| Delusion a întrebat:

Poate un ovul sa fie fecundat chiar și la 4-5 zile de la eliberarea din ovar?
Cat timp poate fi fecundat și după câte ore incepe sa se dezintegreze?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Viata MEDIE a ovulului dupa eliberarea sa din foliculul ovarian, adica perioada de viabilitate in care poate fi fecundat de catre un spermatozoid este cuprinsa intre 12 -16 ore, insa s-a constatat ca uneori poate ramane VIABIL chiar si 24 de ore. In cazul in care in cele 16 sau maxim 24 de ore NU se produce fecundarea, ovulul intra intr-un poces de imbatranire, degradare si degenerare rapida si drept urmare in urmatoarele 2-3 zile OVULUL se dezintegreaza si cea mai mare parte din resturile de ovul sunt resorbite de tesutul ovarului/endometrului iar o alta parte se transforma in asa numitul corp galben care va continua sa produca hormonul progesteron pana in momentul inceperii menstruatiei. In concluzie viata efectiva a OVULUL VIABIL este de 12-16 ore din momentul eliberarii sale din foliculul ovarian. http://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029 si de asemenea http://www.gynecoland.ro/articles/Ovulatia,material in care este precizat foarte clar ca : ""Ovulul eliberat de catre ovar este captat de trompa femeii ca un "aspirator" si de aici porneste prin trompa uterina si ajunge in uter unde MOARE si de unde este ELIMINAT. El traieste aproximativ 12-24 ore, din momentul cand este eliberat din ovar.""

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada maxima de supravietuire a unui ovul in caile genitale este 5 zile. De cele mai multe ori, doar in primele 3 este viabil, dar se poate intampla sa fie un pic mai mult