| Gaby212 a întrebat:

S-a intamplat ceva super naspa... Voiam sa caut ceva pe internet si cum eu nu mai aveam date mobile pe cartela am luat telefonul iubitei. Navigand pe un site imi apare notificare de mesaj pe Facebook...Nici nu ma gandeam sa ii verific vreo conversatie,pentru ca aveam incredere in ea! Doar ca mesajul era de la un tip pe care eu nu-l cunosteam,asa ca l-am deschis sa vad ce scrie. Nu ma judecati gresit, orice barbat ar fi facut la fel.
Acolo am avut o surpriza de proportii cand am vazut stickere cu inimioare, pupici etc. Citind ce era pe acolo,mi-am dat seama ca ei vorbeau aproape seara de seara si povesteau ce au mai facut intre timp. Mesajele mai vechi fusesera sterse, pentru ca se cunostea ca ei tineau legatura de ceva vreme... Mai mult,am vazut ca discuta cu el anumite lucruri personale (cum ar fi certurile banale pe care le avea cu mine din cand in cand). I-a trimis pana si poze,ii arata tot ce isi cumpara (haine, bijuterii,machiaje etc) Eu m-am enervat si am cerut explicatii, dar ea a zis ca e doar un amic foarte bun si ca nu ar trebui sa ma agit.Ii cunosc anturajul,pana si cu cea mai buna prietena a ei e distanta...Dar cu tipul asta vorbeste orice! Daca nu era mai mult decat o simpla prietenie intre ei, nu ar fi fost normal sa imi spuna de el? E posibil sa fie altceva la mijloc?

26 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E ciudat ca totusi mentiona de tine, de obicei cand vrei sa mai ai un tip pe langa iubit nu vorbesti de iubit cu tipu ala.

| PsihoSex a răspuns (pentru Adry05):

Asa stii tu?!
Eu iti spun ca e taman pe dos, ca sa se justifice, sa explice ca nu e inteleasa, apreciata, etc.
Foarte rar se evita subiectul "celalalt".
Chiar asa tanara sa fi?!

| Adry05 a răspuns (pentru PsihoSex):

laughing)))) o fi cand o avea zeci de ani de casnicie, uiti ca persoana asta e din generatia mea tanara, nu din aia comunista de unde crezi ca inca se aplica regulile.

| mihai69 a răspuns:

Nu era normal să-ți spună nimic, dacă nu vrea ea.
Nu era normal nici să-ți bagi nasul în discuțiile ei.
Chiar de ar fi „altceva la mijloc", tot nu ai dreptul să faci ceea ce ai făcut, nici să îi ceri „explicații".
Într-o relație ori ai încredere în partener, ori nu. Dacă nu, aia nu mai e relație și e timpul să o lași și să-ți vezi de treabă.

| OrdanKarris a răspuns (pentru mihai69):

Zau? Cine spune ca nu ai dreptul s-o controlezi? Unde este scrisa aceasta lege? De ce traiesti cu impresia ca daca tie ti se pare onorabil si rational sa existe incredere reciproca intre cele 2 sexe, inseamna ca si ea (o fiinta emotionala) va avea aceleasi principii. O femeie daca are posibilitatea va incerca sa te inlocuiasca, sau macar sa te testeze. O femeie nu face aproape niciodata ceva onorabil. Barbatii iubesc idealistic, femeile iubesc oportunistic. Tu esti idealist, si traiesti sub falsa impresie ca si ea este la fel. Ea este oportunista. Va accepta oportunitatea relatiei cu tine, si va cauta oportunitatea inlocuirii tale intr-un mod subtil si in acelasi timp va sti sa apeleze la idealismele si onoarea ta sa te convinga ca nu este normal sa o controlezi. Stra-stra-strabunicii nostri stiau asta. O femeie se va comporta exemplar cand este pusa in situatia sa depuna efort pentru ce are, cand nu se simte comfortabila in relatia actuala, cand depune mai mult efort sa ramana in relatie decat sa paraseasca (chiar si doar mental) acea relatie. Intelegi ce-ti spun?

Cand spui ca "nu-i normal" sa nu ai incredere in ea, vorbeste o femeie prin vocea ta. Nu caut sa te insult sau injosesc. Vreau doar sa-ti zic ca tot o femeie ti-a implantat in subconstient chestia asta cu ce-i normal sa accepti din partea unei femei. Si nu, nu se numeste misoginism daca nu faci pe plac imperativelor feminine. Asa cum ele impun limite, asa fac si eu. Relatiile sunt razboaie tacute, se baga cine vrea, castiga cine poate.

| Freya1 a răspuns:

Ea e cea dupa care tot ai plans?

| Gaby212 explică (pentru Freya1):

Nu,e aia care m-a facut sa mai uit...Desi tot la ea ma gandesc uneori.

| Andreeush a răspuns:

Eu cred că îți pierzi timpul cu ea, din câte ai povestit e clar că e ceva între ei.

