina

| Anays1921 explică (pentru Ara997):

Pai am facut 4. Printre care 2 După 5 saptamâni si 2 după 2 luni.

| Anays1921 explică (pentru Anays1921):

Si negative

| Ara997 a răspuns (pentru Anays1921):

Gata, e ok! stai linistita