| Anamaria1234567 a întrebat:

Revin cu o noua problema din pacate. Acum 2 luni am facut dragoste pe menstruatie (a ejaculat in mine). Luna trecuta mi-a venit menstruatia putin mai tarziu, dar a fost normala, cu dureri de burta, spate, si in cantitati destul de mari. Am facut si 3 teste de sarcina si toate au iesit negative. Luna asta am din nou probleme. Mi-a intarziat 3 zile. Mentionez ca nu am mai intretinut de atunci relatii sexuale neprotejate. Va rog frumos sa ma ajutati. Trebuie sa ma ingrijorez? Multumesc.

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred e cazul sa te ingrijorezi

| Anamaria1234567 explică (pentru mona):

E cazul sau nu sa ma ingrijorez? Pentru ca azi vreau sa ma duc la doctorul meu de familie pentru un ecograf. Numai ca mi-e tare teama de rezultat.

| mona a răspuns (pentru Anamaria1234567):

Scuze...am vrut sa zic ca nu e cazul sa te ingrijorezi[parerea mea]dar pentru asta poti sa mergi si la un control ca nu strica

| zxzx a răspuns:

O sa mori.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, am citit întrebările tale anterioare, pentru a mă „lămuri" mai exact cu ce „probleme" te confrunţi!
Astfel am constatat mai multe aspecte – şi totodată, cam MULTE „nereguli"/probleme, care influenţează situaţia de azi!

Am constatat următoarele : în februarie luai anticoncepţionale, în 4 iunie a ejaculat în tine; în 5 iulie TREBUIA să-ţi vină menstruaţia, dar nu era venită NICI în 15 iulie; în perioada iunie-iulie ai făcut 3 teste de sarcină; tot atunci ai făcut şi ecografie, la care ţi s-a depistat un chist ovarian; n-ai spus NIMIC despre menstra din iulie ( bănuiesc că a venit prin 16 ); în 16 august aşteptai să-ţi vină menstruaţia, dar în 15 august se rupe prezervativul şi iei Postinor 2; etc.

De aceea, eu am mai multe „nelămuriri" şi „câteva" întrebări!

Am observat că, prin februarie ( la sfârşit ) luai tablete anticoncepţionale Yasmin : De ce le luai ( ţi-au fost prescrise pentru ceva probleme sau doar pentru contracepţie )?
Dacă ţi-au fost prescrise de medic ( sau nu )?
De când le luai şi până când ai făcut acel „tratament" ( câte luni le-ai luat; bănuiesc că acum nu le mai iei, te rog să-mi confirmi dacă e aşa )?

În privinţa menstruaţiilor din iunie şi iulie : ar fi important de ştiut câte zile a durat sângerarea şi aspectul acesteia ( cantitate, culoare, consistenţă, etc. )?
Asta ca să excludem posibilitatea unui „ciclu peste sarcină"!
Ciclul peste sarcină ţine DOAR 1-2 zile, este SLAB cantitativ ( curge foarte puţin sânge ) şi este închis la culoare : are culoare maronie/brun-roşcat!
Dacă al tău NU a prezentat aceste caracteristici, atunci NU cred să fi fost vorba de ciclu peste sarcină!

În perioada iunie-iulie ai făcut 3 teste de sarcină : NU ai spus în ce date şi din ce urină ( în ce moment al zilei ) ai făcut acele teste – e POSIBIL ca ele să NU fie concludente, dacă NU ai respectat modul CORECT de efectuare a unui test ( aşa cum îţi EXPLICAM în răspunsul pe care ţi l-am dat în 16 august )!
Deci, în ce date şi din ce urină ( în ce moment al zilei ) ai făcut acele teste?

În perioada iunie-iulie ai făcut o ecografie la care ţi s-a depistat un chist ovarian ( am înţeles că atunci l-a găsit şi NU şti să-l fi avut anterior )! Bănuiesc că ai făcut o ecografie ovariană sau una vaginală... De asemenea, am înţeles că ecografia ţi-a fost prescrisă de medicul de familie şi BĂNUIESC că NU ai fost apoi şi la ginecolog ( pentru tratament )...
În ce dată ai făcut ecografia şi ce fel de ecografie ai făcut?
Ai mai fost de atunci la un control ginecologic?
Ai primit vreun tratament pentru acel chist ( şi dacă DA, atunci ce anume )?

