| anonim_4396 a întrebat:

Poti avea herpes genital fara a intretine relatii sexuale?
De la ce apare herpesul genital?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Herpesul genital este o infectie inalt contagioasa transmisa, de obicei, prin contact sexual cu o persoana infectata care are leziuni ulcerative, dar poate fi transmisa si prin contactul sexual oral sau anal. Poate fi transmisa si in cazul in care leziunile nu sunt vizibile.
Herpesul genital poate fi transmis nou nascutului la nastere, la trecerea prin canalul pelvian, de la mama care are infectie activa.

1 răspuns: