| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu este obsedat de sala și a ajuns lucrul asta sa ma scoată din minți. Se duce 7 zile din 7 și îmi vorbește mereu despre sala sau pe cine admira el în domeniul asta. Eu înțeleg sa îți placă ceva, sa ai o pasiune, dar cu o limita totuși. La noi în oraș este problema mare cu corona și ii spun de 2 luni, 3 luni sa nu se mai ducă ca e riscant în încăperi mai ales acum și schimba subiectul. Efectiv ignora ce ii spun. Ma deranjează ca sala este pe primul loc iar noi ne vedem o zi pe săptămână. Vorbim non stop virtual dar nu m-a invitat la el niciodată și cum este frig sa ieșim, ne vedem o zi pe weekend. Când l-au întrebat prietenii cum este cu mine spune ca ne merge foarte bine și din păcate este sincer, el chiar crede ca e foarte ok asa. Nu știu cum sa procedez cu subiectul sala, deci îmi creste tensiunea când aud sau când îl vad ca se duce și mort după o zi full de ore la sala... Si dupa ce ca noi ne vedem o zi pe săptămână și aia o stau în stres ca poate îmi da corona pe care o ia de la sala aia nesuferita.
Cand i-am zis subtil de o tipa ce făcea prea mult sport ca e obsedata, a zis ca e bine sa ai obsesii ca te motivează. Ce mama naibii îl motivează pe el ca arata normal, sa nu credeți ca arata ca vreun culturist după ce merge de 2 ani zi de zi la sala.Chiar nu înțeleg obsesiile astea

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, este relatia ta, tu poti sa rezolvi asta. Comunicarea este unul dintre cele mai importante lucruri intr-o relatie. Este relatia tau, tu trebuie sa fii fericita in ea. Nu esti... incerci sa rezolvi si daca nu merge atunci asta este, treci peste. Nu are rost sa stai sa iti pui semne de intrebare tie legate de el, vorbeste cu el. Cunoaste-i mentalitatea, vezi de ce crede asa. Intr-o relatie normala nu ar trebui sa stai sa te intrebi ce gandeste, ar trebui sa stii. Desi nu prea se mai stie ce este normal acum.

Deci cum am spus, vorbeste cu el, neaparat. Este dreptul tau.

| Freya1 a răspuns:

Dacă după 2 ani el nu a pus masa musculara pe el cred ca mai degraba merge doar cu gândul la sala laughing.
Bai, ce sa spun, e aiurea.Cred ca ar trebui să îi spui verde in fata ca te exasperează si ca exagerează.Sa ii spui direct ca ai vrea sa mergeți unul la altul ca sa va puteti intalni mai des si ca nu il opresti din a face sala dar sa isi dea interesul si pentru relația voastră. Daca nu vrea, spune-i pa.

| ancaval a răspuns:

Vorbește cu el, nu cu noi.

| Paul754880338 a răspuns:

Daca obsesie se numeste asta, atunci cum se numeste incapatanarea ta de a construi o relatie cu tipul care sta tot timul cu spatele la tine?

| CristianaMaria a răspuns (pentru Paul754880338):

Eu voiam sa știu dacă e normal sa fie asa obsedat de sala

| Paul754880338 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Nu poti infrunta sau modifica obsesia oamenilor din jurul tau, dar ce poti face tu, este sa eviti a deveni tu insati obsedata de ideea anihilarii unor obsesii. Altfel spus iti doresc sa ai puterea de a indrepta ce este stramb, de a lasa asa cum este "strambul" care nu se poate indrepta, si sa fii atat de inteleapta incat sa faci diferenta dintre cele doua situatii si sa actionezi ca atare.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Paul754880338):

Adică sa accept mai pe scurt. take it or leave it