DACĂ acele 3 teste de sarcină le-ai făcut CORECT ( atât ca mod de realizare, cât şi ca interval DUPĂ contactul sexual ) – aşa cum EXPLICAM eu în răspunsul pe care ţi l-am dat în 16 august – atunci NU cred să fie vorba de o sarcină!

Totuşi, este un aspect care mă pune pe gânduri ( în ciuda acelor 3 teste negative )!
La întrebarea din 15 iulie precizai : „Acum cateva zile am strans putin de sani si a iesit ceva alb-transparent. dar in contitate foarte mica."
Acest aspect NU pare „normal"...

Dacă NU eşti însărcinată ( şi nu ai „ciclu peste sarcină" ), atunci întârzierile de menstruaţie sunt „generate" de acel chist – care TREBUIE tratat URGENT, altfel se poate „mării" şi ajungi la „operaţie" - sau chiar la infertilitate ( NU vei mai putea face copii ), extirparea unei porţiuni de ovar ( sau complet ), unele tumori ( chiar canceroase )!

În PRIMUL rând, TREBUIE să mergi URGENT la ginecolog ( NU la medicul de familie ) pentru a „verifica" starea acelui chist ( îi spui când ţi-a fost depistat şi dacă ai primit/efectuat tratament ) – probabil că o să-ţi facă o nouă ecografie transvaginală şi/sau una ovariană – şi apoi o să-ţi prescrie anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni + control periodic!

Dacă îmi răspunzi la întrebările pe care ţi le-am pus AICI, mai completez acest răspuns ( dacă este cazul )...

| Anamaria1234567 explică (pentru bursuc001):

İn primul rand tin sa-ti multumesc ca esti primul care imi scrie atat de mult si se implica cu adevarat. Pentru mine este un mare ajutor ca pot vorbi cu cineva despre problemele mele. Acum raspunsurile la intrebari :
1) Anticonceptionalele Yasmin le luam pentru ca atunci imi incepusem viata sexuala si vroiam sa fiu protejata, nu mi le-a prescris nimeni, de aceea le-am luat doar o singura luna.

2) Menstruatia din luna İunie a fost foarte normala, mi-a venit pe 4 iunie, iar cea din İulie mi-a venit pe 17, cu dureri de spate, burta, abundent, tinanad ca de obicei 5 zile.

3) Primul test din luna İulie a fost facut dupa 5 zile de intarziere a menstruatiei si o luna de la actul sexual, iar celelalte 2 dupa 2 zile de la primul. 2 au fost facut cu urina de dimineata, si doar unul cu cel de peste zi.

4) Tin sa precizez ca, chist ovarian am mai avut si acum un an, de 4 cm si am fost la un cabinet particular din Galati si mi-a prescris timp de 3 luni anticonceptionale Diane 35. Dupa ce am terminat tratamentul, am fost la doctor, si chistul nu mai era. Acum insa nu am inteles cum sta treaba cu acest chist, din cate am inteles eu mai am niste chistulete mici, care nu cresc.

5) Medicul meu de familie s-a uitat la sanii mei, si a spus ca acele scurgeri sunt normale. Eu sper sa fie asa cum spune dansul. Nu am banii necesari sa ma duc din nou la un control la un specialist din pacate.

6) Mai vreau sa spun ca doctorul mi-a spus ca am uterul putin aplecat. Ce inseamna acest lucru? Raman greu insarcinata?

Te-as ruga sa-mi raspunzi si de data asta la intrebari. İti multumesc foarte mult! O zi frumoasa!

| bursuc001 a răspuns (pentru Anamaria1234567):

Cu plăcere!
Şi acum să le luăm pe rând :

1 ) Dacă anticoncepţionalele Yasmin le-ai luat DOAR o lună, NU ai făcut altceva decât să-ţi DEREGLEZI organismul – şi IMPLICIT şi ciclul menstrual!
Un tratament cu anticoncepţionale se face cel puţin 3 luni, când este în scop medical ( aşa cum a fost pentru acel chist ); sau cel puţin 6 luni, când se face în scop contraceptiv!
Apoi, după cum am observat, NICI nu le-ai luat când şi cum trebuie : le-ai început în a 5-a zi de menstruaţie ( şi bănuiesc că NICI nu te-ai „protejat" cu o metodă contraceptivă alternativă în PRIMELE 7 zile de „tratament" ); le-ai luat dimineaţa la 7 ( parcă ), în loc de seara ( între orele 20-23 ) şi după un contact sexual ai luat 2 tablete la interval foarte scurt!

