| anonim_4396 a întrebat:

Prietenii mei de ce se comportă așa? De obicei se comportă destul de ok, când este vorba despre o relație.
După prima despărțire am așteptat aproximativ 3 ani și acum am găsit băiatul potrivit pentru mine! happy

Eu și iubitul meu suntem împreună de 7 luni aproape 8.
La început era un secret relația, deoarece nu știam că până unde ajungem cu relația.
Acum 1 săptămâna eu și iubitul meu am hotărât că e timpul să anunțăm că suntem împreună (la părinți și prieteni).

Părinți mei khm... erau foarte uimiți când l-am prezentat pe iubitul meu! Și asta nu prea înțeleg, de-obicei vorbesc deschis cu părinții mei, da asta chiar nu înțeleg.
Am vorbit despre el, le-am zis că e un băiat drăguț, se comportă foarte ok!
Maică-mea nu e chiar așa de nervoasa, taică-meu când a văzut că iubitul meu e arab, după ce a plecat de la noi, a țipat, urlat, a zis că nu mă lasă să fiu împreună cu el.
A zis că ce dracu o să zică mătușa și ceilalți membri de familie.

Prietenii exact la fel! După ce iubitul meu a plecat, a început să zică despre el tot ce nu este adevărat.
Înainte când încă nu le-am prezentat pe iubitul meu, cum să zic... m-au văzut cu el împreună, da le-am zis că e un prieten și mă învață să vorbesc/scriu arabă.

Tot timpul erau niște prieteni minunați, acum nu mai înțeleg nimic!

Ce să fac? Nu vreau să mă despart de el, iubesc prea mult.
Am crezut că românii nu urăsc arabii, am crezut că s-a schimbat totul, m-am înșelat!
Voi ce părere aveți?
Mama a vorbit cu taică-meu și eu, deocamdată iubitul meu și tata încă vorbesc!
Da nu știu ce să fac cu prietenii mei, nu vrea nici unul să vorbească cu el!
Nu știu de ce, am întrebat dar nu au dat un răspuns din care pot să aflu de ce nu îl suportă pe iubitul meu!

Iubitul meu are 25 ani, eu 23!
Dacă am scris ceva greșit scuză, nu sunt româncă.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mgtow a răspuns:

Dacă familia ta și în special prietenii tăi reacționează asa, sunt ipocriți. E strict decizia ta cu cine îti împărți viata și pe cine iubești. Eventual cu familia ta merita sa dezbați subiectul și sa înțelegi de ce nu sunt de acord, dar cu condiția sa aibă argumente valide, nu o chestie legata de nationalitate etc. În ceea ce consta problema cu prietenii, ei ar trebui sa ti respecte deciziile, trăiești pentru tine, nu pentru ei. Nu sunt în măsura sa decidă ce e bine pentru tine și ce nu. Poate ca pana la urma nu îți sunt prieteni, decat cu numele. Eu zic ca atata timp cât iubitul tău se comporta frumos cu tine, va iubiți și va respectați, nu mai contează paralerea celorlalți. Când o sa dați de greu, o sa va aveți pe voi înșivă, pe nimeni altcineva. Asa ca nu merita sa strici o potențială relație de viata pentru părerea unor oameni rai.

| FataRusoaică a răspuns (pentru mgtow):

Oh mulțumesc happy
Ai dreptate, da totuși sunt prieteni mei, și cred că contează ce zic, de nu sunt convinsă că contează ce zic despre relația mea sad doar dacă știu și eu că e ceva problemă.

| Crisloree a răspuns (pentru FataRusoaică):

Poate nu e neapărat o problema, ci doar nu le convine lor, e ceva personal. Ii poți întreba, dar nu știu dacă contează asa mult asta.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cine stie ce iti poate face de aia oamenii nul suporta pentru ca are alte idei in cap si nu e un european obisnuit traditiile difera la ei, poate ajungi sa fi sclava lui cand te ia de nevasta

| FataRusoaică a răspuns (pentru mgtow):

Ăsta au zis și prietenii mei! Da știu că au tradiții diferite și chestii.
M-am întâlnit cu părinții lui, cu prieteni etc, ai dreptate au tradiții diferite, hm. nu cred că o să fiu sclava lui!
Și în România/alte țări sunt bărbați ciudați(agresivi).
Eu consider că, dacă tot ce fac bărbați arabi e ok.
Da dacă o fată vrea să fie împreună cu un arab, de la început trebuia să știe ce anume o să se întâmple!
Eu simt și știu că mă iubește, și dacă îl respect și el o să mă respecte! Eu știam ce o să întâmple, și tot am intrat intr-o relație de genu!
Și iubitul meu nu e agresiv, nu e tot timpul gelos.

| FataRusoaică a răspuns (pentru FataRusoaică):

sad

| Andreeush a răspuns:

Dacă tu îl iubești nu ar trebui să te intereseze ce cred alții despre relația ta.
Important e să te respecte și să te facă fericită.

| Emma30555 a răspuns:

De regula prietenii ne accepta asa cum suntem. Ce le pasa lor cu vine ești tu? Ce fel de prieteni sunt? Nu i mai baga în seama, sa le vina mintea la cap, tu decizi cu cine sa fie ei? Pe părinți ii mai înțeleg dar prietenii de aia sunt prieteni sa ne înțeleagă mai ales ca au vârste apropiate. Spune le ca te desparti de el dacă și ei/ele se despart de a-i lor! Probabil s au obisnuit cu tine sa fii singura și la dispoziția lor altfel nu mi explic decât dacă au motive întemeiate, și nu ne ai spus tu aici detalii negative despre el