| Florentinaaaaaaaaaaa a întrebat:

Poate supravetui un spermatozoid daca a ajuns pe data de 1 in vagin si pe 6 era ovulatia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Viata reala a spermatozoizilor este scurta, in medie de 1-2 zile. In cazul in care ajung in uter si acolo intalnesc niste conditii cu totul ideale, se considera ca ar putea trai in foarte rare cazuri 3-4 zile si in cazuri cu totul exceptionale chiar si 5 zile. S-au avansat de catre anumiti cercetatori chiar si 7 zile de viata in cazul unor conditii ideale, insa fara nici un indiciu/suport real al afirmatiei respective. In concluzie se poate aprecia ca probabilitatea ca un spermatozoid sa poata supravietui din data de 1 pana in data de 6 este extrem de mica, insa nu si absolut imposibila. http://sanatate.bzi.ro/......rinda-1146 Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Rezista doar pana pe 6. Ca apoi intra in weekend.

| LoveSleep a răspuns:

Probabil nu. Dar i-ai numărat? Poate au fost mai mulți, mai multe șanse. Ca și cu copiii prin anii '20, când toată lumea făcea peste 4, pentru că mureau.
Dacă o ascultai pe bunică-ta când îți povestea, acum știai asta.

| vocea a răspuns:

Sigur ca poate.

| presus a răspuns:

Da.

| Tabia a răspuns:

Probabil da, pare-mi-se spermatozoidul contopeste ovului in termen de aprox 1 saptamana.

| Alexandar19947890rfdsaewrthjklpoiugvcazerytiop06nu a răspuns:

Buna, un spermatozoid traieste între 3 si 7 zile în vagin, dar asta difera de la o persoana la alta, multa bafta.