| NoOneCanStopDeth a întrebat:

Sa vezi pe cea/cel de care te-ai indragostit

Vreau sa fac, sa spuna...Ma simt atras/a de tine. Ce-i drept ai mult de munca. E infernal de greu sa impresionezi o femeie sau un barbat incat sa poata spuna, Imi placi.
Trebuie sa recurgi la armele tale din dotare, acestea fiind: inteligenta, socializarea si umorul. Uneori gandesti ca e de prisos, tot ce spui sau faci. Dar te consolezi cu gandul ca, poate da roade implicarea ta tot mai adanca, in acea relatie mai putin normala. Spun mai putin normala, pentru ca v-ati cunoscut pe net. Ati prins ideea, aici e vorba de pura naivitate si deci nu are rost, sa-i judecam pe cei care, recurg la mediul virtual pentru a-si gasi perechea. Unde pui, ca marea majoritate a tinerilor, se gasesc pe internet si deci, nu e nimic iesit din comun. E destul de periculos, sa ajungi sa placi un strain din mediul virtual. Urmarile pot fi tragice, sau nu. Totul depinde de cei doi, ce vor si cum vor. A cauta sa te indragostesti, sau sa iubesti pe cineva din mediul virtual, implica multa responsabilitate. Cand te bagi intr-un asemenea joc, ori il duci pana la capat, ori iti spui pas. Nu mereu ti-e dat sa ai succes, asa cum nu mereu, poti intalnii pe cineva, caruia sa-i ceri sa va vedeti si sa vrei sa ai cu acesta/aceasta o relatie.
Tot ce va pot spune este, ca nu trebuie sa faceti ce va spun altii, faceti ce va indruma inima.

Tu ai avut, sau ti-ai dorii o astfel de relatie? Vezi mediul online, locul in care iti este mult mai usor, sa-ti cunosti partenerul/partenera?
In viziunea ta, cum vezi aceste relatii si care sunt sansele ca, cei doi sa ramana impreuna?

24 răspunsuri:
| eu6andrea a răspuns:

Ai atins un subiect foarte la moda printre tinerii din ziua de azi si nu numai.

Mie toata treaba asta cu "dragoste pe internet" imi displace total si acum sa zic si de ce:
1.Tu pana sa te intalnesti cu acea persoana iti construiesti o imagine si te indragostesti de acea descriere pe care ti-ai facut tu in cap si nicidecum de realitate
2.cand e vorba de distanta intre cele 2 monitoare faza cu statul 8-9-10 luni sau chiar ani in fata pc-ului e iar o prostie cand ai putea sa iesi din casa, sa socializezi, sa cunosti lume si printre lume e si jumatatea
3.de obicei oamenii care isi cauta jumatatile pe internet sunt persoane fara speranta, deprimate etc iar asta nu face decat sa le alimenteze depresia pentru ca nu au o viata sociala reala.
4. poti a de tot felul de psihopati, bolnavi etc

Intr-adevar sunt si cazuri fericite in care totul iese ok, dar sunt si cazuri gen cum am vazut zilele astea la stiri despre o tipa casatorita cu 3 copii care s-a indragostit de unul pe net caruia i-a spus ca e singura si fara familie si tipul respectv i-a zis ca vine in ziua X sa o vada. Atunci femeia a luat frumusel arsenic si si-a chilarit repejor toata familia, copii+sot, i-a taiat bucati si i-a bagat inn lada frigorifica...mda!

Eu prefer iesirile, plimbarile, sucurile si baiatul in carne si oase si iubirea reala! Daca nu este acum o sa fie in 3 ani, dar o sa fie....cazurile cu internetul mi se par disperate!

| NoOneCanStopDeth explică:

Daca tu crezi ca sansele sunt de 100% esti un mare naiv.
Cate relatii ai avut in urma unei convorbiri banale pe internet?
Fi sincer cu tine si raspundeti. Eu nu am avut niciuna, dar am cunoscut destul de multe fete.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru eu6andrea):

Dar nu poti nega faptul ca nu ai apelat la acesta, pentru a cunoaste pe cineva.
Ca nu a fost ceea ce sperai, nu trebuie sa te invinovatesti.
Oricum ar trebui sa deschidem si o tema, ce face referire la socializarea in mediul real si spre surprinderea ta, multi or sa spuna ca prefera mediul online.
Socializarea de altadata, nu o mai gasim in locurile publice, iar femeile nu se mai lasa abordate, probabil ca sunt mult prea emancipate, pentru a fi deschise unei abordari directe.
Fa o medie a ta si spune-mi cat la suta, socialiEzi in mediul online si cat la suta in mediul real.
Probabil ca n-ai avea un raspuns concret sa-mi dai.

