| anonim_4396 a întrebat:

S-a facut un an de cand mi-a murit fostul iubit, iubirea vietii mele. A murit intr-un accident. Ne-am iubit foarte sincer si curat, a fost o poveste de dragoste rupta din film, dar din anumite motive, relatia s-a terminat. Ulterior, dupa despartire, eu mi-am facut o alta relatie de cativa ani de zile, insa el a fost mereu in inima mea pastrat intr-un coltisor. M-a iubit atat de mult incat dupa ce ne-am despartit nu s-a mai afisat cu nicio femeie niciodata. Dupa cativa ani in care nu am mai stiut nimic de el, ne-am intalnit pe strada, intr-un oras, intamplator. Sentimentele au fost la fel de puternice ca in adolescenta. Am povestit foarte mult in acea zi... Mi-a marturisit ca nu a incetat nicio clipa sa ma iubeasca si ca prefera sa nu fie vreodata cu altcineva pentru ca nimeni nu se compara cu mine in sufletul lui. La putin timp dupa revedere, a murit. Am fost devastata, am lesinat. Astazi se implineste un an. Un an in care m-am gandit obsesiv zi de zi, un an in care l-am visat in fiecare noapte. Nu e clipa sa nu ma fi gandit la el in aceasta perioada. Tocmai scriu dupa un moment indelungat de plans si suferinta. Nu ma pot vindeca si nu imi pot continua viata normala, oare de ce? Povestea noastra oricum apusese de mult. Simt ca mi se scurge viata si nu ma mai pot bucura de nimic... Toate aceste lucruri le tin in mine pentru ca daca as spune cuiva, oamenii m-ar judeca. Ce as putea face sa uit, sa ingrop trecutul? Eu cred ca niciodata nu voi putea trece peste.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Inteleg ce spui. E greu. Chiar pare ca iubirea voastra a fost pura, asa ca incearca sa iti amintesti cu drag de acele clipe, de clipele cu el, de el. E dificil sa te gandesti la trecut, insa cauta momentele mai fericite, cele din timpurile bune, atunci cand ambii zambeati. E dureros, insa gandeste-te la tot timpul in care ati fost impreuna, la ceea ce va facea sa fiti fericiti, la felul in care va iubeati. El pare ca era un om bun - si tu la fel - asadar poate ar trebui sa te bucuri ca ai avut ocazia sa il intalnesti, sa fiti impreuna, sa il faci sa te iubeasca si sa il iubesti. Din nou, poate fi dureros, insa daca tot nu poti da timpul inapoi sa repari ce a fost gresit, poti macar sa te gandesti la ce a fost frumos. De ce ai vrea sa uiti o poveste asa frumoasa (povestea iubirii voastre, nu cea a accidentului)? Corect, finalul e unul tragic, insa nu tine de tine ce s-a intamplat. Ceea ce conteaza cu adevarat este ca, pentru cat timp ati fost impreuna - si chiar si dupa din cate spui - l-ai facut fericit, i-ai adus bucurie. Si sincer cred ca si el si-ar dori sa iti aduci aminte de clipele frumoase cand te gandesti la el, nu de tragedie. Cat despre lume, stai calma, nimeni nu te va judeca.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

Multumesc! Nu vreau sa uit povestea de dragoste dintre mine si el, vreau doar sa nu ma mai oboseasca gandurile... Este prezent in mintea mea in fiecare zi a existentei mele

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am 14 ani de cand m-am despartit de fosta si nu am trecut peste. Uneori plang putin dar imi trece si tot asa, la fel am tinut mult la ea dar m-a tradat. Sant activitati care ma face sa uit temporar de ea principala fiind masina, adrenalina si viteza mai ales cand merg pe pista de curse. Ea incearca sa se intoarca cu mine dar nu-i permit pentru ce mi-a facut. Pe altcineva nu am gasit in anii astia poate ea e predestinata habar n-am dar cand revin acasa gasesc solutii sa mentin balansul fericirii sa nu cad in depresie. Gasesteti ocupatie in ceva care iti place sa faci in viata hobby sau servici bun asa va fi mai bine - tristetiile noastre daca le putem numi asa ne consuma viata si murim mai devreme daca suferim in tacere (inima e afectata din cauza supararilor)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai mare dreptate nu il vei putea uita niciodata, pacat ca nu a mers relatia voastra, de visat cred ca il visezi sunt absolut convins de asta, il visezi deoarece te gîndesti zilnic la el si rememorezi clipele pe care le aiu trait cu el alaturi de el, este foarte greu sa uiti pe cineva care a decedat si la care tu ai tinut mult, faptul ca plîngi este o descarcare pentru tine dar din pacate atit, trebuie sa te împaci cu deea ca el a murit, ai dreptate cand spui ca oamenii te vor judeca deoarece oamenii nu inteleg cu adevarat prin ceea ce tu treci acum momente grele de suferinta, este devastator cand moare cineva mai ales un prieten drag, o rudă apropiata, esti distrusă, dar sa stii ca Biblia promite o inviere a celor care au decedat, o inviere aici pe pamint, el va fi readus la viata si va fi acelasi om care a fost inainte de a deceda, tu ce varsta ai?

| Littledoctor26 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ar fi prea frumos sa am garantia ca el stie ce simt si ma vede cum sufar si cat ma gandesc de des la el... Dar din pacate nu prea cred ca mai exista ceva dupa moarte...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Littledoctor26):

După moarte acum nu, el nu stie nimic dar Dumnezeu promite o inviere aici pe pămint a celor care au murit, ei, cei care au decedat nu continuă sa existe acum altundeva in cer, deci el clar nu te vede nu stie ce simti, el nu stie nimic, deoarece este mort, moartea este asemenea unui somn adînc fara vise somn profund. El ce varsta avea cand a murit?

| ania a răspuns:

Si eu am plans 2 ani zilnic dupa un tip care s-a insurat cu alta si nu m-am vindecat sufletesle nici dupa ce m- am maritat, inca il visam pe celalalt, era obositor de prezent in mintea mea. Din cauza lui mi- am pierdut si credinta in Dumnezeu, am ajuns la concluzia ca daca a permis sa intalnesc aceea persoana si sa ne despartim desi stia ce efect devastator va avea asupra sufletului meu lucrul acesta, ori e rau ori mai degraba nu exista.
Asa ca nu m-am mai rugat deloc si incercam sa distrug si credinta altora.Sotul meu finnd un om foarte credincios, citea Biblia si se ruga uneori o ora, doua si cand iesea de acolo avea o fata de inger o bonatate si o bucurie venite din alta lume pe care am ajuns sa le invidiez.Nu- i souneam ce e in inima mea dar simtea el ce e ceva intre noi si la insistentele lui am recuniscut ca eea vorba de obsesia pentru acea persoana.In loc sa se supere a sous ca e un pas bun ca inceo sa fiu sincera. Eu eram geloasa cumvla pe fericirea lui cu Dumnezeu independenta de ce faceam eu dar in acelasi timp am fost impresionata de ii pasa mai mult de faotul ca eu ma simt nefericita decat de el care avea i nevasta ca sufletul cumva blocat fata de el. El mi- a spus ca de fapt totul e intre mine su Dumnezeu, el nu ma poate ajuta dar daca ma voi pune pe genuncho si - I voi spune ca ul chem sa fie Stapan peste viata mea, El imi poate vindeca sufletul si ma poate ajuta sa - lbiubesc si sa fim foarte fericiti. Am avut retineri pentru ca ma gandeam ca nu se va ibtampla nimic.Totusi cand eram oadat singura acasal am zis hai sa incerc.Am zis asa si spre surprinderea.mea am perceout asa de intens prezenta si dragostea lui Dumnezeu si mesajul Lui prin rn fel de ganduri foarte intense sa intreb ce nu e bine in viata mea.am intrebat si am perceput un raspuns care mi- schimbat viata.: M - ai invinovatit asa de mult ca Te- am facut sa suferi asa de mult.Nu Eu Te- am facut sa suferi ci tu pentru ca ti- ai facut un idol dintr- un om. Cere sangele lui Hristos peste idolatria ca sa- ti curate mintea. Am zis Fiul lui David recunosc ca fata de Tine am gresit prin idolatria mea, curateste- ma cu sangele tau. Atunci simtit parca fizic ca mintea mea e curatita pentru totdeauna de aceea obsesie. Apoi am intrebat si de alte lucruri, am scris pe larg la intrebarule mele si nu mi- a venit sa cred cand m- am uitat la ceas si am vazut ca trecusera 6 orem.M - am ridicat de pe genunchi un alt om, un ob liber. Libera sa-mi iubesc sotul, l libera de orice fantome ale trecutului, un om intrg nu un cadavru care se plimba cum ma simteam inainte.
In Bublie soune ca cea mau importanta porunca e sa iubesti pe Dumnezeu cu tot sufletu, cu tot cugetul si cu toata mintea; asa am fost creati daca punem pe locul Lui lucruri sau oameni si le pierdem ne dezaxam si ne sug seva din noi. Daca El e primul orice pierdere nu ne distruge viata, putem sa ne bucuram de ea din nou.

