| anonim_4396 a întrebat:

Prostitutia ar trebui legalizata in Romania? Citeam un articol cum ca multe bordeluri s-au inchis prin Germania, romancele vor reveni pe meleagurile noastre? :)
https://www.hotnews.ro/......rmania.htm

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu,prostituția ar trebui interzisă. Chiar dacă sunt multe guri ce spun ca daca legalizam prostituția nu o sa mai avem proxeneți si vor plăti la stat anumite chestii eu cred ca e o prostie.
Ar trebui interzisă ca sa nu se mai promoveze bani făcuți usor din lipsa demnitati, sa nu mai primească copii un exemplu prost, sa nu se mai răspîndească bolile, sa încerce fiecare sa isi depășească anumite limite in a socializa si a cunoaste femei și as face relații si sa nu mai fie considerate femeile niște obiecte sexuale etc...
Româncele alea ce merg dincolo ca si prostituate ar trebui să meargă unde vor ele si sa muncească ca oricare altceva, sau sa faca o scoala nu sa stea cu crăci in sus si sa împrăștie boli.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Supriza...e interzisa deja si e la toate colturile. Si nu poate fi controlata si nici statul nu poate castiga

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Păi stiu ca e interzisă, dar ar trebui să se ia masuri mai aspre.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Nici nu vreau sa stiu cum ar creste numarul de violuri

| supadeceapa a răspuns (pentru Freya1):

Dacă ar fi legală, s-ar prostitua într-un cadru mai safe pentru toată lumea. Nu poți să interzici așa ceva, există de când lumea, ar lua-o razna perverșii singuratici.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Freya1):

Te sfatuiersc sa citesti uimitoarea ascensiune a unei tinere, o simpla slujnica (tiitoare/prostituata) la demnitatea de imparateasa.
https://www.historia.ro/......mparateasa

| Freya1 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asta o fost pe vremuri, acum e altceva.
Doar nu crezi ca in ziua de azi cele ce se prostituează au atat minte incat sa ajunga împărătesei.Fi serios.

| Freya1 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ba da, se poate interzice.Perversi sa se uite la filme porno daca nu sunt capabili sa isi gaseasca o femeie.
Tu ce spui acum este sa lăsăm lumea asa cum e, sa primească copii exemple proaste, sa umplem lumea de boli si de femei usoare doar sa aiba niște fraieri ce f...

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Păi exista medici psihiatri, ospiciu, închisori daca sunt atati retardat ce nu sunt in stare sa aghete o femeie sa se trateze.

| supadeceapa a răspuns (pentru Freya1):

Unde primesc copiii exemplu ăsta, că nu pricep? Tu îți duci copiii în bordeluri?

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Prea mare frustrarea pe tine daca te deranjeaza faptul ca doi adulti fac sex consimtit

| supadeceapa a răspuns (pentru Freya1):

Prostituția nu o să dispară niciodată, oricât o s-o interzici. Asta cu prostituatele e ca aia cu avortul. Interzici avortul, o să se găsească metode de a se avorta, dar în condiții mult mai extreme, mizere și nesănătoase. Nu gândești prea rațional dacă ai impresia că poți controla toți bolnavii, mai ales că la noi închisoarea e doar așa, să fie câțiva ani acolo, nu are rolul de a reeduca. Lasă naibii frustrații să f-tă și ei ce pot decât să sară pe femei pe stradă.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Freya1):

Acum 22 minute | Nat1 a răspuns (pentru supadeceapa):
Ba da, se poate interzice.Perversi sa se uite la filme porno daca nu sunt capabili sa isi gaseasca o femeie.
Ma intreb fiindca nu reusesc sa inteleg pe ce lume traiesti? :-?
„Prostituția de ultimă generație" de pe Instagram. Propunerile primite de vedetele de pe rețelele sociale: „50.000 pentru 5 nopți"
Priveste data la care a fost publicat articolul. 20.01. 2020 11:29
https://www.digi24.ro/......ti-1247792

Femeile care au devenit influenceri de top pe rețele sociale primesc aproape zilnic propuneri de a face sex, din partea unor persoane străine, în schimbul a mii de euro, potrivit unei emisiuni are este difuzată de BBC și moderată de Victoria Derbyshire. Un invitat a spus că social media a devenit „un catalog" din care bărbații își selectează următoarea cucerire.
„Este prostituție de ultimă generație - este înfricoșător când mă gândesc că dacă mi-au trimis mie mesaje, cel mai probabil au trimis la mii de fete drăguțe de pe Instagram", spune Tyne-Lexy Clarson, influencer pe social media.
Ea spune că avea doar 19 ani când a primit prima „ofertă" de 20.000 de lire sterline pentru o ieșire la cină.
Însă după ce a apărut într-un show tv, o agenție i-a trimis prin e-mail o ofertă de 50.000 de lire sterline pentru cinci nopți în Dubai. Acesta conținea o clauză de confidențialitate, însemnând că în cazul în care ar fi acceptat nu avea voie să dezvăluie niciun detaliu

