| Barajag a întrebat:

Revin cu aceeasi tema (gelozia). Este gelozia un sentiment al normalitatii in dragoste?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Revin si eu: dragostea adevarata nu cunoaste gelozia. Daca il iubesti cu adevarat, ai incredere deplina in el. Gelozia se naste cand egoismul e mai mare decat dragostea.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Oarecum. Depinde cum definesti gelozia. E destul de greu. Fiecare vede chestia asta in felul sau. Pot sa iti raspund la intrebare atat da cat si nu. Pentru o relatie obisnuita de genul '' abia te-am cunoscut si incercam si noi '' este ceva normal. Pentru o relatie bazata pe iubire, comunicare sincera si deschisa, intelegere si calmitate, nu prea este in regula. Eu sunt fidel gandirii care spune ca : Esti gelos daca te vrea partenerul gelos.

Atata timp cat o fata imi arata ca sunt important pentru ea, cat vad ca ma considera o prezenta placuta si ma apreciaza nu am de ce sa fiu gelos. Chiar deloc. Nu sunt genul sa exagerez. Asta pentru ca stiu ce inseamna libertatea intr-o relatie. Atat fizica sub forma iubirii de la distanta cat si ca posibilitate de a spune ce gandesti. Conteaza sa nu te simti presat. Pentru mine sa faci pe detectivul mereu si sa ai ganduri tampite nu este iubire. Cand iubesti nu te gandesti la asta. Chiar deloc. Acum insa apare problema urmatoare : Merita persoana respectiva sa nu te gandesti si doar sa iubesti? Trebuie sa stii ce vrei de la o relatie si ce fel de partener vrei. Daca ai ales corect un partener iubitor si sincer nu ai de ce sa te temi. Daca vrei nu doar iubire ci si distractii si tot felul de situatii periculoase pentru o relatie vei plati. Nu vei avea echilibru in acest ultim caz.

Totodata, sunt si cazuri triste. In care nu poti alege intre A si B. Sunt parteneri care oricat ai face sa le demonstrezi sentimentele tale, tot au bazdacii lor. Si atunci e aiurea. Relatia nu mai poate fi sanatoasa. Si de multe ori iubirea nu e de ajuns. Gelozia prosteasca va duce la frustrare. Frustrarea la certuri. Si atunci se duce tot. Oricat iubesti vei simti ca nu mai poti asa. Vei cauta sa evadezi. Sa fugi si sa nu te mai uiti in urma, oricat iubesti.

Si o astfel de persoana geloasa trebuie inteleasa. Dar pana la o limita. Sunt care au suferit dezamagiri si acum grabesc lucrurile, exagereaza si sunt preponderent gelosi. Daca vezi ceva deosebit acolo se merita sa incerci. Daca nu, mai bine mergi mai departe.

| Cătălina a răspuns:

Intr-adevar, gelozia e o dovada de dragoste, daca iubesti puternic nu ai cum sa nu fii gelos. Bineintele, toate intr-o anumita masura, nu?

Bafta! :-)

| Emeraude a răspuns:

Din punctul meu de vedere, gelozia nu e un sentiment, ci o reactie, un alt mod de manifestare a iubirii. Din moment ce iubesti, nu ai cum sa nu fii gelos cand vezi ca persoana la care tii flirteaza cu altcineva, nu ai cum sa nu-ti doresti sa o pastrezi doar pentru tine. Dar toate astea au o limita. Din momentul in care limita normalitatii se depaseste, cred ca e ceva mai mult decat gelozie, e un sentiment de frustrare care poate dauna ambilor parteneri.

| Ana a răspuns:

Este normal sa fi gelos atata timp cat iubesti persoana respectiva si vrei sa fie doar a ta

| nicusor19 a răspuns:

Orice persoana care iubeste, nu are cum sa nu fie gelos/geloasa.
Dar si gelozia are o limita si trebuie sa stim cum sa ne-o exprimam.

prfml
| prfml a răspuns:

Gelozia este o boala incurabila.

| deutza a răspuns:

Da gelozia este ceva normal, numai sa nu intreaca nimeni masurile pentru ca atunci o sa regrete mai tarziu.Eu cu prietenul meu din cauza geloziei ne-am despartit si acum ne pare rau amandurora. Daca iubesti o persoana e normal sa fi gelos/geloasa dar nu asa tare incat sa aduca probleme

| ale a răspuns:

Pentru mine gelozia inseamna neincredere si teama.Neincrederea in cel de langa tine, neincrederea in sine, teama de a pierde persoana iubita.Totusi dragostea e "libertatea" de a fi impreuna, si cand iubesti si cunosti o persoana nu ar trebui sa exista gelozia.parerea meahappy

| x4z5 a răspuns:

Atata timp cat iubesti o persoana, este ceva normal sa fi gelos...
Eu cred ca prin gelozie dovedesti ca ti foarte mult la pers iubita...

| OFM a răspuns:

Da orice om e gelos e ceva obisnuit la o relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este. gelozia este o dovada de iubire. dar cand aceasta gelozie devine excesiva si de nesuportat atunci nu vine din dragoste ci din orgoliu.`o relatye fara gelozie nu e o relatye cu sentimente` daca iubesty esti gelos. e sarea si piperul uneori intr-o relatie.`happy
o zi frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da