| LoveSleep a răspuns:

"Usor de zis! Este evident ca actualul sot nu este gelos, numai un idiot ar putea fi gelos intr-o situatie de genul asta..."

Am vomitat în gura.
Ești cringe rău.

Vrei sa zici ca doar un idiot ar putea trece prin ce treci tu, ai greșit cuvintele în propoziție.

Faptul ca simți toate lucrurile astea doar după ce a murit e penibil. Ce te face sa crezi ca faptul ca e mort îți dă dreptul sa ii arăți ca suferi și sa ai pretenția sa fii înțeleasă de actualul iubit?
Și eu vreau sa fac sex cu fosta mea prietena, dar aștept sa moara ca să-i spun și gagica-mii, sa scap de povara asta de pe suflet.

Învață de la tipul mort. Nu a putut trece peste despărțirea voastră, nu a mai fost cu altcineva (deși probabil e o minciuna, ori a fost, ori n-a reușit sa convingă pe nimeni). Dacă nu reușești sa treci peste sentimentele pentru el, du-te la mănăstire și meditează la fosta voastră relație cât vrei.

Știu ca e normal ca după ce moare o persoana importanta să-ți amintești mai mult lucrurile bune, dar te-ai despărțit de el pentru un motiv. Amintește-ți-l

| Littledoctor26 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu era vorba ca sufar dupa iubirea pierduta ca aia se pierduse oricum laughing plus ca am alta viata acum. Pur si simplu sufar pentru ca nu mai e si ma gandesc obsesiv, nu pot sa il uit. Am scris ca baiatul respectiv nu s-a mai afisat cu nimeni, nu ca nu a fost cu nimeni. Adica nu a mai avut nicio relatie pe care sa o prezinte in fata oamenilor din jur.

| Eisenheim a răspuns:

Foarte frumoasa povestea,dar de ce trebuie sa treci peste? Poți să îl ții mereu in acel colțișor happy sânt sigur că actualul iubit/ soț nu va fi gelos happy chiar daca ce zice colegul ar fi adevărat,totuși nu înseamnă că noi trebuie să-i uitam pe cei care nu mai sânt aici cu noi happy continua-ti viața, oferă-i un loc acolo undeva alături de tine, cum unii au un prieten imaginar, tu poți avea unul care chiar a fost cu tine, iar acum e undeva acolo la loc de cinste happy

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Eisenheim):

Usor de zis! Este evident ca actualul sot nu este gelos, numai un idiot ar putea fi gelos intr-o situatie de genul asta... Eu nu vreau sa-l uit, dar vreau sa trec peste, adica sa nu mai sufar in fiecare clipa a existentei mele. E o durere extrema ce se resimte in tot corpul, nu doar sufleteste...

| Eisenheim a răspuns (pentru Littledoctor26):

Nu-l uită, consideră ce e undeva unde e in siguranță,e bine, și cândva vă veți întâlni cu toții, cum făceam când eram copii, nu ne gândeam la nimic, eram mulți și fericiți happy

| Georgiana20000gg a răspuns:

Bună, trec printr o situație exact ca a ta. Nu știu dacă a trecut dar vreau sa vorbesc cu tine dacă se poate te rog! Mulțumesc