| shookdazed a întrebat:

Recent am iesit cu niste colegi de munca pe afara si in acel grup au mai venit si niste fete, eu de felul meu fiind mai timid am incercat sa ma bag putin in seama cu unele lucru care mi-a reusit insa din pacate la un moment dat ramaneam fara subiect de discuție si se facea liniste.
Ce as putea face sa abordez mai usor si sa am subiecte de discutie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand se face liniste, spui ca dai locul altuia sa mai vorbeasca.
Fiind intr-un grup, chiar este indicat sa nu vorbesti doar tu. deci nu va parea deloc jenant sa spui ac dai locul altuia, sa vorbeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba asta se învață doar din practică și din cultura proprie. N-o să citești un mesaj pe TPU și deodată o să știi ce să vorbești. Trebuie să ai cunoștințe despre diferite subiecte ca să poți vorbi continuu.

| Dintrebare a răspuns:

Faptul ca nu gasesti subiecte de discutie nu are legatura cu intelectul, ci cu timiditatea. Deci ideea ar fi sa te focusezi sa depasesti fazele alea cand te apuca emotivitatea si timiditatea. Eu zic pentru inceput sa incerci sa te gandesti de dinainte in linii mari cum sa sune discutia si sa iti planuiesti cateva replici inainte sa incepi discutia cu o fata. Si abordeaza niste teme simple. Poti sa ii povestesti tu ceva ei, poate o intamplare comica pe care ai trait-o. Sau poti sa ii recomanzi un film, apoi sa ii zici despre un actor din film, dupa aia mai zici ceva despre muzica, apoi mai poti baga 2 vorbe despre politica si mai zici ceva despre faptul ca afara ploua si ca astepti sa vina vara. Discutia oricum nu trebuie sa tina la infinit. Si nu iti inchipui ca toata lumea discuta chestii super interesante mereu. Majoritatea oamenilor fac small talk in 99, 99 la suta din timp. E suficient si daca vorbiti doar cateva vorbe si apoi mai faceti pauza, te duci sa iti mai iei un suc, peste jumatate de ora revii la ea si tot asa. Nu te stresa nici pentru faptul ca esti timid, nici pentru faptul ca esti stangaci. Eventual incearca sa cauti pe google sa citesti niste articole scrise de psihologi pe tema asta, poate o sa iti ajute si mai bine decat sfaturile noastre. Trebuie sa inveti sa prinzi un pic de curaj si o sa fie bine