| robertshadow a întrebat:

Sa va zic povestea mea.Eram certat cu prietena mea.Nu mai vorbea cu mine ma ignora.Nu mai suportam trecuseera 5 zile.Am hotarat sa o sun pe prietena ei cea mai buna care sta cu ea in camera sa o intreb de ce ma ignora. Dupa aceeaa daca am am vazut ca ma ignora am lasat-o in pace. dupa o saptamana mi-a trimis mesaj ca sa ne impacam.M-am impacat, in timpul asta in care noi eram certati ea aflase de la prietena ei ca am sunat-o ca sa intreb de ea. miercuri m-a intrebat seara desi trecuse ra 5 zile de la impacare daca am sunat-o pe ea.Eu am negat gandindu-ma ca o sa se supere iar eu nu stiam ca prietena eii-a zis pentru ca a zis sa nu-i mai spun,pana la urma nu facusem nimic rau doar o sunasesm pe prietena ei cea mai buna sa intreb de ea pentru ca ma ignora si nu mai suportam. Miercuri m-a intrebat i-am spus ca nu,nu a zis nimic ea stia,Joi la fel am vorbit normal si spre seara iar m-a intrebat la care am negat din nou,nu vroiam ca ele doua sa se certe sau sa se supere pe mine,

A inchis telu si nu a mai vorbit, p urma am sunat-o pe prietena ei sa o intreb daca i-a spus ea ca am vorbit si mi-a zis ca da, ca a facut-o pentru mine ca sa vada ca atat de mult tin la ea incat am sunat-o si pe ea sa ma interesez dc este suparata, dc ma ignora.

Am recunoscut ca da am vorbit, mi-a zis dc am mintit-o..etc.mi-a zis ca ea nu e suparata ca am vorbit cu ea si de ce am negat cand m-a intrebat.

Ideea e urmatoarea:i-am spus:Tu daca stiai,mai ales daca nu te suparasei,cred ca ti-ai zis atunci in sinea ta:nu a facut un lucru rau,aintrebat de mine,pentru ca tine la mine,imi spuneai u si gata,pentru ce m-ai mai intrebatdaca nu erai suparata si te-ai impacat desi stiai asta,? dar astae penibil rau,ce stiai? ca am sunat sa intreb de tine,ca nu mai puteam sa stau fara sa stiu nimicca ma ignorai,mai ales daca nu te-ai suparat,nu avea rost sa ma mai intrebi,

S-a impacat cu mine desi stia asta, habar nu aveam, in fine acest lucru mi se pare nesemnificativ, am sunat-o pe prietena ei ce mai buna sa vad dc este suparata, dupa 5 zile.

Acum s-a despartit de mine.ea mi-a zis ca e suparata ca i-am zis ca nu am vorbit, nu ca am sunat-o pe ea, s-au complicat lucrurile pentru nimic, putea sa-mi dea si prietena ei un mesaj sa-mi spuna vezi k i-am zis ca am vorbit, k pana la urma din asta am negat ca nu vroiam sa se certe ele doua..sau daca stia de la inceput de ce s-a mai impacat,de ce era nevoie sa ma mai intrebe? ce mai e de facut?

s-a despartit pentru nimic,pentru o chestie care stia si nu a deranjat-o,,,cum sa fac sa ma mai impac cu ea? e sg data cand am gresit fata de ea, si nu o pot numi o greseala.

Am incercat sa-i explic,dar nu a vrut deloc sa inteleaga, e o fire foarte orgolioasa, insa eu am acceptat-o asa cum e de la inceput pentru ca am vazut-o ca nu aveam cum sa o schimb.

Dupa 2 zile i-am zis ca vreau sa vin la ea in oras sa ne intalnim ca sa clarificam daca mai continuam sau nu relatia la care i-a mi-a raspuns prin mesaj k nu vrea sa vin.Prima data a spus ca s-a impacat cu fostul ei prieten,ceea ce nu avea sens asa repede,apoi am insistat sa ne vedem si a spus sa o mai las, am zis o data si o data trebuie sa pun piciorul in prag, nu sa mai stau dupa ea cum s-a inamplat in astea 4 luni.M-am dus la ea in oras, am asteptat-o 4 orea s vina de la liceu in frigul ala pe o banca,i-am dat mesaj sa-mi spuna cand ajunge dar nimic,

