| anonim13603200230 a întrebat:

Pot face testul de sarcina după 7 zile de la actul sexual neprotejat? Dacă nu, când?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are sens sa faci un test de saracina inutil, fiindca dupa 7 zile nu poate apare nimic!
Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala. Ma refer la testele din comert/ farmacii.

Se mai poate face un test special de sarcina, DUPA 14 zile, la orice cabinet de analize medicale, luandu-ti sange.

| Szekszinator a răspuns (pentru Violleta2022):

Vad pe TPU multe fete vorbind ca vor sa dea testul de sarcina, dar nici macar una n-am vazut sa invete pentru el

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment este ABSOLUT INUTIL sa se faca testul de sarcina fiindca rezultatul obtinut este/ar fi 100% NEGATIV, insa 100% FALS
Pentru informarea ta precisa dar mai ales CORECTA trebuie sa stii si sa intelegi ca rezultatul testului de sarcina efectuat este intotdeauna incorect si irelevant daca a fost facut dupa trecerea a mai putin de 14-15 zile fata dedata la care a fost intretinut actul sexual neprotejat, amintit.
Rezultatul obtinut chiar si cu cel mai hiper-super-mega-extra sensibil test de sarcina pe baza urinei, este intotdeauna 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la incident.
In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa sexului/ovulatie rezultatul obtinut este 100% corectdata
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% asta in cazul in care testul este efectuat dupa 14-15 zile si devine corect in proportie de 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu la 7 zile, ci la 21 de zile de la ultimul act sexual neprotejat.

| Teo29 a răspuns:

Da, il poti face,
Dar mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!