Tyne-Lexy spune că a refuzat oferta, dar se teme că sunt multe tinere care vor să ajungă în topuri pe social media, care nu au acces la produse de lux și care, pentru „a păstra aparențele", ar putea deveni vulnerabile la aceste tipuri de tranzacții.
„Sunt foarte mulți bani pentru unii oameni sunt sume de bani care le-ar putea schimba viața", a spus ea.

| Freya1 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Fi sigur ca unul ce da bani astea sa se culce cu una ce a apărut la tv sau pe Facebook ca sa isi bifese o "vedeta"pe lista nu este întreg la minte, deci tot un retardat.
Si chiar si tu spui, având în vedere că există prostituție (femei ce se culca pe bani) foarte multi bărbați cred ca femeia este un obiect sexual pe care poate sa il cumpere si pur si simplu aleg urmatoarea achiziția.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am treaba ca doi oameni fac sex, dar faca asta într-un alt context.Eu sunt revoltată pe faptul că se dau exemple proaste, se face o meserie din asta, femeia este văzută ca si un obiect si foarte multe sunt folosite (batute, fraierite si chinuite)de către alti oameni pentru as face ei vile cu turnulețe.
Nu stiu de ce va atacați uni asa cand apare cineva care vrea sa stopeze prostituția laughing) smug

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Pentru ca este cam ireal sa o stopezi. Esti insa plauzibil sa tii sub control, fara femei batute, chinuite,... prin legalizare.

| Freya1 a răspuns (pentru supadeceapa):

Am avut un coleg de scoala a cărei mama era prostituată, ii cădea cerul in cap cand venea masa la scoala efectiv.Acuma e cam vagabond prin cartier cu manari si alte chesti, daca era fata oare ce făcea?
Pe femeile ce si-au dus fetele cu ele pe centura sau le-a vândut la vecini sau bosorogi nu le-ai văzut?
Eu cand stăteam la tara luam autobuzul de undeva de la periferie, de multe ori mergeam seara sau imi întârzia autobuzul si acolo prin parcuri sau printre blocuri era plin de copii ce vedeam până în ficatul prostituatelor fara chiloti ce stăteam pe marginea drumului si le dădeau târcoale curioși.
Să nu mai vorbim de internet, ca in ziua de azi o grămadă de fete iau exemplu de la asa zisa femei deștepte ce le predă "șmecherie "pe rețelele de socializare.
Tu de unde crezi ca au luat exemplu si fetele de 15 ani pe care le vezi pe centura, sau cele ce rup spatele blocului in doua cu câțiva călare pe ele?

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ca e greu sa stopezi asta, dar daca poti mai bine faci asta decat sa o legalizezi.
Tu crezi ca daca organizezi o sa meargă iterlopi sa isi deschide firma de prostituate? Sau o sa plateasca ceva după ele? Sau daca li se pune pata pe o fata ce nu vrea sa se prostitueze nu o sa o ia oricum sa o forțeze? O sa ii faca niste harti si o sa o chinuie in continuare legal.

| supadeceapa a răspuns (pentru Freya1):

Nu înțelegi laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Bine zis, sa mearga la o munca demna de o fiinta umana. Nu suntem animale sa ne vindem cu ora. Imi dai si mie calul sa lucrez pamantul? La oameni zice imi dai si mie femeia sa-mi fac treaba? Femeia este sfanta, este regina lumii precum este si Fecioara Maria. Nu ai cum sa o pui drept o marfa de vanzare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Freya1):

De acord cu tine intr-o anumita masura. Dar te-ai intrebat vreodata de ce a ''inflorit'' ba chiar a ''explodat'' fenomenul numit ''turism sexual'' pe plan mondial, care este practicat anual de cateva zeci de milioane de persoane de toate religiile, convingerile sau conditi sociale cele mai diverse.
Turismul sexual termenul folosit pentru cei care călătoresc în scopul angajării în activități sexuale. Asociația de Tupedofilie-209x300rism Internațional definește turismul sexual în codul lor Etic global drept "œ excursii organizate în interiorul sectorului turistic sau în afara acestuia cu scopul principal de a întreține relații sexuale comerciale de către turiști cu rezidenți din țara de destinatie".