Sub nici o formă, să NU mai faci aşa ceva!

DACĂ te gândeşti să mai iei tablete anticoncepţionale ( contraceptive orale ) în scop contraceptiv, ar TREBUI să şti URMĂTOARELE :

Tabletele anticoncepţionale asigură PROTECŢIE de 99-100 % împotriva unei sarcini nedorite – DACĂ sunt luate CORECT şi nu uiţi vreo tabletă!

Nu recomand să iei tablete anticoncepţionale, deoarece au foarte MULTE efecte negative/contraindicaţii!

Tabletele anticoncepţionale TREBUIE recomandate şi prescrise de MEDIC - nu se eliberează DECÂT cu reţetă; iar preţul variază între 10-50 lei/cutia ( care ajunge pentru 1 lună ), în funcţie de tipul pilulelor!

Chiar dacă eşti minoră, poţi merge ( singură ) la un consult ginecologic, doar să ai la tine un act de identitate - dacă mergi la un cabinet de stat ( deci nu la particular ), atunci NU trebuie să plăteşti nimic!

Ori poţi merge la un cabinet de "planing familial", depinde din ce oraş eşti - sunt localităţi unde există astfel de cabinete ( ale unor fundaţii particulare non-profit ), iar acolo e gratuită consultaţia şi informaţiile; multe dintre aceste cabinete dau anticoncepţionale GRATIS pentru tinere până în 20 ani!

Se ia o singură tabletă/zi, de obicei seara şi NEAPĂRAT la aceeaşi oră - majoritatea sunt 21 de tablete ( dar sunt şi 28 de tablete, din care 21 conţin substanţa activă şi celelalte 7 se iau doar de "control" ). Se iau acele 21 tablete, iar în pauza de 7 zile până la următoarea cutie, îţi vine menstruaţia ( la celelalte cu 28 tablete, se iau toate, iar când iei ultimele 7, în acea perioadă îţi vine ciclul ).

Un "tratament" odată început, cu astfel de tablete orale, TREBUIE continuat cel puţin 6 luni!
În general, tratamentul se ia 10 luni, după care se face o PAUZĂ de 2 luni, apoi se iau IAR timp de 10 luni, apoi PAUZĂ de 2 luni, etc.

Ca eficacitate, ele previn în jur de 99-100 % din eventualele sarcini nedorite - cu condiţia ca să fie CORECT luate!

Reacţiile adverse POT fi foarte MULTE - şi diferă de la fată la fată, NU există o "regulă" - sunt şi fete/femei care NU au NICI un efect/reacţie adversă!

Tabletele anticoncepţionale NU se iau aşa cum vrei tu, TREBUIE să RESPECŢI indicaţiile medicului şi cele din prospect! Altfel poţi avea "probleme" MARI de sănătate şi o posibilă sarcină!

Atunci când începi un "tratament" cu anticoncepţionale, el TREBUIE urmat cel puţin 6 luni FĂRĂ întrerupere!
Aceste tablete sunt pe bază hormonală şi RIŞTI să-ţi DEREGLEZI tot organismul, inclusiv ciclul menstrual!

Prima tabletă din prima plachetă/cutie se ia în prima zi a cilului menstrual. La majoritatea tabletelor de acest gen "protecţia" survine după 7-8 zile de "tratament" - în acele zile trebuie folosite mijloace contraceptive alternative.

Dacă vrei să iei tablete anticoncepţionale, POŢI, dar acestea NU se iau "după bunul plac" – TREBUIE PRESCRISE de medic!