| SilentRain a răspuns:

Ce tâmpenie, pai dacă era doar un amic tu trebuia sa știi deja de el.
Eu sunt de-acord cu Plato, pune la catve teste sa vezi dacă merita timpul tău

| sofisis a răspuns:

Daca nu ai vazut nimic romantic sau sexual pe acolo, nu vad ce sari asa in sus. Nu mai are voie sa vorbeasca cu baieti sau cum?

| Gaby212 explică (pentru sofisis):

Ideea este ca am vazut mesaje gen "Te pup", iar asta deja ma enerveaza

| sofisis a răspuns (pentru Gaby212):

Asa si? Mie personal mi se pare ca exagerezi. Voi, din ce am observat, vad ca traiti cu impresia ca noi femeile suntem asa niste ...nu stiu modelino. Desfacem cracii pentru orice barbat intra in contact cu noi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sigur e ceva mai mult între ei. Dacă erau amici așa buni, ai fi știut de el. Bănuiesc că nu vă cunoașteți de ieri.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

E cel mai indreptatit din acest triunghi sa-i dea cu sutul in secunda 2. Daca doar vorbeau chestii amicale si banale nu era mare lucru,, dar e urat ce face, sa-ti dai inimioare cu altii, sa vorbesti chestii ce tin strict de relatie si tot asa. Nu e frumos

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

Inimioare? Meh. E urât că nu a știut de existența lui.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Asa a zis in intrebare, de acolo am zis de inimi si prostii d-astea. E urat de tot, nu ca urat. La ce se mai pun unii in relatii daca nu isi tin nasul in propria oala, nu pot sa inteleg.

| Plato a răspuns:

E posibil orice.
O relatie ar trebui sa se bazeze, in mod normal, pe incredere. Deci daca-ti zice ca nu e nimic, sa crezi ca nu e nimic.
Daca vrei sa te convingi, lucru pentru care nu te condamn, cere-i doar sa renunte complet si definitiv la el, doar sa-i vezi reactia. Daca accepta, poate sa-l "pastreze', daca refuza, eu mi-as pune intrebari.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

''cere-i doar sa renunte complet si definitiv la el''

Ăsta e de gest de om posesiv și toxic. Oricât de mult aș ține la o persoană, dacă m-ar pune să renunț la un prieten, i-aș zbura fundul pe geam.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru supadeceapa):

"... daca m-ar pune sa renunt la un prieten... "

Nu orice prieten, supa, ci unul pe care il ascunde de ceva timp.

On topic: da, este posibil. Faptul ca iubita ta nu ti-a povestit niciodata despre respectivul "prieten" este un semn ca are ceva de ascuns.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Ai citit si mai incolo?

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Se subintelege ca ala nu ii e deloc prieten, deci mai degraba ultimatumul ar suna asa din partea lui 'ori eu, ori el'. Tot tu l-ai fi trimis afara?

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă îl alege pe el, crezi că nu pot vorbi în continuare pe ascuns? Cum au făcut-o și până acum laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Hmm asta da test thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"amic foarte bun"
Asta se traduce prin fu*ck body, la orice femeie (toate sunt la fel) dragul meu 97, 999%. Daca vrei sa te respecte te desparti de ea, daca o ierti o sa fie un calvar pe zi cE trece.
Probabil nu o satisfaceai destul destul, sau si-a pierdut respectul pentru tine in timp de asta au si inceput certurile si si-a gasit pe altul. O Femeie nu iti e fidela intr-o relatie daca nu esti dominant si o satisfaci tot timpul. Si i-ar nici una nu este 100% fidela, asta e realitatea.

| OrdanKarris a răspuns:

Ala este inlocuitorul tau. Daca deja ea a ajuns la etapa in care isi permite sa-ti terfeleasca onoarea altora, e clarca fizic e in relatie cu tine, dar mental e in alta parte. Eu in locul tau la primul semn ca da afara din casa, as parasi-o si apoi as savura spectacolul in care ea incearca disperata sa revina inapoi cu tine. Ea trebuie sa stie ca daca iti terfeleste onoarea in fata altora, sunt consecinte. Ea isi pregateste terenul de pe acum cu ala, pentru momentul in care te va parasi si crede-ma daca nu simte nici o remuscare ca iti face asta e clar ca ea va pleca cu fruntea sus din relatie, va pleca fara regrete. Trebuie tu s-o faci sa regrete, sa simta regret. Trebuie tu sa-i dai papucii primul, nu ii oferi ocazia ei s-o faca prima. Spune-i ferm ca nu mai astepti nimic din partea ei si ca relatia s-a incheiat. Si nu indrazni dupa aia nici sa dai inapoi si sa-ti ceri scuze pentru ca te va terfeli si mai tare. Da-i papucii, ASTAZI, ACUM!

| ChEnZ26 a răspuns:

Las-o, e tîrfă, așa sunt toate