| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea de 15 ani a luat pe 17.01. 2019 pastila de a doua zi la o ora dupa contactul sexual neprotejat. Ultimul ciclu l-a avut pe data de 08.01.2019.Nu mi-am dat drumul in ea, dar ea asa a crezut, a facut 4 teste de sarcina.Primul pe data de 06.02. 2019 iesind negativ, al doilea pe data de 11.02.2019.Tot negativ, dar dupa 10 min a aparut o a doua linie stearsa, numai ca pe prospect scrie ca testul e valid doar intre 3-5 min, apoi imd dupa asta a mai facut un test la o ora dif, iesind negativ si ramanand negativ, iar pe 13.02. 2019 inca unu si la fel negativ, ramanand negativ, suntem deja le data de 23.02. 2019, iar ciclul trebuia sa-i vina pe data de 08.02. 2019, credeti ca ar putea fi gravida? Sau ii intarzie asa mult de la pastila? Din cauza ca are 15 ani

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Patila de a doua zi a fost luata inutil, pentru ca afta nici nu era in perioada fertila.
Din pacate, acum sufera din cauza dereglarilor masive facute de aceasta pastila de a doua zi.
Urmatoarele 6-12 luni, ciclul nu va mai veni regulat, ovulatia si perioada fertila se vreo produce cand vor ele, putand sa ramana insarcinata oricand.
Am un singur sfat sa va dau, daca tot va jucati de-a sexul atat de mici, macar folositi prezervativul ca nu va musca, nu doare si nu produce atatea efecte negative in sistemul hormonal al fetei.

| Plato a răspuns:

Bine ar fi sa fie, si mult mi-ar placea sa declare c-ai violat-o, sa ajungi unde ti-e locul.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Plato):

Ia mai duceți-vă în **** mea. Sexul este și pentru cei minori dacă folosesc prezervative. Nu va suport pe ăștia pe care ii vad ca comentează contra acestui lucru. Sunt minori, au vârstă minima de constintamant, folosesc prezervative, ce problema ai cu ei bai asta? Dacă nu a folosit, e fraier și a belit-o. Dacă a folosit, bravo lui și sa facă sex frate. Doamne ce minte din anii 80 aveți sa mor eu.

| ciordeala a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Nu poti sa vorbesti cu Plato asa, este mult mai mare ca tine si mult mai experimentat. Mie nu mi se pare normal ca la 14-15 ani sa stai cu teste si pastile de la varsta asta. E devreme sa vorbim de sex la 14-15 ani cand in scoli nu se face educatie sexuala, ma doare in cot ca ramane o fata insarcinata inainte de capacitate, este treaba ei ce face.

| Plato a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Pai nu ai cum sa ai minte de '80 daca te-ai nascut in 2006. Te-as fi luat in seama daca ai fi avut o opinie pertinenta, dar esti ori un copil ori un pedofil.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru ciordeala):

Nu stai cu teste dacă folosești protecție, poți sa înțelegi? Dacă părinții ar vorbi cu copiii lor despre asta, sunt sigur ca nu ar mai fi sarcini nedorite. Iar cu asta am spus tot, gândind mult mai bine ca multi "adulți" la vârsta mea. Ce educație sexuala frate, ca dragnea nici de alocațiile copiiilor nu se ocupa. Părinții trebuie sa se ocupe de asta, începând cu vârsta de 11-12 ani. Gânditi logic, apoi sa veniți la mine și sa spuneți de pastile și sarcini. Vina cui este? A părinților și celor ce nu adaugă educația sexuala în scoli. Felicitări tuturor ce vorbesc despre asta. Deasemenea, felicitări și celor ce fac cu protecție sexul. Stați liniștiți, cu protecție, nu aveți nimic. Nici boli, nici sarcini. Nu va luați după ăștia care habar nu au ce face un prezervativ și nu au habar ca dacă se vorbea asta, sarcinile nedorite erau scăzute considerabil. (SE FOLOSESTE PREZERVATIV!)