Numeroase țări au devenit cunoscute drept destinații în vogă pentru turismul sexual. ( una dintre ele este Pattaya, în Thailanda). Alte locații există în Asia, Europa, America Centrală și de Sud. Multe dintre destinațiile pentru turismul sexual s-au dezvoltat în jurul bazelor militare, iar acolo unde prostituția este ilegală, poliția închide ochii.
Cel mai grav este că aceste destinații sunt promovate ca fiind raiul pedofililor, unde relațiile sexuale cu minorii nu sunt pedepsite.

Cum ti-ai putea inchipui ca ar accepta 'potentatii'', ca ''gaina cu oua de aur'' sa fie facuta... ciorba?
Iată un documentar despre industria sexuală din Asia :
https://www.eliberare.com/......pedofilie/
SAU
Harta mondiala a turismului sexual
International•25 Aprilie 2006•
Lectura de 6 minute
,, Vacanta, distractie, incalcarea regulilor, distrugerea tabu-urilor, implinirea celor mai ascunse dorinte si… mult, foarte mult sex. Unde se pot imbina toate acestea? In destinatiile speciale dedicate turismului sexual, unde tot ceea ce legea sau morala interzic, este permis, unde tot ceea ce mintea a imaginat, este posibil. Destul de multe, din Amsterdam pana in Bangkok, aceste destinatii turistice inregistreaza o cerere imensa, devenind o sursa incredibila de venituri. Nu avem fabrici, dar avem femei frumoase, si atunci, de ce nu am face din turismul sexual principala noastra industrie?''
https://www.9am.ro/......exual.html

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Indiferent ce esti nu e ok sa te vinzi pe bani, sa fi de acord cu a sta, sa te resemna ca e normal sau sa legalizezi cand ar trebui nici sa nu existe.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Pricepi extrem de greu.
Prostituata e ilegala acum. Si exista si se intampla tot ce zici tu acolo. Da 50% din cei care se duc la prostituate clar ar alege sa se duca la un bordel legal unde sunt in siguranță

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Femeia este sfanta, este regina lumii precum este si Fecioara Maria."

Nu prea ai nimerit-o cu exemplul. Uitasi ca aia a avut cel putin un copil din flori, pe Isus?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Dimpotriva, s-a constatat ca in tarile unde este legalizata prostitutia s-au micsorat numarul de violuri. Unul din motive, acolo unde s-a legalizat, a fost si acest lucru.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Ciociolina a ajuns din prostituata membra a senatului Italiei.
Ca imparateasa nici macar atata minte nu-ti trebuie. Dar sa nu le subestimam: sunt prostituate si cu facultate.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Dar ca sunt prostituate pe toate drumurile nu este un exemplu prost? Si sa nu subestimam inteligenta si cunostintele copiilor, mai ales acum, in epoca online. Multi dintre ei ne baga in buzunar cu cunostintele, chiar si despre sex.
Se vede ca nu ai nici cele mai elementare cunostinte de psihologia omului: un lucru daca este oprit este mai cautat, decat daca nu este cautat.
Iar in ce priveste bolile, in casele de toleranta se face control medical lunar, iar sexul se face protejat. Pe cand la colt de strada ambele NU.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Mai, tu crezi ca toti suntem retardati, numai tu esti intreg la minte? Nu mai dau zicala populara despre cel care crede asa, ca mi-a fost stearsa odata, desi era zicala.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Prostitutia este cea mai veche meserie in lume. Acum se gasesc cate unul sa o elimine, ca asa era in comunism, unde Lenuta se distra cu inregistrari video si audio, cum fac sex demnitarii

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Urmărește discuția inainte sa dai reply cu dimpotrivă.

| Freya1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu am spus că eu le stiu pe toate, eu am discutat cu oameni de aici despre parerea mea si a lor.Mi-am spus punctul de vedere nu mi-am etalat veleitatile de psiholog ca nu le am pentru ca nu sunt.
Eu chiar nu stiu de ce dintr-o discuție despre prostituate ajungem la jigniri și cearta (nu sti ca nu ai fost aici sa vezi discutia) chiar e aiurea.Pur si simplu eu nu suport prostituția si faptul ca exista si din perspectiva mea ar trebui extirpata, tu sau alte persoane puteti spune "Ba eu sunt de acord cu ea" si încheiem discuțiile astea interminabile.

