| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea m-a lasat sa o ating pentru prima data cu mana in zona intima dar nu de tot. Am bagat putin mana si am simtit o zona umeda. Ce zona e de fapt? Vaginul sau partea de deasupra (uretra)? Eu ma masturbasem inainte. Poate ramane insarcinata daca am bagat mana acolo?

7 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

S-a excitat si ea si s-a udat, de aceea ai simtit zona umeda. Cand o femeie se excita vaginul ei se lubrifiaza in mod natural, sau "se uda" cum este mai cunoscut.

| corbulalbrosu a răspuns:

Zona atinsa reprezinta vulva care este o proeminenta ovoidala pe care se dezvolta o pilozitate de forma triunghiulara si care se intinde de la pubis la anus. Vulva prezinta o deschizatura, o fanta mediana (fanta vulvara) care de fapt o imparte in doua pliuri cutanate laterale, reprezentate prin labiile (buzele) mari. Labiile mari acopera mai mult sau mai putin sau de multe ori in totalitate alte doua pliuri ale mucoasei, labiile mici, care se unesc in fata in partea lor superioara pentru a forma capusorul clitorisului, un mic organ erectil (un penis in miniatura) care masoara in total (radacina, corp si gland) intre 5 si 7 centimetri in lungime. Sub labiile mici se delimiteaza un spatiu pe suprafata caruia se afla doua orificii, cel al uretrei deasupra si cel al vaginului in partea inferioara. In timpul excitarii glandele din vagin si glandele Bartholin de langa vagin, produc secretii vaginale care umezesc intro anumita masura zona existenta intre labiile mari. Mai mult ca sigur nu aveai sperma pe degete in momentul atingerii "pasaricii" deci probabilitatea aparitiei unei sarcina poate fi considerata ca fiind teoretic imposibila. Pentru a nu avea surprize, cand veti mai practica jocuri sexuale in viitor, sa aveti grija ca acestea sa fie cat se poate de responsabile. Multa sanatate.

| Elianna a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Doamne,ce rabdare ai avut sa dai acest raspuns laborios si stiintific.
Eu as fi raspuns in doi peri! Ca mi-se pare intrebarea grozav de puerila.Stie sa se masturbeze dar nu a vazut o "pasarica" niciodata!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elianna):

Sigur ai ramane uimita daca ai afla conform statisticii cat de putini baieti adolescenti de pana in 18 au vazut in realitate o "pasarica"si din acest motiv au o imagine usor deformata. Majoritatea habar nu au care este forma anatomica a celui mai ravnit/dorit lucru din viata lor. Sa stii ca este valabil si in cazul fetelor care de multe ori raman uimite la propriu de marimea penisului in momentul in care il vad pentru prima data in realitate si unele chiar "ingrozite" ca acel organ imens urmeaza sa patrunda in corpul lor.

| Elianna a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bravo tie pentru raspuns. Esti de un real folos.

| Emilian65 a răspuns:

Daca aveai sperma pe mana si ai bagat mana in vagin, este posibil sa fi rmas gravida.

| LoveSleep a răspuns:

Ea nu poate, dar tu poți rămâne.