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Plato):

Nu ai înțeles la ce m-am referit. Citește și răspunsul meu dat unui alt utilizator al acestei întrebări, poate intelei și îți dai seama ca nu gândești. Sunt adolescent, nu copil, fiind născut în 2004. (15 ani nu mai ai cum sa fii copil) folosești protecție, nu mai vorbi pe aici ca nu știu ce. E problema lor, sa o facă cu protecție ca nu pățește nimeni nimic, draga "adult" care nu gândește logic la vârsta lui.

| Plato a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Esti drăguț si amuzant.
Ba da, esti copil, ca te pune mami la 22 in pat, iar ca sa iesi afara iti ceri voie. Nu ai nicio putere de decizie, nu esti independent.
Copiii trebuie sa se bucure de copilarie, sa fie puri.
Uite, o dovada a faptului ca esti neverosimil e ideea ca tu nu ai spune parintilor ce spui aici. Ai curaj sa ii areti mamei ce ai zis? Ca sustii ca totul e normal si in regula. Atunci arata-i, ca daca e ceva normal nu are de ce sa se supere. Ce zici?

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Plato):

Tocmai, ca i-am spus și am și vorbit de tot ce am spus aici. Și nu, nu ma bag la ce ora vor ei, ma bag la ce ora vreau eu. Ies afara când vreau. Părinții mei nu stau sa ma tina de fund ca un copil mic, sunt destul de mare sa ma descurc singur. Stai liniștit ca am vorbit multe cu ei, în special cu mama. Din nefericire pentru tine, mi-a dat dreptate. Pentru ca gândește logic. Și da, am vorbit și de sexul cu prezervativ de la vârsta asta, și chiar mi-a spus unde găsesc unul, chiar dacă eu știam deja. Eu am vorbit cu ei sa le aflu părerea, ca oricum ce știam eu, aia făceam. Nu mai te crede tu ala care știe totul și gândește bine fiind "adult" dacă ești ca nu pari unul, ca eu gândesc mai bine ca tine.

| Xelon a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

O sa trec peste faza cu sexul, deși nu sunt de acord, dar pe mine faza asta m-a terminat mai ceva decât atunci când o văd pe Megan fox in costum de baie, "pot sa ma descurc și singur" laughing)).
Aaa, deții propri tai bani?

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Xelon):

Nu ma refer la bani, ma refer ca pot sa ma descurc singur în sensul ca pot merge oriunde vreau, pot face ce vreau și cum vreau. Pot lua decizii singur, nu am nevoie de altele de la "adulți" sau "copii". Nu e vorba de bani aici, ca logic, la 15 ani, nu te pune nimeni sa muncești. Doar dacă ești intr-o familie foarte săracă și nu merge deloc. De ce nu ești de acord la faza cu sexul? tongue

| Plato a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Pai atunci se explica de ce esti pe cai gresite. Cred ca parintii tai au o abordare greșită.
Dpmdv, ai ghinion ca parintii tai sunt asa.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Plato):

Nu am ghinion. Nu înțeleg care e problema ta și a altora dacă cineva face sex la vârsta aia făcând cu protecție. Mie mi se pare perfect normal, doar cu protecție. Nu ei m-au învățat, oricum făceam același lucru și dacă se impuneau. happy

| Eireann a răspuns:

E de la pastila de a2a zi, deregleaza ciclul. Nu prea cred ca e gravida. Prezervativ sau anticonceptionale si game on!

| Anonim5647 a răspuns (pentru Eireann):

Poate sa-i intarzie atat de mult? Gen 3 saptamani? De la pastila de a doua zi?

| QElenaBoghiu a răspuns:

Testul de sarcina de face la 21 de zile după ultimul contact sexual.
Dacă tu nu ți ai dat drumul în când era în perioada fertila de ce îți faci griji?
Mai ales are și 15 ani. rolling on the floor
Nu e de ras e de plâns

| Anonim5647 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Daca calculezi l.am facut dupa o luna chiar, pe ultimu

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Anonim5647):

Și ți a a arătat o dungă roșie (rozalie) tasparneta?
Este sarcina (înseamnă că copilul e mic)

| Anonim5647 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

A aparut la al doilea test facut,dupa timpul in care trebuie citit,o linie abia vizibila, pe langa cea de valabilite, incolora, si cica e de la evaporare, dupa asta urmatoarele teste iesind tot negative si ramanand asa

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Anonim5647):

Nu îți face griji, nu este gravida.

| DanyDav a răspuns:

Pastila aia are efecte adverse destule!
Mai bine va protejati su de ce nu sa isi puna sterilet si va jucati fara grija.

| Anonim5647 a răspuns (pentru DanyDav):

Dar gravida poate fi? Sau sa stau linistit?

| DanyDav a răspuns (pentru Anonim5647):

Pai din ce ai descris, se pare ca nu.

| f2ff2fl12f a răspuns:

Nu ai înțeles la ce m-am referit. Citește și răspunsul meu dat unui alt utilizator al acestei întrebări, poate intelei și îți dai seama ca nu gândești.