| Anonima22042020 a întrebat:

Poate va părea ciudat ceea ce am să zic însă sper să nu fiu judecată pentru asta. Sunt împreună cu un băiat de o lună. Până la el eu nu am mai avut niciun iubit. Când ne-am întâlnit singuri m-a sărutat și săruturile lui care mă excitau au fost însoțite de gesturi precum mâna pe fund, mângâiat pe spate sau a încercat la un moment dat să îmi atingă sânii dar nu l-am lăsat. L-am oprit și i-am zis că încă nu sunt pregătită să îl las să mă atingă mai mult decât o făcuse. A zis că înțelege și că nu e absolut nicio problemă. Acum însă am început să discutăm anumite lucruri cu tentă sexuală și aș vrea să îl las să mă atingă chiar dacă el a zis că nu este nevoie. Nu vreau să îmi incep viața sexuală și vorbind cu el am fost amândoi de acord că acest lucru va veni când vom fi amândoi pregătiți. Suntem amândoi virgini. Chestia e că mă simt bine în compania lui și, deși îmi era rusine i-am mărturisit că atingerile lui îmi dau fiori. Știam că e vorba de faptul că mă excita însă nu am zis asta in mod direct. El a spus că nu e nimic rușinos, că e normal, că se bucura ca i-am zis ce simt și ce îmi place și că i-ar plăcea sa știe ce îmi mai doresc sa facă. Ideea e că nu știu dacă e ok să îl las să mă atingă chiar dacă suntem împreuna de puțin timp. Nu vreau să mă creadă o fată care acceptă orice și care e de acord să se dezbrace usor. Nu vreau să par penibila că mă excit foarte tare când mă atinge și mă săruta. Voi ce credeți? Fac prea rapid lucrurile? Pare penibil că i-am mărturisit faptul ca mă excit? Sau doar mă gândesc prea mult la asta? Si as vrea ca atunci când ne vom întâlni pentru ca momentan nu suntem in același oraș, sa fac gesturi care sa ii aducă și lui plăcere. Sunt destul de stângace pentru ca nu am experiența. Ce îmi puteți recomanda sa fac?

Răspuns Câştigător
| Rux2000 a răspuns:

Nu vad nimic rău în faptul ca i-ai mărturisit ca te excita atingerile lui, plus de asta, asta înseamnă că simți ceva pentru el. Te înțeleg ce spui, ai vrea sa te atiga dar sa nu duceți lucrurile pana la sfârșit. Asta nu înseamnă că ești o femeie de moravuri ușoare. Sfatul meu este sa "mergi" până unde te simți tu confortabil și sigură ca nu vei regreta după.

11 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Sa mai astepti.
Totul o sa vina de la sine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este normal sa simti fiorii provocati de excitatia care-ti cuprinde tot corpul atinci cand discutatia este axata pe activitatea sexuala. Fiindca relatia voastra momentan este doar virtuala (la distanta) nu prea ai motive sa te vonsideri ''vinovata'' de ceea ce se intampla intre voi, sau in mod concret doar in cazul tau. In ideea ca s-ar putea ca relatia sa dureze si la un moment dat sa devina reala d.t.p.d.v. te iti indic sa citesti urmatorul comentariu care s-ar putea ca la un moment dat sa-ti fie de folos.
In cazul cuplurilor de tineri care sunt inca virgini, activitatea sexuala numita petting poate fi apreciata si considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din limba engleza, in care "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, un petting adevarat, care este ''corect'' efectuat inseamna un pic mai mult decat explicatia din dictionar, deoarece reprezinta de fapt toate sarutarile, atingerile si mangaierile, etc. extinse pe intregul corp cu sopul de a fi excitate cat mai intens locurile/zonele erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica cunilitia (linsul "pasaricii") cat si felatia penisului (sexul oral), insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginului cu penisul. Fiindca petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale, devine si cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate prin care tinerii reusesc sa-si provoace reciproc placere si satisfactie sexuala maxima, insa cu conditia sa reusesti sa respecte regula de baza, a pettingului, de a nu depasi limita obligatorie impusa, cea care permite sa fie practicate toate fanteziile sexuale posibile... exceptia fiind penetrarea. Prin petting se practica toate actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta ca totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea.
Reiese ca petting-ul reprezinta o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), al carui scop final este cea de a provoca si de a obtine stari de placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să decizi până unde vrei să ajungi și cât de repede vrei asta. Nu ne putem pune în locul tău să decidem.

