| anonim_4396 a întrebat:

Prezervativul s-a rupt in timpul actului sexual, nu a existat ejaculare insa o bucata din prezervativ a ramas in interiorul vaginului, am indepartat-o ulterior. Exista posibilitatea sa raman insarcinata? As lua pastila de a doua zi, dar ma tem de reactiile adverse. Precizez ca am ovare micropolichistice si dereglari hormonale, acea pastila de a doua zi m-ar da si mai tare peste cap.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care NU ajunge sperma in vagin, formarea sarcinii devine teporetic imposibila, bieinteles cu conditia ca partenerul de sex sa reuseasca sa-si retina ejacularea perfect. Pastila de a 2-a zi se foloseste doar in cazul in care exista posibilitatea de a se forma sarcina si probabilitatea este foarte mare. In cazul prezentat folosirea pastilei contraceptive, nu este indicata deoarece nu este necesara. Mai ales ca ti-ar deregla si mai tare ciclul menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala, care iti da sistemul hormonal peste cap timp de 6-12 luni.
Evuident ca nu-i bine sa o iei!
Daca nu a existat ejaculare si nici partide consecutive de sex, nu ar trebui sa te ingrijorezi.
Fa un test de sarcina dupa 21 de zile, de la partida sexuala.

| Andreeush a răspuns:

Daca nu a exista ejaculare riscul de a ramane insarcinata e mic.