| anonim_4396 a întrebat:

Prima mea relatie serioasa a durat 2 ani, apoi am mai avut o relatie de un an si 7 luni. Acum sunt cu un baiat intr-o relatie de doar 5 luni, chiar tin mult la el, avem preocupari comune, e foarte atasat de mine, ne intelegem din ce in ce mai bine si a devenit o obisnuinta sa petrec 2-3 zile la el acasa si asta ne apropie mai tare facandu-ne sa pretuim mai mult fiecare clipa imrepuna.
Sunt foarte atasata de el, mi-e greu sa stau fara sa vorbesc cu el, chiar simt ca ma intelege si m-am obisnuit sa fie langa mine tot timpul.
Ce ma nelinisteste este ca fiind o persoana sensibila, eu ma atasez repede si sufar mult cand vine vorba de despartiri. Mi-e frica sa nu se intample ceva cu noi si sa ne despartim, cred c-as suferi enorm...
Nu stiu cum sa fac sa fie toul bine, observ ca ne schimbam impreuna in bine sa devenim perfecti unul pentru celalalt.
Mi-e frica in acelasi timp sa nu se obisnuiasca cu ideea ca-s dependenta de el si sa-si permina orice gandindu-se ca-l voi ierta.
Ce sfaturi imi dati?

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

O relatie are un inceput, dar si un sfarsit. Este stupid ca tu sa ai pretentia ca el sa-si petreaca toata tineretea langa tine. Ce-i mai poti oferi tu?

| wolder a răspuns (pentru neutrino):

Nu am pretentia sa-si petreaca toata tineretea langa mine, atata timp cat e fericit va sta cu mine.
Eu ii ofer tot ce are nevoie in momentul actual, dar el ce-mi ofera mie? Stau langa cineva judecand dupa ceea ce-mi ofera? Eu nu fac asa. Daca era sa gandesc asa, alegeam pe altcineva si acum eram in alte locuri inconjurata de alti oameni, trist ca tu gandesti asa.

| IloveME a răspuns (pentru neutrino):

Banuiesc ca atunci cand esti intr.o relatie...o vrei de viitor..nu treci dintr.o aventura in alta sau tu asa gandesti?
Sunt cupluri care raman impreuna pana la moarte ...deci sfarsitul le este ala...
Absurd rasp totusi!

| neutrino a răspuns (pentru IloveME):

Iti respect punctul de vedere, chiar daca nu sunt de acord cu el: totusi, nu-mi permit sa-ti spun ca esti absurda in cazul de fata, chiar daca realitatea poate fi de partea mea. Da-mi voie sa te intreb cati ani ai si ce stii despre dragoste si moarte? ( Nu doresc raspunsuri inspirate din literatura!). O seara buna!

| IloveME a răspuns (pentru neutrino):

Poate sunt mai mare decat tinewinking nu crede ca sunt o copila de 13 ani!
In primul rand eu cand am spus absurd m.am referit la raspuns, asa ca nu jigni nici tu!

| neutrino a răspuns (pentru IloveME):

Deparde gandul de mine de a te jigni, eu doar am incercat sa te intreb. Poate este adevarat ca nu esti o copila, nici nu am spus acest lucru, dar sigur esti mai mica decat mine, lucru ce nu are importanta, decat poate ca eu am o alta experienta de viata, mai bogata sau nu, mai fericita sau nu. O zi frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Profita de momentele de acum!
Lasa viitorul. Traieste prezentul!
Fii alaturi de el, sprijina-l iubeste-l si, cu toate astea, gandeste rational.
Nu ierta ce nu poti ierta, ce depaseste acea limita, indiferent de sentimentele pe care le ai.
Atata timp cat tu nu ii permiti sa te manevreze cum vrea, impunandu-te, va realiza ca esti o fata care stie ce vrea si, tinand cont ca te iubeste, va gandi inainte sa actioneze.

O seara placuta happy

| Vögeln a răspuns:

In primul rand niciodata sa nu te lasi calcata-n picioare. Nu trebuie sa devii dependenta de el. Mie cineva mi-a spus: daca tu nu ma poti face fericita, atunci da-te la o parte poate vrea domnul, domnul, sa ma faca fericita big grin
Mesajul e urmatorul: trebuie sa pui suflet intr-o relatie, insa daca nu se ajunge la o casatorie nu cred ca are rost sa pui foarte mult suflet. E foarte bine ca va iubiti, si sper sa va iubiti in continuare, insa nu trebuie sa fiti dependenti unul de celalat.
si in caz ca va despartiti, gandeste-e ca sunt altii mai buni ca el. trebuie doar sa cauti.winking

| wolder a răspuns (pentru Vögeln):

Multumesc de sfat, ma va ajuta pe viitor big grin

| BellaBlack a răspuns:

Pai daca tot petreceti atat de mult timp impreuna, cand iti cere ceva ce te deranjeaza invata sa spui si "nu", sa iti impui punctul tau de vedere, sa nu te lasi moale, astfel va sti ca nu poate sa faca orice vrea din tine.In rest, vorbiti mult, ce va convine si ce nu, iar cateodata certurile mici in care spune-ti lucruri la nervi nu strica, asa invatati cum sa abordati eventualele probleme si cum sa rezistati in momentele grele.

| ellenushka03 a răspuns:

Probabil iti este teama sa il pierzi dupa ce ai trecut prin mai multe despartiri, relatia este inca la inceput si n-ar trebui sa-l sufoci atat, mai lasa-i timp liber sa iasa si cu prietenii

| wolder a răspuns (pentru ellenushka03):

Ii las destul spatiu sa iasam cu prietenii, insa el vrea sa ma ia mereu cu grupul lui happy