| 247 a întrebat:

S-o mai caut? Anul asta in scurt timp a devenit cea mai buna prietena a mea, ieseam impreuna, mi-a marturisit ca ma place, dar ca nu vrea mai mult pentru ca deja era "indragostita" de unul care nu prea stie ca exista... Am stabilit ca ramanem prieteni, dar ca trebuie s-o mai rarim cu intalnirile, in continuare vorbeam cand ii era greu sau cand mie imi era sau cand ne plictiseam sau ni se facea dor, adica vorbeam mai mereu. De ceva timp nu mai e asa, simt ca ma evita si am inceput sa fac acelasi lucru, ma suna cam dupa o saptamana sa ma intrebe daca m-a suparat cu ceva, ca de ce nu o mai caut, dar cand o cautam de abia imi raspundea sau incerca sa evite conversatia spunand ca are ceva de facut, am lasat-o din nou. A venit ziua ei si i-am facut o surpriza, eu cred ca am cam exagerat, aratandu-i din nou ca vreau ceva mai mult de la ea si de atunci ne-am cam indepartat. Pe moment a fost foarte fericita, dar dupa... N-am mai vorbit de doua saptamani si maine o sa ajung cu treaba in orasul ei(da, ne despart si vreo 130 de km) si ma gandeam sa-i fac si o vizita. Oare fac bine? Adica nu mai sufar acum, doar ce m-am obisnuit fara, dar cred ca e temporara aceasta relaxare. Am multe sa-i spun, dar parca nu mai vreau.

Răspuns Apreciat de Editori
| GeneviveJ a răspuns:

Cred ca de fapt prietenia asta de care vorbesti tu nu e exact prietenie ci mai degraba in tine oarecum exista o urma de dorinta de a crea ceva impreuna cu aceasta persoana si de asta mereu te agati de orice gest si intamplare care sa te poata apropia mai mult de ea. Faptul ca ea te evita ar trebui sa iti dea de inteles ca esti bun doar cand are nevoie de tine. Asta vrei sa fii? Roata de rezerva a cuiva!? Eu zic ca meriti mai mult si nu trebuie sa ramai blocat in aceasta pozitie in care te afli acum! Din cate vad nu esti deloc fericit dar tot nu faci nimic referitor la asta! Tu trebuie sa infrunti situatia si sa pui piciorul in prag. Meriti mai mult : meriti pe cineva care sa fie mereu langa tine, sa fii tu pe primul plan, nu mereu planul B. Gandeste-te la tine, ofera-ti fericire si implinire si vei vedea ca nu te vei mai gandi la aceasta poveste neimplinita.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, las-o ca n-o interesezi numa iti pierzi timpul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu o mai cauta, ca nu are rost!
oricum, mai exista cineva in viata ei si apoi...la asa distanta, tot nu puteti sa aveti o relatie normala.
Mai devreme sau mai atrziu tot se va rupe relatia, deci, cauata-ti alta si da-i asteia liber.

| Emilian65 a răspuns:

Hotaraste-te! O vrei sau nu o vrei?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Emilian65):

Același lucru voiam sa îl întreb și eu, ca sa știu cum sa ii răspund la întrebare happy.

| 247 explică (pentru Emilian65):

Ea ar cam trebui sa se hotarasca

| 247 explică (pentru GirlOnline81):

Eu o vreau, nu sunt hotarat daca sa mai lupt sau nu.
Ea e aia nehotarata, ba ma cauta, ba nu... si pana la urma am discutat ca sa fim prieteni, dar uite ca dupa surpriza de ziua ei usor, usor s-a indepartat, adica a luat o decizie ca pana la urma tot pe ala il vrea, dar a mintit cand a spus ca vrea sa fim prieteni, acum se pare ca ea crede ca nu putem sa fim doar atat.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru 247):

Daca o vrei, te sfatuiesc sa lupti. Poate ca nu stiu (sa zicem tongue) prea multe despre dragoste, dar stiu ca atunci cand vrei ceva sau pe cineva nu renunti happy. Mult succes!

| sofisis a răspuns:

Nu are rost sa o cauti. Cu atat mai bine daca te duci la ea in oras sa nu o cauti. O sa afle si o sa isi puna intrebarea "de ce?".

| ywar a răspuns:

Ce e la departare, skiiiip! Neeeext! Nu exista si dragoste si distanta si romantism. Nu suntem in filme!
Neeeeeext! O sa o uiti!

| 247 explică (pentru ywar):

Momentan suntem la distanta.
Eu din vara ma mut in Bucuresti si ea cam peste un an...
Stiu ca e un chin o relatie la distanta si nu vreau
N-am spus ca vreau o relatie, vreau sa fim cum eram si pana acum, prieteni buni(amandoi stim ca nu suntem doar prieteni, dar nu prea recunoastem).

| Misteryy a răspuns:

Salut, nu cred ca esti in incapacitatea de a-ti gasi o alta posibila prietena, asa cum am mai precizat si la alti useri de pe acest site, atunci cand intram in friend zone nu este de cele mai multe ori cauza cum aratam, ci cum abordam, acceptul sa fii in friend zone nu este folositor si bun, doar daca intr adever vrie sa fii amicul ei si atat, di ncate imi spui " este dupa un tip care este cu capul in nori ", si ea este posibil sa fie cu capul in nori, drept urmare ca te amana nu ti da un raspuns clar, este evitand, pe viitor schimba-ti abordarea, gaseste-ti o femeie putin mai matura, iar asta faci vorbiind cu ele nu placandu le din prima si vrand o relatie cu ele desii nu le cunosti, nu mai fii atat de treaba cu ea, in mentalul colectiv al nostru tuturor am invatat ca femeile sunt atrase de tipi politicosi, florangii, sensibili, o convingere colectiva falsa si cancerigena, scapa de ea te rog.
Femeilor le plac barbatii cu initiativa, cu capacitate de decizie, barbati ce le induc emotii si incredere, nu mici romeo ce canta cu trandafirul o serenada, acea scena cu trandafirul este in alta parte nu in stagiul in care cunosti o tipa
SFATUL MEU: Las-o, cauta o tipa mai matura, nu-ti mai arata intentiile asa de usor, arata-le ca tu cu greu poti avea intentii cu ele, cel putin asta sa inteleaga ele, nu le arata nici ca esti interesat, nici dezinteresat, tine-le in scepticism.