În primul rând NU se iau tablete anticoncepţionale, aşa după "ureche" ( deci după bunul plac, că ai vreo prietenă care ia ) - RECOMAND un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate, şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Apoi, dacă vorbim la cazul "general", sunt 2 mari "categorii" de tablete - TOATE este indicat să fie luate din PRIMA zi a ciclului menstrual, dar UNELE pot fi luate şi în zilele 2-5 ale ciclului :

* Cele care NU au inscripţionată pe tablete ZIUA ( iniţialele ) în care TREBUIE luate - se pot lua în orice zi ( unele au indicat cu săgeată "ordinea" ) - la acestea "protecţia" SURVINE doar din a 8-a zi de la ÎNCEPEREA "tratamentului"!
Deci, în primele 7 zile de când iei prima tabletă din prima cutie/blister, TREBUIE să utilizezi un alt mijloc contraceptiv suplimentar ( prezervativ, ovule, etc. )!
Apoi, începând cu a 8-a zi eşti PROTEJATĂ non-stop, indiferent de perioadă, chiar şi în timpul perioadei dintre cutii ( când ai menstruaţie ) - atât timp cât faci tratamentul!

* Cele la care fiecare tabletă este "inscripţionată" cu iniţialele zilei în care trebuie luate ( NU ai voie să le iei în altă zi a săptămânii ) - de obicei generează "protecţie" din PRIMA zi în care le "începi"!

Dacă NU începi "tratamentul" în prima zi a ciclului, atunci sunt NECESARE măsuri suplimentare de protecţie în primele 7 zile ale administrării!

Dacă iei CORECT tabletele anticoncepţionale, FĂRĂ să uiţi vreo tabletă, atunci ele asigură o protecţie de 99-100 % împotriva unei eventuale sarcini!

Recomandările din Prospect TREBUIE urmate cu stricteţe, altfel poţi avea "surprize" neplăcute...

Apoi informaţiile despre aceste tablete, respectiv efectele adverse/contraindicaţiile DIFERĂ de la un tip la altul - unele nu au contraindicaţii aşa multe/stricte, în timp ce altele au o mulţime de posibile efecte/contraindicaţii - e foarte GREU să discutăm la modul GENERAL!

Pentru o informare generală despre contraceptive orale ( deoarece informaţiile sunt multe ) VEZI linkul : http://www.sfatulmedicului.ro/......eptive_988

TOTUŞI, eu NU recomand folosirea tabletelor anticoncepţionale, decât în cazuri foarte rare/limitate/speciale ( de obicei în afecţiuni medicale gen chist ovarian, etc. ) - şi asta din cauza MULTIPLELOR efecte NEGATIVE asupra organismului!

De asemenea, NU recomand folosirea contraceptivelor orale DECÂT în cazul în care ai o relaţie ÎNDELUNGATĂ ( cu partenerul, şi poţi avea "încredere" că nu te trezeşti cu alte boli cu transmitere sexuală )! În rest, în cazul relaţiilor "pasagere" sau cu semnul întrebării, se recomandă folosirea PREZERVATIVULUI!

Apoi, în locul pilulelor orale ( care se iau zilnic, până la venirea menstruaţiei/terminarea plachetei, şi care NU se folosesc pe perioade scurte ), RECOMAND folosirea unor ovule/creme spermicide - care au acelaşi rol CONTRACEPTIV, dar care au foarte PUŢINE contraindicaţii/efecte adverse!

Deci, poţi lua tablete anticoncepţionale – dar PRESCRISE de medic; tot medicul stabileşte/recomandă/prescrie un anumit tip de pastile – PRIMA tabletă se ia în prima zi de ciclu menstrual; deci, în cazul în care te hotărăşti să le iei, trebuie mers la medicul ginecolog ( pentru consult GENERAL şi prescriere ) cu cel puţin 2 săptămâni ÎNAINTE de ciclu!

Dacă începi un astfel de „tratament", el TREBUIE luat cel puţin 6 luni!

Dar, NU RECOMAND să foloseşti tablete anticoncepţionale! În locul acestora, recomand metoda "coitului întrerupt" ( Coitus interruptus, adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), CARE se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată! Sau, eventual, să foloseşti OVULE ( creme/spray ) spermicide!

ALTE informaţii despre CONTRACEPŢIE, metode diverse, etc. poţi găsi la linkul : http://www.seximus.ro/articole/spermicid.php - şi mai jos :

Contraceptivele orale combinate sunt preparate din estrogen si progesteron sintetic cu eficacitate crescuta in prevenirea sarcinii. Pilulele combinate care se folosesc in prezent contin doze foarte mici de hormoni. Efectul contraceptiv este datorat inhibarii ovulatiei. De asemenea modifica invelisul intern al uterului (endometrul), facand implantarea putin probabila, ingroasa mucusul de la nivelul colului uterin ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine.