Daca am vazut ca nu vine ma gandeam sa-i zic k daca nu vine intr-o juma de ora eu plec,dar ma trezesc cu un mesaj"bai pleaq draq, m-a sunatx adica prietena ei si mi-a spus ca intrebi de mine pe acolo, nu sunt in oras sunt plecata in conditiile in care eu ii spusesem cu o seara inainte ca vin la ea.Acum toata lumea m-a sfatuit sa o las in pace ca nu merita,ca nu trebuia sa reactioneze asa,mai ales cu mesajul ala,eu tot zic ca nu a fost din rautate,dar eu gandesc cu inima acum,

De o saptamana jumate nu mai stiu nimic de ea,nici ea nu mi-a trimis,eu inca o iubesc foarte mult,cand am plecat atunci de la ea i-am spus ca nu o sa o mai caut niciodata,nu stiu ce sa mai fac,toti imi zic ca daca mai tinea la tine te cauta,macar isi cerea scuze ca ti-a zis msj-ul ala cu bai pleaq draq sau da un mesaj ceva,Ce sa fac sa incerc sa o sun,sa vb cu ea pe mess,sa o intreb daca vrea sa ne mai impacam,pe parcursul relatiei m-a facut de multe ori sa sufar si motivele au fost:supararile ei i se punea pata cateodata se supara sin orice si ignoranta nu imi mai rasp la tel cu zilele uneori.

Eu inca o iubesccc doamne desi mi-a facut atatea si desi mi-a zis ce mi-a zis tot eu as vrea sa intru in vorba cu ea,apropiatii imi spun ca trebuie sa vina din partea ei dar cum stiueu ca e orgolioasa nu cred ca o sa se intample asta,intrebarea mea este:

Ce sa fac,sa incerc sa vb cu ea desi i-a mi-a spus atunci k vrea sa ne despartim,sa o astept pe ea sa ma caute,a trecut o sapt si ceva si nu am vazut nici un semn din partea ei,inca o iubesc, dar muti imi spun ca nu merita,, mi-e teama ca daca las sa treaca timpul va gasi pe altcineva si din asta intreb daca mai e ceva de facut acum.

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Asa zic si eu ca nu merita dar pentru asta mai poti incerca sa gasesti o cale de impacare

| DenisaAbdn a răspuns:

Stai sa inteleg. Tu te ingrijorezi pentru ea, ea se supara, vrei sa te duci la ea, ea iti spune sa nu te duci, stai 4 ore in frig sa o astepti ca sa ii poti explica, iar ea iti trimite mesaj"bai pleaca dracu'", si tu intrebi acum daca e bine sa incerci sa vorbesti cu ea din nou? Te trateaza ca pe un pres iar tu te gandesti la impacare? Ai cuvantul meu de om ca, daca era posibil, daca te aveam acum in fata mea iti trageam doua perechi de palme ca sa te trezesti. As zice ca esti un baiat sensibil, dar nu, din pacate ai cazut in alta extrema. Si nu stiu de ce am impresia ca orice am zice noi aici, tu tot o vei ierta.Si stii cum va fi? Vei fi in continuare presul ei, ea iti va ignora sentimentele, te va jigni si te va umili, te va face sa te simti lipsit de valoare, confuz si trist. Te va tine catelusul ei doar pana va gasi un alt baiat pe care sa il placa si pe care nu va indrazni sa nu il respecte. Iar tu te vei regasi, nu in situatia in care esti acum, ci in una cu mult mai rea, cu stima de sine sub zero, cu sentimente si timp irosite in van pentru o... imatura. Chiar nu iti doresti o fata care sa te faca sa te simti iubit, dorit, apreciat? Care sa se bucure de fiecare minut petrecut cu tine? Ori te scuturi, iti tragi singur doua palme, suferi ca un caine o vreme dar te eliberezi in sfarsit, ori te complaci in situatia de pana acum si suferi din ce in ce mai mult, caz in care eu nu iti pot ura decat: Deceptie usoara!

| Purec a răspuns:

De vreme ce prieteni tai ti-au spus deja sa o lasi in pace si ca nu te merita, eu vin si iti zic mai direct:

E doar o cretina care habar nu are de viata ei si probabil deja e cu altul acum! Dureros sau nu te-ai indragostit de o cretina. Gaseste-ti alta si nu mai pune suflet pentru o proasta de doi bani. Daca te suna vreodata, sa nu te gandesti sa te impaci cu ea, ca ai face cea mai mare greseala. A avut asa mare noroc cu unul ca tine sa o iubeasca si s-a comportat asa? Lasa ca urmatorul nu o sa fie tot la fel si poate o vedem si pe ea pe aici sa plangahappy

| Vix999 a răspuns (pentru Purec):

