| Anna8812 a întrebat:

Psihologii ce părere au despre comunitatea lgbt? Sunt de acord cu ei, se studiază in facultate despre homosexualitate?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Psihologia a considerat homosexualitatea ca fiind ceva patologic pana prin anii 70', De atunci a fost scoasa din manualul de diagnostic si a intrat in normalitate.

Nu se studiaza pentru ca orientarile sexuale sunt niste trasaturi care nu au neaparat o tangenta cu pshihologia.

Ce-i drept, am auzit de un caz care abia a luat licenta cu 5 ca a folosit ceva carti mai vechi si a mentionat homosexualitatea ca patologie. happy

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Studieaza psihologia lor nu vor exprima vreo parere, psihologia nu inseamna barfe

| corbulalbrosu a răspuns:

Niciun psiholog care are ''toate tiglele pe cap'' nu se va hazarda sa intre intr-o polemica a carei tema este comunitatea LGBT. laughing

| shu7e a răspuns:

Nu, nu studiaza despre lgbt sau straight, despre tigani sau romani, despre femei sau barbati. Si nici nu au de ce. In fata psihologului este un om si pe el il intereseaza acel om cu procesele, mecanismele si modul com abordeaza/ interpreteaza el situatiile prin care trece. Partenerul/a ta nu e treaba lui daca nu e terapie de cuplu.