| anamaria1620 a întrebat:

Pot fi insarcinata daca in urma unor atingeri in perioada menstruatiei, acum trei luni (ciclu menstrual de 26 de zile) in cadrul carora am intrat in contact cu lichidul preejaculator, sub nicio forma cu sperma (himenul nu a fost "incercat" si nici fisurat, fiind intact) si de atunci am avut menstruatie de doua ori, regulata, din toate punctele de vedere? Intreb asta in ciuda faptului ca mi-a venit menstruatia pentru ca luna aceasta intarzie sa apara (trebuia sa vina acum 5 zile), desi dureri de burta am tot avut de atunci. Nu am avut niciun simptom (nici macar urinari dese sau cresterea cantitatii de leucoree).
Sa dau vina pe tratamentul cu antibiotic, de o saptamana? Sau sa ma ingrijorez? Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care situatia prezentata reprezinta in mod exact si precis, ceea ce s-a intamplat d.p.d.v. sexual, precum si modul in care s-au desfasurat ultimele 2 cicluri menstruale si cel actual in decursul ultimelor 3 luni, se poate trage concluzia si afirma fara teama de a gresi ca existenta unei sarcini chiar si ipotetice este in proportie de peste 99% exclusa. Formarea unei sarcini in momentul precizat este IMPOSIBILA d.p.d.v. teoretic iar in lipsa spermei devine IMPOSIBILA si d.p.d.v. practic. Cel mai probabil intarzierea pornirii menstruatiei se datoreaza faptului ca s-au produs anumite dereglari ale activitatii hormonale, ceea ce la randul sau a provocat si dereglarea ciclului menstrual. Daca intarzierea menstruatie se prelungeste prea mult depasind 10-14 zile, sau daca se va repeta si in viitor, atunci pentru binele si sanatatea ta, va trebui sa te prezinti la o consultatie ginecologica. Multa sanatate!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna solutie este mersul la ginecolog.