| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea a luat escapelle a 2 a oara anul asta, stiu ca e permis de doar 2 ori pe an insa de data asta se simte ca si cum nu ar fi luat-o si dupa pastila nu a sangerat deloc. Oare de la ce poate fi? Stiam ca dupa escapelle apar stari de rau si sangereaza jos, asa era cand a mai luat.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Organismul prietenei tale se pare ca s-a comportat in mod diferit fata de data trecuta. Efectele adverse neplacute si uneori extrem de stresante, de obicei sunt provocate de hormonii din aceste pastile nenorocite, incepand cu viitoarele cateva cicluri menstruale (3-6 sau mai multe), cand apar dereglarile mai mult sau mai putin grave/severe care efectiv ''innebunesc'' femeile fiindca nu pot sa inteleaga ce se intampla in organismul lor. Sanatate!

| MValentin a răspuns:

A mea a luat escapelle acum 3 zile si nu a sangerat nimic, e pastilă de a doua zi nu e pastila avortiva. E de recomandat sa nu ia mai mult de 1 pe o luna-doua acum depinde

| Jonas94 a răspuns (pentru MValentin):

Medicii recomandă administrarea de maxim 2 ori pe an, cu interval de 6 luni între administrări.
Sunt destul de periculoase, dau ciclul menstrual peste cap, zici că ai scăpat acum, dar dacă faci și luna viitoare același lucru, mergând pe calendarul vechi, te poți trezi cu copil.
Mai ieftine sunt prezervativele de la lidl!