Contraceptivele monohormonale contin un singur hormon, un progestagen, in cantitati mai mici decat pilulele combinate. Nu contin estrogen, iar efectul contraceptiv este datorat ingroasarii mucusului cervical ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. De asemenea, la aproximativ jumatate din ciclurile menstruale inhiba ovulatia (eliberarea ovulelor din ovare).

Numeroase reactii adverse au fost asociate cu terapia cu estrogen si/sau progestogen:

Aparatul genito-urinar: sangerare intermenstruala, amenoree post-medicatie, modificari ale secretiei cervicale, cresterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, anumite infectii vaginale, de exemplu candidoza.
Sani: sensibilitate, durere, marire, secretie.
Aparatul gastro-intestinal: greata, voma, colelitiaza, icter colestatic.
Sistemul cardio-vascular: tromboza, cresterea tensiunii.
Piele: cloasma, eritem, urticarie.
Ochi: disconfort al corneei in cazul in care se folosesc lentile de contact.
Sistemul Nervos Central: dureri de cap, migrene, modificari ale starii psihice.
Diverse: retentia lichidelor, toleranta redusa la glucoza, modificari ale greutatii corporale.

In conformitate cu studiile efectuatre se constata o rata cu 40% mai ridicata de decese prin efectele secundare cardio si cerebrovasculare, mai ales infarct cardiac si hemoragii cerebrale, in cazul femeilor ce folosesc anticonceptionale fata de cele ce nu folosesc.

Studiile arata, de asemenea, ca riscul administrarii anticonceptionalelor este clar mai mare odata cu cresterea in varsta si la fumatoare. Sunt vizate in special femeile peste 35 de ani.

Printre efectele secundare ale pilulelor contraceptive se numara contactele sexuale dureroase, orgasmele diminuate in intensitate sau inexistente si scaderea libidoului. Un compus chimic produs de pilula contraceptiva pentru a impiedica ovulatia continua sa mentina scazut nivelul de testosteron, responsabil de libidoul barbatilor si femeilor, cu pana la un an de la ultima pastila. Astfel, femeile care iau anticonceptionale au in sange o cantitate de SHBG (sex hormone binding globulin) de patru ori mai mare decat cele care nu folosesc aceasta metoda contraceptiva. SHBG opreste testosteronul sa circule prin organism, provocand scaderea dorintei si a nivelului de excitare, lubrifiere scazuta si intensificarea durerilor sexuale. Pilulele contraceptive ar putea duce la pierderea temporara sau definitiva a libidoului sexual.

Riscuri si dezavantaje ale administrarii pilulelor contraceptive :

In special in cazul femeilor fumatoare exista un risc mai mare pentru o serie de afectiuni printre care: infarctul miocardic, accidentul vascular cerebral, tromboza vasculara, etc. Dar riscul aparitiei acestor afectiuni a scazut in ultima perioada prin utilizarea unor contraceptive de ultima generatie cu continut scazut de hormoni - microdozate.
Dintre efectele secundare, pot fi enumerate urmatoarele:
- crampe abdominale si senzatie de balonare
- cresterea in greutate
- greata
- sangerarea intre menstruatii
- schimbarea cantitatii sangelui menstrual
- sensibilitate crescuta a sanilor.
Trebuie consultat medicul atunci cand oricare din aceste efecte adverse devin suparatoare.
Nu ar trebui sa utilizati contraceptivele orale in urmatoarele situatii:
- fumati mai mult de 15 tigarete pe zi si aveti mai mult de 35 de ani
- aveti in antecedentele personale infarct miocardic, accident vascular sau tromboza vasculara
- suferiti sau ati avut o forma de cancer mamar, uterin sau hepatic.
Cercetari recente demonstreaza o usoara crestere a riscului de aparitie a cancerului mamar la o administrare indelungata a pilulelor.
Dezavantajele anticonceptionalelor sunt:
- nu pot fi utilizate de femeile fumatoare sau cu probleme de sanatate asociate
- pot exista efecte adverse uneori periculoase (rar)
- trebuie administrate in aceeasi perioada a zilei si in fiecare zi
- nu ofera protectie pentru boli cu transmitere sexuala
- trebuie folosita o metoda de contraceptie complementara pentru primele 7 zile ale administrarii pilulelor in prima luna.

