| Gâmbuţan_Maria_1997 a întrebat:

Poți rămâne însărcinată de la lichidul de pre-ejaculare?

Răspuns Câştigător
| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă se amestecă cu spermatozoizii de la o ejaculare anterioară şi dacă eşti în perioada fertilă. Şansele sunt destul de mici oricum, dacă faci sex în perioada infertila şi/sau partenerul a urinat de la ultima ejaculare, şansele sunt 0.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. NICIODATA. Dintr-un motiv extrem de simplu. Lichidul preejeculator este produs de organismul barbatului in cu totul alt scop si din acest motiv NU are spermatozoizi in continut. Am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza ideea falsa/eronata in privinta lichidului preejeculator dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a altor ageamii lipsiti de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca este un lichid inofensiv al carui singur/unic rol este cel de a curata uretra din penis de eventuale ramasite/urme de urina in vederea mentinerii aciditatii din uretra in parametrii normali pentru ca in cazul in care urmeaza o ejaculare de sperma, spermatozoizii sa aiba/gaseasca conditii normale de viata. Lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu au nicio legatura/interconectare cu glandele si organele aparatului reproducator masculin, adica cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, este PERFECT STERILA fiindca in continutul sau NU exista deloc spermatozoizi. Insa dupa deversarea lichidului preejeculator in uretra, exista posibilitatea ca aici sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare care s-a produs anterior chiar si cu cateva ore si astfel sa patrunda/sa ajunga spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unui sex intretinut anterior. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui ADEVARATUL ROL este cel de a CURATA URETRA DE EVENTUALELE RESTURI/URME DE URINA pentru a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare care sa faciliteze/sa garanteze un mediu propice de viata pentru niste viitori probabili/posibili spermatozoizi care ar putea ajunge in uretra in urma producerii unei ejaculari. Doar in aceste conditii spermatozoizii vor putea ajunge vii si motili din vagin in uter. Insa in mod absolut sigur in momentul producerii si deversarii in uretra lichidul preejeculator este PERFECT STERIL. Multa sanatate!

| mentholinks a răspuns:

Daca a intrat unde trebuie, cred ca da.

| Freddie23 a răspuns:

Da, dar cu sanse mici! in plus mai e si perioada fertila care scade si mai mult sansele daca nu esti acolo!

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Freddie23):

Perioada fertilă creşte şansele, cea nefertila face imposibilă apariţia sarcinii.

| MaTeOGG a răspuns:

Sanse mici, dar nu risca si foloseste protectia! Adica, exceptand o sarcina, poti lua boli prin transmitere sexuala!