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pun pariu ca in Rusia e legala prostitutia desi e o tara comunista, acum se intorc romancele in RO si gasesc idioti care le tranteste un copil si are unde sa stea, masina de plimbat. Imputite romancele astea...

| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta legalizarii prostitutiei in Romania, raspunsul logic si rational poate fi doar unul singur si anume, DA.
Este indicat sa fie lecturat urmatorul articol : Scurta istorie a prostitutiei in Romania : https://www.historia.ro/......mania-foto
https://stirileprotv.ro/......anual.html
https://www.dw.com/ro/prostitu%C5%A3ie-germania-bordelul-europei/a-48227746
https://adevarul.ro/......index.html
Parerile, comentariile si de asemenea convingerile in privinta interzicerii sau a legalizarii acestei activitati controversate sunt la aprecierea fiecarui cetatean.

| Sofer a răspuns:

Legala sau nu tot mai fac fetele bani pentru pești lor.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Pestii lor sigur au un loc cald pe lumea cealalta. Isi bat joc de niste femei.

| Holiday a răspuns:

laughing)) Ce ti-a tras-oooo! Nici mie nu-mi dadea prin cap asa ceva. Traiasca prostitutia casnica!

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Iti dai seama.La facultatea ei a reinventa o meserie esti nebun. Daca esti casnică (cu toate cu nu stiu cand mi-a vazut ea contractul de munca de ultima oara) esti prostituată.
Sa ma scuzati pe mine va rog frumos ca mai bine imi caut un loc de munca decent in loc sa ma duc pe varianta ca ea si masa.winking

| Eugen80 a răspuns:

Nu ar trebui legalizata. Nu pentru ca prostitutia in sine e rea, ci fpatul ca prostitutia aduce cu ea altele, printre care si drogurile, bolile, pestii, mafia...

| suntserios a răspuns (pentru Eugen80):

Vezi ca e fix pe dos. Atat timp cat e ilegala exista mafie, boli si pesti

| uchihasasuke09 a răspuns:

De aceeasi parere ca si cu Nat1.Sunt 3 nivele de motivatie.Primul e cel instinctual(reproducere, supravietuire) adica in primele milenii de cand a aparut omul, al doilea de rasplata si recompensa(folosit in perioada fabricilor) si al 3-lea placerea(vocatia) cu care faci un lucru sau meseria.Din pacate sunt multi la al doilea nivel deoarece al treilea e foarte greu de gasit(unii nu au incredere in ei ca pot sau nu stiu ce vor).Ar trebui sa fie interzisa deoarece din pacate creste tot mai mult si le iau la multi mintile.Ii ca un drog(chiar cel mai puternic) ca si jocurile de noroc, drogurile etc. Daca vrei sa avansezi nu te intorci la nivelul unu.Reproducerea si supravietuirea sunt adanc infipte in subconstientul nostru dar asta nu inseamna ca trebuie sa mergem la un job sa supravietuim, sa dam in cap daca nu suntem de acord cu cineva, sa facem sex pe strada.La orice dependenta exista mai multe nivele, primul este constientizarea, al doilea incerci sa te vindeci si poate mai esuezi, al treilea esti tot mai bine si tot asa. Daca tot incerci si ceri ajutor poti ajunge sa te vindeci si de dependente grave.Deci in alte cuvinte chiar daca ar creste din pacate numarul de violuri la inceput ar trebui sa se ocupe cei care trebuie de ei si asa societatea s-ar vindeca din ce in ce mai mult. Daca te pui sa faci sport la inceput e naspa dupa iti face mai bine si iti place.Cel mai frumos sentiment este dragostea chiar daca este ca focul.Cineva care iubeste trebuie prima data sa ii placa de persoana cum arata si sa se inteleaga cu ea(se poate intampla sa nu ii placa persoana fizic la inceput ci dupa ce sta cu ea). Prima data stai cu persoana dupa ce vedeti ca va placeti reciproc incepeti o relatie cu saruturi si iesiri mai romantice dupa cand e momentul faceti dragoste(cel mai mare nivel de iubire nu ca sexul care e cel mai jos). Daca se promoveaza tot mai mult sexul pe banii se indeparteaza lumea de dragoste.Din pacate multi au ajuns sa confunde sexul cu dragostea si sa incerce sa fie ca anumite vedete si de aceea s-a ajuns la nivelul asta de fericire.Ca sa fie dragoste e nevoie de timp, intelegere, comunicare, placerea companiei persoanei, nu asa una doua.Deci chiar daca la inceput ar fi mai rau interzicerea, societatea si-ar reveni treptat.

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Exista videochat...

| AndreiCiobanu59 a răspuns:

E ar fi bine sa fie legalizata, ne mai distrm si noi...mai des

| Freya1 a răspuns (pentru AndreiCiobanu59):

E trist daca cineva are nevoie de prostituate plătite ca sa vorbeasca sau sa face sex cu o femeie.