| eliza7943 a întrebat:

Pot rămâne însărcinată dacă pe data de 12.06-15.06 am avut ciclu iar pe data de 16-17-19-20 am făcut sex și a ejaculat in mine...
Luna trecută ciclul mi-a venit pe 13.05-17.06
Este posibil sa fi rămas însărcinată? (Ne dorim acest copil)

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca lungimea ciclului menstrual anterior a fost de 30 de zile (13.05 - 11.06 = 30), este posibil ca si actualul ciclu menstrual sa aiba durata tot la fel de 30 de zile, asta in cazul in care ciclul tau menstrual este de tip REGULAT. Pe baza acestui rationament rezulta ca urmatoarea menstruatie va incepe in data de 11.07. Stiind ca OVULATIA se produce cu 14 zile inainte de data de pornire a menstruatiei viitoare, reiese ca aceasta se va produce in data de 27.06 si in acest caz zilele PERIOADEI FERTILR a actualului ciclu menstrual cele in care se poate forma sarcina, se suprapun peste perioada zilelor de (22), 23, 24, 25, 26 + 27 + 28, (29) IUNIE. Fiindca toate cel 4 zile amintite si anume 16, 17, 19, si 20 Iunie sunt situate cu mult inainte de prima zi a PERIOADEI FETILE, se poate afirma fara teama de a gresi ca in aceasta situatie formarea unei sarcini este IMPOSIBILE chiar si daca la terminarea fiecarui act sexual neprotejat, sperma a fost ejaculata de fiecare data in vagin. Multa sanatate!

| Anonim9114562123 a răspuns:

Daca nu a mai aparut ciclul menstrual de la ultimul act, poate.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Este foarte puțin posibil să rămâi însărcinată dacă faceți sex imediat după ciclu, pentru că nu ești fertilă. Câte zile are ciclul tău menstrual? Calculează-ți ovulația. Sunt diferite site-uri pe internet, care-ți oferă un răspuns cel puțin de orientare, adică afli perioada de maximă fertilitate, timp în care e cel mai indicat să faceți sex dacă vă doriți un copil.
Mult noroc și copii sănătoși.