| Villy09 a întrebat:

Relatia noastra trece prin momente grele. Ceva lipseste,nu facem bine,gresim,a intervenit ceva,nici nu stiu.
Am vorbit de multe ori despre lucrul asta, mereu ne impacam dar problemele revin.
Ea e genul de persoana cu care daca vrei sa vorbesti mult si sa ii spui totul fata in fata, ori se enerveaza ori nu are rabdare. M-am saturat si eu...sunt baiat, dar am ajuns chiar sa plang cand vad ca relatia nu merge. Pot sa ii scriu 300 de randuri pe facebook,am incercat si sa vorbim in realitate,degeaba.
Parca e din ce in ce mai rau. O iubesc,as face orice pentru ea si tot ce am mai bun,am pus in relatie. Cand nu suntem certati e perfect,promisiuni peste promisiuni,planuri de viitor, dar isi pierde rabdarea prea repede, ne certam si cand ii merge telefonul greu desi eu nu am nicio vina. Iesim de vreo 4 ori pe saptamana cateva ore,vorbim in fiecare seara.
Orice as face,degeaba.
M-am gandit sa ii scriu o scrisoare sau un biletel in care sa ii spun toate grijile care ma macina si ca imi e frica sa nu ne despartim daca continua asa. Habar n-am,o pauza,o perioada de gandire, ii dau timp sa se gandeasca daca ma mai vrea. De multe ori am intors-o din drum cand a vrut sa ne despartim si de fiecare data mi-a multumit mai tarziu ca am fost asa, ca nu stie ce s-ar fi facut daca o lasam sa plece si ca e cea mai fericita cu mine.( acum multe luni ). Suntem impreuna de 1 an si 3 luni,e ceva.
Sper doar sa ma mai vrea fiindca mereu ma gandesc la zambetul ei si momentele cand ma facea si pe mine sa rad cu toate ca eu sunt un tip foarte plictisit.
Imi e foarte greu fara ea,suntem impreuna,dar nu o simt mereu langa mine.
Oare as face bine cu scrisoarea? Sa ii zic tot ce am pe suflet,si bune, si rele, si sa sper ca isi va aminti ca are un iubit care are nevoie de ea?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca esti prea disperat, prea obsesiv poate ea are nevoie de spatiu, poate ca iubirea s-a dus mai sta cu tine din obisnuinta nu stiu ce sa spun, fi mai indiferent, nu fi asa disperat sincer

| Doub a răspuns:

Comunicarea e cheia.
Lasă scrisoarea, vorbeşte cu ea faţă în faţă.

| Villy09 explică (pentru Doub):

Am vorbit de atatea ori fata in fata,de obicei eu sunt cel care vorbeste foarte mult,uneori poate chiar prea mult,recunosc. Fata in fata pare ca refuza pur si simplu sa vorbeasca deschis. Si eu i-am zis de multe ori ca trebuie sa comunicam, sa imi spuna ce o deranjeaza, orice, ca nu am cum sa imi dau seama ce gandeste, dar degeaba.

| Doub a răspuns (pentru Villy09):

Atunci, dă-i un timp. Nu o mai bate la cap, las-o să se gândească ce vrea.

| WeAreSmart a răspuns:

Faceti sex happy

| SebastianBoanca a răspuns:

Salut! Eu am trecut prin mai multe experiente, dintre care multe negative, dar am invatat in timp cum sa ies cu zambetul pe buze din orice situatie.
De curand m-am apucat de vlogging. Daca vrei trimite-mi problema ta mai detaliata printr-un mesaj privat pe youtube si eu iti voi raspunde printr-un video. Nu te ingrijora, daca vrei numele tau YouTube va fi anonim, dar spune-mi ca vrei asta in mesajul privat.
Acesta e canalul meu:Eu am fost foarte timid, dar acum sunt social si am trecut peste multe chestii. De curand m-am apucat de vlogging. Daca vrei trimite-mi problema ta mai detaliata printr-un mesaj privat pe youtube si eu iti voi raspunde printr-un video. Nu te ingrijora, daca vrei numele tau YouTube va fi anonim, dar spune-mi ca vrei asta in mesajul privat.
https://www.youtube.com/channel/UCmb5NjB3jS4qFjqDRZbzfZw
O zi frumoasa! :)

| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Salutare.
M-am uitat peste intrebarile anterioare puse de tine si as vrea sa te intreb: ce e cu tine, amice?!
Vad ca esti un tip finut si calculat, chiar daca ai vreo 16 ani, si cu muuuuulte sanse sa ai o relatie armonioasa si serioasa cu o tipa desteapta si cu o conceptie la fel de solida despre viata cum ai tu! Habar nu am de ce ramai ancorat intr-o relatie asa slaba.O fi varsta, o fi faptul ca poate nu prea ai simtit dezamagirile din love' pe propria piele, dar esti un tip cu principii foarte faine, care observa cele mai mici fisuri dintr-o legatura sentimentala. Si chiar vrei sa actionezi ca sa le repari, lucru care merita toata aprecierea!
Niciodata, dar NICIODATA in viata ta sa nu mai readuci langa tine o tipa care iti da papucii! Nu poti tine cu forta un om langa tine. Si chestia asta ar trebui sa iti dea de gandit, adica daca fata asta a vrut de atatea ori sa se desparta de tine, ce naiba o sa se intample daca o sa dai si tu de probleme mai grave din viata (gen iti pierzi jobul, etc), daca ea de pe acum iti da cate un sut in fund cand are chef? O sa acumulezi suferinta la dublu!
Trebuie sa ai demnitate si sa ai incredere ca iubirea adevarata, femeia visurilor tale exista, e acolo undeva, dar probabil trebuie sa mai acumulezi niste experiente si sa evoluezi pana sa iti iasa in cale! Nu sa involuezi, cum faci acum!
Eu zic sa te mai gandesti. Tipa chiar nu merita.
Numa bine.

| Villy09 explică (pentru GeorgianaSoare23):

E drept ca atunci pe moment,cand a vrut sa ne despartim, m-am intrebat daca merita. Si cum ne cum, indragostit sau putin orbit fiind, am considerat ca da.
Nu regret ca nu am lasat-o sa plece, mi-a oferit foarte multe momente frumoase pe care nu le-am trait cu altcineva.
Despartirile s-au intamplat in primele 3-4 luni de relatie,apoi un an chiar daca mai existau si certuri, totul era ok si asta m-a facut sa nu renunt.
Acum nu stiu daca gresesc, inca mai am putere sa lupt pentru noi, nu stiu cata, dar nu sunt genul nici care renunta asa usor. Singura relatie mai lunga care am avut-o a fost de vreo 9 luni dar nu a existat iubire,ci doar atractie, atunci mi-a fost mai usor, deja de cand o cunosc pe fata asta gandesc altfel, pe termen mai lung, dar nu stiu daca mai bine.

| GeorgianaSoare23 a răspuns (pentru Villy09):

Am inteles.
Foloseste-te de intuitie, mai mereu ne ofera raspunsul corect, desi suntem tentati sa intrebam in alta parte.
Si ai incredere in tine. Orice se va intampla.
Toate bune.

| Adrian08Daniel1989 a răspuns:

Datorita experientei, si faptului ca am si un copil si in acelasi timp sunt baiat, barbat, si divortat in acelasi timp, iti spun ca nu va exista o cale de mijloc ori vrea sa faceti amandoi totul sa fie bine ori de unul singur nu ai sa reusesti, fara sa se implice si ea chiar daca iti multumeste ca nu stie ce s-ar fi facut daca nu o intorceai din drum.
Dai un timp las-o mai moale cu aratatul ce simti cum esti fi mai indiferent esti barbat daca te iubeste, va sti ce sa faca, altfel iti garantez ca ia o sa fie bine si tu o sa ai de suferit(ca in cazul meu) astept sa mai vb pe mesenger neo_alias_matrix sau chiar si pe TPU. ce sa zic intreaba ce vrei si o sa pot sa iti raspund

| AnneLias a răspuns:

Ar fi o idee...doar ca iti zic eu din perspectiva unei fate, ca altceva este atunci cand ii zici in fata totul ..trebuie doar sa gasesti un moment de liniste potrivit pentru a-i spune tot ce ai pe suflet..sau cand va intelegeti la maxim bine, atunci este momentul. Poate ca daca nu esti indeajuns de atent cu ea, ar vrea asta.Sa ii mai oferi din cand in gand o floare, un gest mic si simpatic, romantic.Din cate povestesti tu ca se enerveaza foarte repede imi dau seama ca ea te iubeste la fel de mult doar ca s-a cam plictisit, iesiti mai mult, faceti si altceva, tu esti baiatul in relatie adu ceva nou.Incearca asta si eu am o relatie de aproape 2 ani si de aia mai sunt cateodata morocanoasa, nervoasa etc. Pt ca, precum orice fata am si eu niste asteptari pe care prefer sa nu le zic ci sa fiu surprinsa iar daca nu se intampla asta...asa fac. Ofera-i mai multa atentie!

| Villy09 explică (pentru AnneLias):

Ii aduc trandafiri destul de des zic eu. Si o fac fara sa fie o ocazie speciala,fie ca m-a suparat,fie ca am suparat-o eu sau suntem in cele mai bune momente,ii aduc o floare din curte, o prajitura facuta in casa, o intreb ce ar vrea ea sa facem, unde sa mergem, nimic nu ma ajuta. De fiecare data cand i-am zis fata in fata parea ca abia astept sa termin si sa revenim.