| Ch3ls3a91 a întrebat:

Poți sa ramai gravida în timpul menstruației, în ultima zi de probleme?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca contactul sexual este intretinut intruna dintre zilele in care se petrece/produce menstruatia, exista posibilitatea de a se putea forma o sarcina numai/doar in cazul in care sperma este ejaculata in vagin. Insa probabilitatea de a se putea forma o sarcina in aceasta perioada este de circa 2-5% sau altfel spus apropiata de 0 (zero). Sarcina se poate forma in urma intretinerii sexului in perioada menstruatiei NUMAI in cazul in care ai avea parte de un super ghinion incat chiar in acea perioada a ciclului sa se produca o dereglare hormonala majora/extrema, si in urma respectivei dereglari hormonale sa se produca un OVUL din care sa se poata forma/produce o sarcina. Dar fiindca asa ceva, atat de neprevazut se produce in cazuri extrem de rare, in 95-97% din cazuri NU se intampla absolut nimic neplacut. De asemenea in primele 7-8 zile ale ciclului menstrual (numarate fata de prima zi de menstruatie) eliberarea unui OVUL VIABIL se produce in cazul in care ciclul menstrual este mereu un ciclu foarte scurt de doar 21-23 de zile fiindca asa este programata activitatea hormonala. Deci DA, formarea sarcinii este posibila, in conditiile descrise. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Deci e a nu stiu cata intrebare de genul din ultimele cateva zile. In anumite cazuri DA. Sunt femei care au ramas gravide si fiind la menstruatie.
Alta intrebare?