| Goete a răspuns:

De ce va ganditi mereu la xe vor gandi despre voi baietii daca faceti sex prea "repede" sau de la.a catea intalnire se poate...
Voi ce ganditi despre baieti, daca o fac din prima intalnire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa fii tu! Fa exact ceea ce simti nu te abatae de la asta si nu iti fie teama. Nu există o marjă prin care faci lucrurile prea rapid sau nu ci pur si simplu fiecare om evoluează diferit. Mult succes!

| Michaeel a răspuns:

Asta e sincer părerea mea, dar cred ca te grăbești. Depinde și de vârstă ta, oricum relația voastră ar trebui sa fie legata de sentimente si nu asa multe atingeri. Eu zic sa o luați mai ușor, va cunoașteți mai bine și după treceți și la atingeri și alte lucruri, nu zice nimeni sa nu va sărutați sau sa practicați distanta sociala happy dar eu personal nu i-as permite sa ma atingă asa de mult. Poate sunt eu de moda veche și la alți li se pare normal, dar dacă ai încredere în băiatul ala, fa ce dorești. Sa îți începi viata sexuala cu un băiat cu care ești împreună de o luna e total greșit. Așteaptă ca e timp și de asta, având în vedere ca sunteți amândoi virgini, înseamnă că aveți sub 20 de ani și la vârsta asta băieții vor sa profite de fete și nu i-au lucruri în serios.

| Pantagruel a răspuns:

Puteti sa incepeti usor, cu sex oral. Pofta vine mancand.

| Hollyg a răspuns:

Ar fi bine sa mai astepti putin, de multe Iri focul se aprinde repede dar se stinge si msi repede. Lucrurile pot demara cu rapiditate, însă de multe ori nu in direcția in care ne dorim sau aparent se îndreaptă. Mai așteaptă putin, sa va mai cunoașteti, si sa va mai apropiați putin. Succes.

| Bella993 a răspuns:

Eu nu stiu altii ce experiente au avut in trecut, eu te sfatuiesc sa faci lucrurile cum crezi tu ca e bine. Nu e nicio jena. Ai putea sa te culci cu el dupa 2 luni de relatie si relatia sa tina mult, chiar sa va casatoriti ( ca si in cazul meu ), sau poti sa te culci cu el dupa 1 an de relatie si sa va despartiti dupa o saptamana. Chestiile astea nu depind de timp. Daca tu te simti comfortabila in preajma lui, simti siguranta si aveti chimie buna intre voi, atunci nu este nicio problema. E normal sa te exciti cu toti suntem asa si am fost asa. Nu te face usuratica, nici " care accepta orice ". Te sfatuiesc, sa faci cum crezi de cuviinta, daca vrei astepti mai mult, daca nu, mai putin.
Bafta, si sa nu iti fie frica sa iti exprimi sentimentele si dorintele!

| Anonima22042020 explică:

Există un anumit moment potrivit pentru a face acest pas: să îi permit să mă atingă in anumite zone sau pe sâni? Sau nu e o problema dacă îi permit?

| Hollyg a răspuns (pentru Anonima22042020):

Pai de la un sărut la o atingere nevinovata, te vei simti din ce in ce mai bine, vei vrea mai mult si vei ajunge stii deja unde. Si cred ca de asta ti-e teama. Ori daca iti dorești, go for it! Trebuie sa existe un anumit grad de intimitate pentru astfel de lucruri atunci cand începi ori esti la începutul unei relații. Daca facem tot de la inceput, pierdem magia happy