Mai pot aparea si alte efecte secundare in urma administrarii anticonceptionalelor

Hormonii estrogeni din componenta acestora pot avea efectul de a creste nivelul HDL considerat colesterolul cu efecte benefice si un efect de scadere a colesterolului cu efecte negative - LDH. Progesteronul din pilule va avea un efect invers fata de estrogen. Mai poate fi intalnit un efect de retentie hidrica si de marire in volum a celulelor adipoase dar nu si o crestere a numarului acestora. Anticonceptionalele orale pot determina si cresterea tensiunii arteriale. Aceasta crestere se va accentua odata cu inaintarea in varsta si cu cresterea duratei administrarii pilulelor. Riscul este si mai mare atunci cand femeia respectiva are predispozitie pentru aceasta afectiune sau cand deja sufera de hipertensiune arteriala.

Apoi, întreruperea NU se face DECÂT în anumite situaţii ( a se vedea prospectul )! Ar trebui, totuşi, să vorbeşti şi cu un medic ginecolog!

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M ( sau Pharmatex Ovule ) sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!
Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 95-98 %!
Deci, doar 2 % şanse/risc de sarcină DACĂ sunt folosite CORECT!
Ca şi preţ, sunt asemănătoare cu tabletele : 10 ovule costă în jur de 30 lei.
Pentru alte „detalii" despre ovule spermicide, VEZI paginile : http://www.contracept-m.ro/prospect.htm ŞI http://www.medipedia.ro/......-9-mg.aspx

Totuşi, cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă ESTE folosirea prezervativului!

Şi „discuţia" poate continua – mai sunt multe metode de „protecţie"...

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Totuşi, dacă în ciuda efectelor NEGATIVE te hotărăşti să mai iei anticoncepţionale, atunci eu îţi RECOMAND să iei Yaz, chiar dacă sunt puțin mai scumpe decât altele - după părerea mea ( și a multor persoane cu care am discutat despre ele ) aceste anticoncepționale sunt cele mai BUNE ( la ora actuală )!
Acestea sunt MULT mai bune decât altele ( chiar dacă sunt anticoncepționale și cu vreo 12 lei/cutia ) în sensul că persoanele cu care am discutat au precizat că NU au avut nici un efect advers ( și nici nu s-au îngrășat după ele )!

2 ) În privinţa menstruaţiilor din iunie şi iulie : acestea au fost „normale" ( au ţinut 5 zile ) – deci, putem EXCLUDE presupunerea de „ciclu peste sarcină"!
În acest caz, evident NU eşti însărcinată, poţi să stai LINIŞTITĂ!
Chiar dacă menstruaţia din iulie a întârziat ( şi probabil şi cea de luna asta ) – acest aspect se datorează acelor microchistuleţe ovariene ( care sunt tot chisturi, dar mai mici )!

3 ) La fel şi cele 3 teste de sarcină, văd că le-ai făcut la intervalul necesar – chiar dacă doar 2 din ele au fost făcute CORECT cu PRIMA urină de dimineaţa, ele s-au confirmat unul pe altul ( ambele fiind negative )!
Indiferent de cel de-al 3-lea test, de care nici nu ţin cont ( deoarece este, din start, neconcludent, din punctul meu de vedere ) – NU este vorba de nici o sarcină!

4 ) Întârzierea menstruaţiei se datorează chisturilor/microchisturilor, care TREBUIE tratate cu anticoncepţionale - altfel vor CREŞTE şi se vor transforma în chisturi şi apoi pot deveni tumori, etc.
Doar în cazul tratamentului pentru aceste chisturi ovariene recomand ( şi admit ) folosirea tabletelor anticoncepţionale – şi asta pe o perioadă cât mai scurtă, din cauza multiplelor efecte NEGATIVE!

Apoi, dacă ai mai avut chist acum un an, chiar dacă atunci el s-a eliminat ( în acea perioadă de 3 luni ) – deoarece acum au apărut aceste microchisturi ( nişte chisturi mai mici, DAR care CRESC, cu timpul ), înseamnă că ai „probleme" cu eliminarea ovulului la menstruaţie ( deci probleme de ovulaţie )!

