| asdadsa a întrebat:

Poti asculta muzica la boxa in parc cum vrei tu?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu, deoarece esti pe domeniu public si este interzisa deranjarea linistii publice.
Dar poti sa-ti asculti muzica la casti, cat de tare doresti tu.

Legea este dedesubt:

"Contraventii in cazul faptelor de tulburare a linistii publice
Amenzile pentru savarsirea de fapte de tulburare a linistii publice pot sa varieze intre 100 lei si 6000 lei, in acord cu prevederile din Legea nr. 61/1991.
Mai pot presupune retragerea autorizatiei de functionare pentru localuri publice si alte spatii in care s-au savarsit faptele prezentate mai sus, amendarea persoanelor juridice implicate, confiscarea de bunuri si lucruri care au fost implicate in savarsirea de fapte care dus la tulburarea linistii publice.

In cazul in care contraventiile care vizeaza tulburarea linistii publice prin muzica, zgomote, larma, organizarea de petreceri private in spatii publice fara autorizatie, se repeta intr-un interval de 24 de ore de la constatatea faptei, se vor aplica urmatoarele sanctiuni:

Amenda 500 lei – 1500 lei sau prestare 50-100 ore de activitati in folosul comunitatii pentru tulburarea linistii publice prin strigate, alarme, alte zgomote deranjante;
Amenda 2000 lei – 3000 lei sau prestare 70-120 ore de activitati in folosul comunitatii pentru tulburarea linistii locatarilor intre orele 22:00-8:00 si 13:00-14:00 prin zgomote, muzica data tare, larma;
Amenda 3000 lei – 6000 lei sau prestare 100-150 ore de activitati in folosul comunitatii pentru organizarea de petreceri private in corturi si alte tipuri de amenjari, in exterior, in apropierea imobilelor de locuinte si cu carater social, fara autorizatie si drept;
"Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor prin care s-a aplicat sanctiunea amenzii se poate face plangere in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia", art. 7, Legea nr. 61/1991"

| Fatamuntilor a răspuns:

Categoric NU
Jasmina ti-a ti-a dat legea.si poti poti pati.
Si in codul bunelor maniere pune ca muzica se asculta in casti.
Dar gandeste-te la umatorul scenariu.Tu pui muzica preferata in boxe. Altul pune manele doi metri mai incolo. Alcineva
pune muzica clasica.Sau muzica populara!
cum ti se pare?
Poate eu vreau sa ascult cantecul pasarelor!

| Iunicu a răspuns:

Dacă merg în parc o fac pentru că vreau să mă relaxez.
De ce aș vrea să ascult muzica ta?
Sau cum ar fi sa vin și eu cu o boxă lângă tine și să ascult ceva ce ție nu îți place.
Folosește o pereche bună de căști și te vei bucura de muzică oriunde fără să deranjezi pe cei din jurul tau!

| Dyanah a răspuns:

Daca esti tigan da

| SorinFS a răspuns:

Nu.