Subscriu total.
Si mai adaug urmatoarele : niciodata sa nu mai stai sa te rogi de cineva. Si pe viitor daca crezi ca ai gresit cu ceva, cere-ti iertare dar atat! Nu te milogi de nimeni niciodata pentru nimic.

| Încrucişătorul a răspuns:

Vezi-ti de drum.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea si vezi ce zice, sunteti amandoi orgoliosi si ati spus multe vorbe, ce nu se spun cand doi oameni se iubesc. cere-ti scuze pentru ce-ai zis, du-i flori, poate ca ea asteapta sa faci tu primul pas.BAFTA!

| blueheart a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva. Cei care te-au sfatuit sa o lasi in pace au facut foarte buna. Sunt fata si nu i-as face niciodata prietenului meu asa ceva. Se joaca cu tine fiindca stie ca tii mult la ea. Nu te merita. Daca tine cu adevarat la tine isi va cere iertare pentru tot ce ti-a facut.
Orice sfat pe care l-ai primi de aici nu te va face sa te simi mai bine. Tu stii cel mai bine ce este in sufletul tau,cata durere exista acolo,cate intrebari fara raspuns.
Nu ai facut rau pentru ca ai sunat-o pe prietena ei. I-ai demonstrat ca iti pasa de ea cu adevarat si ca te ingrijora tacerea ei.
Si ea nu are de ce sa fie orgolioasa. Ea ti-a gresit, nu tu. Si mesajul pe care ti l-a trimis a fost un gest foarte urat din partea ei.
O sa iti fie mai greu in primele saptamani, apoi vei incepe usor, usor sa uiti dezamagirea provocata de ea. Daca tine la tine cu adevarat te va cauta, fii sigur de asta.
Incearca sa iti gasesti linistea interioara acum si lasa timpul sa decida.

| rekinu94 a răspuns:

Eu zic sa o lasi asa, sa pari in fata ei indiferent..Nepasarea si indiferenta doare cel mai tare,daca i pasa de tine atunci o va durea ca no bagi inseama,ca nu iti pasa ca ea ce face in timpul ei liber,sid aca zice ca nu stiu cu ce baiat iese afara sau nu stiu unde, arata-i ca nu-ti pasa deoarece daca ea iti spune tie ca iese cu ceva baiat vrea doar sa vada reactia ta, deci fi atent.
Daca te iubeste atunci se va intoarce la tine dupa ce faci ce ti-am zis.
Baffta, sper ca te-am ajutat, daca mai ai intrebari te ajut cu placere.
O zi buna!

| yubyta123 a răspuns:

Sun-o pe prietena ta si vorbeste cu ea spune-i ca vrei sa lamuresti problema ca sa stiti ce aveti de facut, trebuie sa mai lasati unul de la celalalt ca sa mearga treaba ca altfel o sa va certati mereu si o sa ajungeti sa va urati, mai imbuneazo si tu un pic, trimite-i mesaje de iubire, scrie-i ce simti pentru ea etc

| MariaIurascu00 a răspuns:

Ai scris o gramadaaaa.....eu zic sa o lasi ...nu te mai gandi la ea. stiu ca e greu sa uiti o persoana draga tie, dar asta e viata. trebuie sa uiti. imipare chiar sincer rau pentru tine. iar mesajul a fost chiar neasteptat din partea ei. eu zic sa-ti asculti prietenii si ce daca v-a gasi pe altul. daca cumva gaseste pe altul inseamna ca nu a tinut la tine si nici nu tine

| adutza99 a răspuns:

Pai ce sa iti zic...eu nu am altceva ce sa iti spun nou, decat ceea ce ai auzit si de la apropiatii tai si anume: Las-o in pace! Nu te merita si gata! E clar ca nu o mai intereseaza de tine! Daca voia sa vorbeasca cu tine cred ca totusi ar fi dat un semn, ceva, asa ca las-o, uita de ea ca e nesimtita si cauta-ti alta.Crede-ma, exista fete de o mie de ori mai de treaba si mai finute ca ea. Poate chiar si mai frumoase. Sper ca ti-am fost de folos.