| oAnonim a întrebat:

Sa va spun povestea mea.
M-am mutat intr-un liceu nou, dupa o luna, am facut 17 ani, iar un prieten nou(facut in noul liceu, la ziua mea) mi-a spus ca sora lui(16 ani) ma place foarte mult, si ca vrea sa fie cu mine. Timp de cateva zile eu m-am gandit la asta (nu am avut niciodata o relatie stabila, nu simteam nimic pentru vreo fata) si am spus sa dau o incercare, am intrat in vorba cu ea, iar dupa ore am stat impreuna si am vorbit (pentru ea este prima relatie), nu stia sa sarute, la inceput ne pupam, a trecut ceva timp, 2-3 saptamani si a fost balul bobocilor, atunci a fost prima data cand ne-am sarutat, a fost ceva nemaipomenit, parca am simtit ca a fost si primul sarut din viata mea cu adevarat. Parintii ei stiu ca ea are o relatie de cand am inceput sa vorbim, iar parintii mei stiu de relatie cand am implinit o luna si am invitato la mine. Parintii nostri ne sustin foarte mult, ne adora impreuna si spune ca suntem potriviti unul pentru celalalt. Am mai avut noi certuri in relatie dar dupa cateva ore a fost totul minunat (impacarea noastra mereu a fost dulce). Ca sa mai scurtez din problema, pe 2 martie (cand aveam 4 luni impreuna) mi-a dat dimineata un mesaj ca ea crede ca ii este mai bine singura(nu stiu de ce a spus asta, nu mi-a dat motive) si i-am respectat decizia si am lasat-o singura si am decis ca suntem despartiti, dupa o zi, mi-am facut o alta prietena(am gresit m-am si afisat cu ea) dar pe 15 martie(in tot acest timp, fratele ei tot imi spunea ca mama ei a si plans ca ne-am despartit, ca si ea sufera ca mi-a dat smsul ala) si am vorbit cu ea, si am zis amandoi sa ne dam o sansa, ca ne iubim, si asa a si fost, ne-am dat o sansa, si a fost totul minunat, am discutat si nu am mai fost cum eram inainte, totul se transformase in mai bine, pe 2 aprilie, cand am inceput liceul dupa weekend(nu ne vazusem de 4 zile) am vrut sa stau cu ea putin, iar ea mi-a spus ca sta cu fetele(ea mereu la liceu se poarta indiferent, rece si distanta cu mine, nu stiu de ce anume) si in mintea mea a fost ca nu ii era dor de mine cum zicea, nu ne vazusem 4 zile si imi spunea ca ne vedem mai incolo, chiar nu putea sa stea 2 minute cu mine cand aveam dorul fata de ea enorm de mare, si am sunat-o ca nu era langa mine, si i-am spus ca ne despartim, ca nu putem continua asa, daca ea este indiferenta, si ea a spus ca bine ca imi respecta decizia si ca asa va fi, iar eu dupa 3 minute am realizat ca am gresit enorm, si m-am dus la ea in clasa si am vorbit, ca imi pare rau ca am gresit, mi-am cerut mii de scuze, m-am facut un prost de fata cu colegii ei, am gresit enorm cand am spus asta, iar ea tot ma refuza si spunea nu. Azi suntem in 6 (4 zile de cand ne-am despartit) si am vorbit seara trecuta cam o ora cu ea la telefon, si imi spunea ca ma iubeste, dar ca nu mai poate fi nimic intre noi, si ca mai bine ramanem prieteni, si cand ne vedem sa ne zicem macar un buna(sa nu mai fiu indiferent ca data trecuta), eu i-am spus si am jurat ca ma schimb si o sa fac tot ce vrea ea, dar tot nu vroia, imi spunea ca nu mai poate continua, ca momentan ii este mai bine singura, am plans de fata cu ea la telefon(prima data cand am plans pentru o persoana, sunt baiat am 17 ani si nu imi vine nici mie sa cred acum cand scriu, ca am plans.)

Va rog dati-mi sfaturi cum sa ma comport? Sa fiu indiferent iar? (Data trecuta a adus-o langa mine, ma gandesc ca daca o sa fiu impunator si tot o rog sa ne impacam, o indepartez mai mult), credeti ca mai exista si cea mai mica sansa sa ne impacam? Daca ea mi-a spus ca ii este mai bine fara mine? Totusi este prima dragoste pentru ea. nu inteleg ce este greu sa imi dea o sansa si sa imi impuna unele lucruri care le voi respecta pentru ca o iubesc. Ce pot face? Au trecut doar 4 zile de cand suntem despartiti. credeti ca timpul o va aduce la mine? Sau daca nu va mai fi sansa intre noi, cum imi pot reveni? Cateodata sufar din cauza asta. am gresit amandoi in relatie, dar o consider si o vad ca singura fata langa care pot fi eu, pe care o iubesc cu adevarat.

