| Kidooooo a întrebat:

Pot sa folosesc ovule Klion D daca iau anticonceptionale fara sa imi afecteze protectia? Sau acestea reduc eficienta anticonceptionalelor

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca pot fi folosite ovulele Klion care sunt sunt medicamente folosite pentru tratamentul local al infectiilor vaginale cu tricomonas sau micotice concomitent cu administrarea pastilelor anticonceptionale (AC) fiindca substantele active din compozitia celor 2 produse NU interactioneaza intre ele, astfel ca eficienta ambelor produse ramane maxima in cazul administrarii corecte a acestora. Multa sanatate!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Te sfatuiesc sa iei doar anticonceptionalele prescrise de doctorul ginecolog si nu altceva! Este posibil sa nu isi mai faca efectul, ceea ce va duce la o sarcina nedorita! Meriti"a doua sansa"

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FoxyM):

Daca habar nu ai pentru ce sunt folosesite ovulele Klion, NU mai deruta fata cu raspunsuri idioate. Anticonceptionalele sunt medicamente hormonale iar Klionul contine metronidazol care este un antibiotic folosit pentru tratarea diferitelor tipuri de infectii., laughing

| FoxyM a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Scuza-ma dar cand iei anticonceptionale, nu poti lua antibiotice! Stiu ce sunt asa ca nu te mai crede destept ca nu esti asa, trebuie sa intrebe medicul si dupa poate sa le ia! HAHA!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FoxyM):

Cine ti-a spus tampenia asta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Urmatoarele antibiotice care daca sunt folosite timp indelungat (peste 10 zile) pot sa reduca efectul contraceptiv al anticonceptionalelor : penicilina, tetraciclina, izoniazida, rifampicina, pirazinamida, etambutolul si streptomicina. De regula, antibioticele recomandate in alte scopuri medicale nu interactioneaza cu anticonceptionalele. Totusi, se recomanda fie sa discutati cu medicul curant despre aceasta posibilitate, fie sa utilizati o a doua metoda contraceptiva daca tratamentul este de durata lunga.