| IrinaIrinaIrina a întrebat:

Prietenul meu are 20 de ani (nu e virgin), eu am 18(sunt virgina).
Eu cred ca e important ca atunci cand o sa ma casatoresc sa fiu virgina, dar iubitul meu nu crede asta.
El imi spune intr-un mod subtil ca ar trebui sa incerc, ca nu e nimic rau, spune ca prin asta nici eu nu as avea nevoie de alt baiat si nici el de alta fata pentru ca sunt mult mai mult decat isi dorea.
Credeti ca ar trebui sa imi incep viata sexuala sau o sa imi para rau?
(Am nevoie de sfaturi nu stiu ce sa mai fac...intr-un fel vreau, dar mi-e frica si ma gandesc la viitorul meu)

18 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Daca ti-e frica nu o face, mai asteapta putin pana te simti cu adevarat pregatita...viitorul nu ti-l afecteaza pararea mea, toate fetele o fac la un moment dat dar daca chiar vrei sa astepti pana la casatorie e ok. Doar ai grija sa nu mearga el la alta.

| RAY a răspuns:

Si casatoria ce garantie e? e doar o credinta, cred ca x ma iubeste pentru ca ma casatoresc cu el.si crezi nu stii daca asa e,nu stii daca va avea viitor relatia,nu stii nimic,astea sunt sperante,amagiri, iluzi, noi oamenii cel mai mult ne pacalim pe noi, tu incepi ce vrei, sexul nu o e garantie, in viata doar moartea e o garantie

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu crezi ca-i importanta pentru tine sa fii virgina, atunci tine-ti promisiunea facuta tie, care-i mai importanta.
Prietenii vin si pleaca, asa ca, nu te stresa daca asta iti pune o asemenea conditie, ca sunt alte cateva m, ilioane de baieti disponibili.
Categoric iti va pare rau daca vei incepe o relatie sexuala acum, cand ai sufletul indoit. In orice caz, in 99% din cazuri, nu te mariti niciodata cu primul prieten, deci, sansele sunt aproape inexistente sa facis ex cu asta si apoi sa te paraseasca, marindandu-te cu unul, care iti va aduce aminte toata viata, ca nu ai fost virgina la el.

| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca prietenul tau iti spune ceea ce vrea de fapt de la tine, sex si dupa aceea se mai gandeste... daca mais ta sau nu cu tine.
Un om care te iubeste cu adevarat, nu pune niciodata asemenea conditii si nici nu insista.

| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea vietii sexuale cu iubitul/logodnicul tau inainte de a fi incheiata casatoria, depinde numai si doar de convingerile tale in aceasta privinta. Tu trebuie sa te conformezi dorintelor si convingerilor tale si sa procedezi asa cum crezi tu ca este etic si moral, indiferent de ceea ce ti s-ar sugera, indica sau explica de alte persoane. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Puteți face peting.
Dacă insistă, spune-i că nu-l oprește nimic să te ia de nefastă, dacă asta își dorește.

| SilentRain a răspuns:

Asta depinde doar de tine și cât te simți de pregătită să faci asta, El dacă chiar te iubeste și respectă nu ar trebuie să insite

| OldSoul a răspuns:

Daca pui intrebarea asta, cred ca cel mai bine ar fi sa mai astepti.

| Holiday a răspuns:

N-are de ce sa-ti fie frica, sexul e o treaba foarte placuta. Important e sa ai grija sa nu ramai insarcinata, ca in rest, voi fiind parteneri stabili si presupus fideli nu ai de ce iti face griji de BTS.
Stai linistita, daca te vei desparti apoi la un moment dat de el, nu te va judeca nici un barbat cu toata tigla pe casa daca nu esti virgina cand te cunoaste. In general astia au o doaga lipsa si in afara de asta mai au si alte multe idei tampite,

| Plato a răspuns:

Ai dreptate, e foarte important! E minunat ca te gandesti la viitorul tau. Incearca sa fii lucida, nu naiba, tine minte: daca nu asteapta, nu te iubeste. Eu cred ca oricum nu te iubeste, din momment ce insista. Asta inseamna ca se gandeste mai mult la dorinta lui decat la a ta. Asta cu siguranta nu e iubire, in iubire il pui pe celalalt inaintea ta. Fii inteleapta, atat cat se poate la varsta ta, NU te lasa pacalita de un "te iubesc" gratuit sau promisiuni desarte de viitor. NU intretine primul act sexual inainte de a fi 100% convinsa ca el este alesul vietii tale si ca nu vei regreta. Daca te gandesti ca s-ar putea sa regreti, atunci sunt sanse foarte mari ca va fi asa!

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Nu poti avea omule convingere 100% ca nu cunosti viitorul, nu poti fi convins de lucruri care se vor intampla in viitor, sunt doar ipoteze, convingere inseamna a stii, a cunoaste, a putea demonstra ceea ce cunosti

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Intr-adevar, nu e 100% sigur ca daca joci ruleta ruseasca cu cineva o sa si mori, insa totusi nu o faci deoarece nu vrei sa risti. Eu ii recomand sa nu riste sa fie distrusa.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă vrei neapărat să faci sex la căsătorie, nu o face, dar trebuie să ti-o asumi ca e posibil să te părăsească. Sau dacă aşteptaţi pana la casatorie, sa descoperiţi că nu sunteţi ce trebuie unul pentru celălalt, si să va despărţiţi. Cu alte cuvinte e alegerea ta, pe care trebuie sa ti-o asumi.

| Alexuţ02 a răspuns:

Nu, mai bine aştepţi, dacă el chiar te iubeşte o să reziste şi fără sex, să fim serioşi, în fond asta înseamnă iubirea, chiar dacă se zice că sexul stabilizează relaţie, ai doar 18 ani, nu ai 20-25 să fie "wowwwwwwww e încă virgină"

Dacă tu chiar nu vrei, n-o face, până la urmă peste ceva timp poate te trezeşti că pleacă de lângă tine, că s-a plictisit şi că nu mai are chef de relaţie, se duce la alta.

Ai răbdare, timpul le decide pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-ti para bine daca o incepi, incât mult mai mult decât iti doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciun om cat de cat inteligent nu crede asta, nu e el mai special.Nu primesti puncte bonus daca esti virgina,dimpotriva.
Nu stiu cum iti imaginezi tu noaptea nuntii ca virgina, dar nu e ca in filme, cu petale de trandafiri si lumanari.Te doare, sangerezi, nu simti nicio placere.
Nu exista niciun motiv bun pentru care ti-ar putea parea rau,

| Jay1 a răspuns:

Aşa este nimic până după căsătorie e mai frumos şi plăcut, dacă te iubeşte cu adevărat va înţelege.
Baftă!

| leiidinbanie11 a răspuns:

Pe "iubitul"tau nu-l doare nici in cot de tine. happy Cum se mai spune in argou, esti "buna de o statie". Sa vezi ce mult te iubeste, pana i se goleste... inima, de iubire. laughing