11 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

E prima poveste de genul asta de care aud si de care chiar imi pare rau (am 16 ani si 1/2). Chestia e sa nu iti inabusi sentimenteleNu incerca sa pari indiferent daca nu simti asta.Fii tu insuti dar pe langa asta incearca sa te prefaci ca indiferent ce simti pentru ea, tu nu vei mai vrea sa ai o relatie si e mai bine sa fiti prieteni (exact asa cum iti face ea). Daca teoria mea nu functioneaza atunci nu prea stiu ce altceva ar mai putea-o aduce inapoi.Inca o data, imi pare rau pentru cele intamplate(trebuie sa treci peste) si bafta happy

| Bogdan1o a răspuns:

Eu stiu povestea
incearca sa fi indiferent fata de ea, fiindca ea nu mai vrea sa fiti impreuna, las-o pe ea sa faca primul pas
iar tu incearca sa te indepartezi putin...nu mai pune la suflet tot ce zice ea....nu te iubeste atat de mult precum zice
ti-am mai spus, stiu ca doar si ca nu-ti place asta, dar asta nu e si nici nu va fi o relatie de rurata
incearca s-o uiti si sa iti faci alta iubita

| Barblaster a răspuns:

Rar mai gasesc oameni cu inime asa de pure, inocente si derutate.Nu prea pot sa spun ca suntenti inca copii, tocmai de aceea nu pot intelege cum de sunteti asa de nehotarati.

Daca ea chiar a insemnat atat de mult pentru tine, sa ii dai drumul va fi unul dintre cele mai grele lucruri care le-ai facut. Dar daca insisti nu vei face nimic decat sa te faci de rusine.

Ziceai ca si parinti ei vroiau sa fiti in preuna, incearca sa vorbesti cu ei in particular, au o influenta asupra ei mai mare decat ai tu.

Sau daca vrei sa termini totul de unul singur ai 2 optiuni.
-Ori ramai indiferent si vezi ce rezultate ai. Dar de data asta te sfatuiesc sa ramai indiferent pe bune(adica daca te vrea inapoi raspundei ca si cum nu t-iar prea pasa).
-Ori ii faci o surpriza de exemplu o saruti brusc cand sunteti doar voi 2 sau ii faci un cadou(fi inventiv)

Daca nimic nu merge poate ca nu ati fost facuti sa fiti impreuna.Si chiar ma doare sufletul cand vad ca un om de 17 ani a plans din cauza unei relati de 3 luni, asta arata ca ti-a pasat foarte, foarte mult.

Tot ce mai pot face e sa iti urez mult noroc.

| Ţepeşu a răspuns:

Uita de ea. Se vede ca nu-i mai poti face nimic. Daca dupa atata timp tot nu te doreste inapoi in viata ei... nu se mai poate face nimic.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru Ţepeşu):

Așa Țepeșe să tratăm noi problema cum trebuie
Bun. mișto povestea lui dar nu înțeleg de ce a plâns măsa?!
Nu văd rostu

| Barblaster a răspuns (pentru TheBirdOfTheHermes):

Hai mamaie tocmai tu nu sti :O?

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru Barblaster):

Tu crezi că eu îmi strufoc creierii să scriu romane ca tine?
Și da nu știu de ce a început măsa să plângă...

| oAnonim explică (pentru TheBirdOfTheHermes):

Pentru ca tine mult la mine si sunt singurul baiat cu care vrea sa o vada

| raluca250 a răspuns:

Habar n`am cum sa te sfatuiesc. dar chiar imi pare rau pentru voi :-

| NeneaGogu a răspuns:

Ce e ma aici'sea, bar de negrii?
Se vede ca fata vrea altceva, asa ca gaseste-ti una cu care sa te potrivesti, cat de cat, la caracter si alte alea

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Uite nu conteaza ca ai plans daca o iubesti si pentru un baiat este greu nu numai fetele plang... Pai incearca sa ii arati ca o iubesti iesiti pe afara sau uitati-va la un film si dupa ce ati terminat o intrebi daca vrea sa fie cu tine si gata... mult noroc :Xkiss