| PussicatDolls a întrebat:

Revin cu aceeasi problema legată de pastila Escapelle, sunt foarte neliniștită! Am luat pastila escapelle in a 27-a zi de ciclu (stiu, am luat fara motiv pot sa spun), iar astazi, a 32a zi inca nu a venit. Am dureri de sani, usoare dureri de spate, câteodată scurgeri albicioase, greață, stare de rau, plâns, etc. Am facut si un test de sarcina si e negativ. De ce nu vine menstruatia? E posibil sa se fi dereglat atât de tare? sad Eu am mai luat o pastilă acum 7 luni (se rupsese prezervativul) si atunci a venit după 5 zile, acum a trecut aproape o săptămână si mi-e frica. In mod general, menstruatia mea vine la 35 de zile. Este doar o dereglare sau o sarcina? sad

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bomba aia hormonala iti da peste cap tot organismul. Nu poate nimeni ghici ce se intampla acum, poate doar medicul ginecolog

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ti-am explicat si prima oara, pastila escapelle este o "bomba hormonala" care iti da tot sistemul hormonal peste cap timp de 6-12 luni, timp in care nu vei mai avea ciclul menstrual regulat, nu vei stii cand se intampla ovulatia si perioadat fertila si alte efecte secundare (ingrasare, sensibilitate, iritatie ) samd.