| Anonim_1533 a întrebat:

Prietenul meu incearca sa imi zica ca vrea sa intretin relatii sexuale cu el... eu una nu ma simt pregatita pentru a face acest pas. si nu stiu ce sa fac ce sa zic va rog ajutati-ma-ti dau funda!

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Intr-o relatie trebuie sa existe in primul rand incredere, respect si sinceritate. Ii spui pur si simplu ca doresti sa mai astepti, ca inca nu te simti pregatita, iar atunci cand vei dori asta, ii vei da de inteles.Ca sa-ti pierzi virginitatea cu un om nu e nevoie doar de iubire, ci si de pregatire psihica, ceea ce la tine nu exista inca. Daca te iubeste, va intelege, iar daca incepe cu presiuni, amenintari cu despartirea si alte minuni, nu cred ca e omul cu care vrei sa faci pasul asta.happy

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-i ca nu te simti pregatita. Daca tine macar un pic la tine, e suficient si te va intelege. Nici un barbat nu vrea sex cu orice pret de la femeia iubita. Daca nu te iubeste, nu te va intelege.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îi spui fără nicio rușine că nu ești pregătită și dacă simte ceva pentru tine nu mai vine cu argumente pentru a o face ci te va lăsa să îl iei prin surprindere!
Pa, pa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In plus, daca totusi simti o anumita atractie erotica fata de el, cauta, afla si citeste despre Petting, si daca ti se pare potrivit, incepeti cu asta, nicidecum cu sexul!

Mare atentie la igiena manuala si locala a amandurora! - mai ales la o eventuala intalnire!

| Acvila a răspuns:

De ce nu incerci sa ii spui lui lucrurile astea?! Daca nu esti capabila sa discuti normal cu el, cu atat mai putin sa iti incepi viata sexuala. Zic si eu.

Stefan
| Stefan a răspuns:

În viata chiar daca iubesti pe cineva, trebuie sa ai puterea sa vorbesti deschis orice problema. Daca nu simti si nu doresti sa se intample acest lucru, expuneti parerea fara jena, in felul acesta vei fi stapana pe tine si pe sentimentele tale.

| alone a răspuns:

Vb cu el spune ce simti nu t lasa convinsa cu usurinta daca te iubeste cu adevarat t va intelege!

| Numelenuapareinbazadedate a răspuns:

Daca nu te simti pregatita nu o face, va avea efecte negative asupra ta, si poate s-ar putea sa nu fie o amintire placuta. Daca el te iubeste te va intelege si te va astepta, daca nu atunci nu merita. Femeia nu e un simplu obiect sexual. Trebuie sa te faca sa te simti iubita, sa merite sa ii daruiesti lui virginitatea ta.

| adeluta86 a răspuns:

Nu, sa o faci atunci cand esti pregatita

| Mihaela24 a răspuns:

Incearca sa ii explici ca nu esti pregatita sa faci pasul asta. Daca el te va intelege si va astepta pana cand tu vei simti intr-adevar ca vrei sa faci asta, inseamna ca te iubeste cu adevarat.
Insa, daca nu va fi de acord si va face presiuni asupra ta, asta ar trebui sa iti dea de gandit.

Nu te lasa intimidata! Fii ferma si explica-i prietenului tau ceea ce simti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu alone. Daca te iubeste te va intelege si trebuie sa ii spui lucrurile astea.