În PRIMUL rând, TREBUIE să mergi URGENT la ginecolog ( NU la medicul de familie ) pentru a „verifica" starea acestor chisturi/microchistuleţe şi, dacă nu-ţi prescrie anticoncepţionale pentru ele, să CERI tu să-ţi dea tratament şi să-i spui că ai mai avut acum un an un alt chist!
Ar trebui să discuţi şi acest aspect cu medicul ginecolog, atunci când mergi la control, să vezi ce spune despre aceste probleme de ovulaţie – un lucru e cert : o să ai „probleme" când vei dori să rămâi însărcinată, e posibil să reuşeşti mai greu acest lucru!

De obicei, pentru aceste probleme de ovulaţie şi dereglări ale menstruaţiei se dă Duphaston ( pe 20-30 de zile ) şi apoi anticoncepţionale – în cazul tău, preferabil pe o perioadă mai lungă ( 6-10 luni )!
Dacă le iei 6-10 luni, CRED că o să-ţi REGLEZE ovulaţia ( după ele, deoarece în timpul tratamentului cu anticoncepţionale se inhibă/opreşte ovulaţia, deci nu se mai „produc" ovule noi ) şi NU vei mai avea „probleme" de elininare a acelor ovule...

5 ) Problema cu uterul „aplecat", înseamnă că uterul NU este în poziţia „normală" – NU vei avea probleme să rămâi însărcinată, deoarece spermatozoizii GĂSESC „drumul" – dar, este POSIBIL să ai probleme în timpul sarcinii, va TREBUI să ai mare grijă când vei fi gravidă, să nu faci avort spontan!

Deci, neapărat şi URGENT să mergi la ginecolog!

| Anamaria1234567 explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Vineri ma duc la control. Sper sa fie totul bine. Si pe viitor v-oi avea mai multa grija. O sa revin cu vesti vineri seara. O seara placuta!

| bursuc001 a răspuns (pentru Anamaria1234567):

Cu plăcere!

Toate cele bune şi succes! Sper că va fi totul bine!

| Anamaria1234567 explică (pentru bursuc001):

Am fost astazi la control. Se pare ca am doar o dereglare. Mi-a dat Duphaston 5 zile (2 pastile pe zi), si dupa ce imi vine sa ma duc din nou sa-mi prescrie 3 luni cu anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual. O seara placuta!

| Anamaria1234567 explică (pentru bursuc001):

Am fost astazi la control, si mi-a prescris 5 zile cu Duphaston (2 pe zi ) si dupa ce imi vine menstruatia sa ma duc din nou, sa-mi prescrie 3 luni cu anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual. O seara placuta!

| bursuc001 a răspuns (pentru Anamaria1234567):

Da, cam ce spuneam şi eu - dar, în cazul tău, ţi-a dat tratament cu "zgârcenie" : Duphaston se dă cel puţin 10 zile...

Când mergi ca să-ţi prescrie anticoncepţionale, să ceri Yaz ( dacă poate să-ţi prescrie ) şi, ar fi preferabil ca, după acele 3 luni ( când mergi la control ) să-ţi prelungească pe încă 3 luni!

Şi, să fi ATENTĂ ca, de data asta, să le iei CORECT - aşa cum EXPLICAM mai sus ( NEAPĂRAT în PRIMA zi de menstruaţie )!

Dacă mai ai întrebări, poţi să-mi trimiţi şi mesaj privat!

| Empathizer a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi, daca nu ai mai facut sex neprotejat de atunci. Ciclul menstrual poate suferi variatii fiziologice intre 21 si 35 de zile. Stresul poate fi un motiv suficient pentru modificarea duratei ciclului menstrual.

... si nu mai face sex la menstruatie, nici protejat, nici neprotejat. Atunci colul uterin e usor intredeschis si poti face foarte usor o infectie, pentru ca sangele e un mediu de cultura excelent pentru multi microbi.

| Andrei233 a răspuns:

Da,trebuie.

| Anamaria1234567 explică (pentru Andrei233):

Din ce motiv ar trebui sa ma ingrijorez? Testele au iesit negative, menstruatia mi-a venit normal, ar mai fi sanse de sarcina?