| anonim_4396 a întrebat:

Poligamia e considerata ca fiind ceva anormal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, in anumite societati poligamia este considerata imorala, ilegala si incriminata ca fiind ceva anormal. In schimb in anumite religii, tari, societati poligamia este considera ca fiind ceva foarte normal. Poligamia este legala in multe tari si state mai ales musulmane in care este privita si acceptata atat ca si aspect cultural, dar si ca o masura acceptata politic, insa este ilegala si incriminata in majoritatea tarilor mai ales cele cu religie crestina.

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

La multe popoare si civilizatii, da.
Dincolo de cultura, pentru ca e foarte greu sa gasesti o partenera exact pe tine!
Si atunci, ipostaza de bondar polenizator e singura sansa sa cauti si sa gasesti!

| Alexandru0007 a răspuns:

In Romania, de cele mai multe ori, da

| MCRgurl a răspuns:

Din cate stiam eu, da.Nu judec, dar mie personal nu mi se pare normal.Ma consider destul de open-minded dar chestia asta nu prea o pot accepta.

| RAY a răspuns:

Natura umana e una poligama,omul a creat monogamia,monogamia in natura nu exista la mamifere,toata istoria a demonstrat ca omul e poligam, monogamia e anormala nu poligamia,suntem monogami sociali nu sexual,pot iubi o fata dar asta nu inseamna ca pentru o blonda frumoasa nu simt nevoie sexuala activa, de fapt se poate dovedi usor daca bagi o alta femeie dupa acel barbat a ejaculat ala iar va avea erectie de ce? de ce femeile ajung la pubertate mai devreme ca barbati? de ce barbati difera ca femeile la fizic? de ce exista concurenta spermatoizilor? milioane de anii femeile faceau sex cu cine apuca si acel copil era crescut in acel grup, nu conta cine era tatal, dar se pare ca argricultura a facut ca femeia sa devina sclava barbatului, ele aveau un rol esential inainte ca acum sa aiba rol de facut copii, facut mancare si atat, poligamia la femei nu difera ca la barbati, dar barbati sau impus prin violenta mereu pret de mileni asta e adevarul

| mihai69 a răspuns:

Nu peste tot.

| OMFGConrad a răspuns:

La noi nu, deci pregătește-ți bagajele dacă vrei mai multe găuri.

| Aslam a răspuns:

Asta ce mai inseamna? De cand locuiesc in Romania, n-am auzit niciodata de acest cuvant. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Aslam):

Si ce propui?

| Aslam a răspuns (pentru anonim_4396):

Nothing. happy

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Nu este anormal ci ilegal în România!

| LinaAlina2006 a răspuns:

Da. Inainte era normal dar acum este considerata anormal.