| NoOneCanStopDeth explică:

Desigur

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Cunosc cativa oameni cu care imi place sa discut pe internet.Am petrecut ore-n sir in fata unui monitor vorbind cu ei.Si mi-a placut,si-mi place. Poti intalnii oameni cu care, chiar ai ce discuta. Poate imi place personalitatea lor, sau modul in care comuica, felul in care se exprima.Dar sa-i iubesc, nu.Nu,nu as putea, nu sunt genul.
Mi-au spus altii ca ma iubesc, si alte chestii din astea in mediul virtual.Si eu am crezut ca e o gluma, ca e un joc, si m-am jucat si eu.Dar nu era nimic de genul asta, chiar tinea la mine. Unii sunt naivi si creduli.
Intodeauna unul chiar iubeste, iar celalalt se amuza copios.Relatiile asta, daca le pot numi asa, nu functioneaza.Desigur ca exista si cazuri fericite, dar rar, de cele mai multe ori au un sfarsit aiurea.

| NoOneCanStopDeth explică:

Tin sa te dezamagesc, dar n-am 16 sau 18 ani.
Pe barba lui Poseidon am 29 de ani si deci, armele mele pe care le folosesc atunci cand vreau sa cunosc pe cineva, este inteligenta si socializarea, umorul mai putin.

| eu6andrea a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

O sa fiu foarte sincera chiar!

Relatii virtuale cu persoane pe care nu le cunosc nu am avut si nci macar nu am apelat la "internet", dar da socializez online cu persoane pe care le cunosc sau nu dar nu in speranta ca poate candva undev va fi ceva ci doar pentru ca am ce vorbi cu ele.
Eu sunt o fire deschisa si imi fac prieteni foarte usor, iar in ce privesc jumatatile cu mine e munca de lamurire abia ma convinge real ca sa nu mai vorbesc ca virtual no chance, dar asta depinde de caracterul fiecaruia!

Ai dreptate cand spui ca multi prefera mediul virtual pentru ca se pot exprima mai liber in scris sau cand celalalt nu e de fata, pot spune lucruri pe care face-to-face nu ar putea!

Mi-ai zis sa fac o medie
30% virtual
70% real
Si crede-ma ca e mult si sunt dati cand ma enervez pe mine si nu mai aprind pc-ul pentru ca mi se pare absurd cand stai si iti pierzi timpul online cand afara,dupa usa casei te asteapta persoane noi pe care le poti intalni, noi aventuri etc.
Lumea s-a schimbat foarte mult si cand ai spus ca pe fete nu le mai poti abora pe strada decat pe site-uri de socializare gen facebokk ai avut dreptate, dar eu pe fetele astea le consider incuiate pentru ca nu mi se pare normal sa crezi in vorbe scrise pe un chat decat in cineva care iti vorbeste fata in fata, ii vezi gesturile, mimica si da le consider persoane care iubesc vorbele nu faptele si care cred ce li se spune nu ceea ce vad!

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DarkOrbitMoon):

Andreea, Mariana, Ioana sau cum te cheama. Cred ca nimeni nu-ti spune Te iubesc in cateva zile, dar daca tu oferi iluzii, asteapta-te ca acesta sa spuna aceste doua cuvinte.
Naiv din fire, probabil ca va vrea sa vorbeasca incontinuare cu tine, caci tu il alimentezi cu vise. Stau si ma gandesc ca daca ti-ar cere sa te vezi cu el dupa cateva zile, evident ca l-ai refuza. Daca tot iti place cum socializeaza acesta cu tine si felul lui de a fi, de ce nu cauti sa te vezi cu el? Care-ti sunt temerile? Cel putin stii un lucru, l-am vazut pe cel care avea sa ma uimeasca. Vorbele astea ar putea fi titlul unei carti happy

| NoOneCanStopDeth explică (pentru eu6andrea):

Multumesc pentru sinceritatea cu care ti-ai spus parerea, in legatura cu socializarea virtuala si cea reala.

| eu6andrea a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Npc happy mi-a placut subiectul!
o zi buna sa ai!

| NoOneCanStopDeth explică (pentru eu6andrea):

Asemenea Andreea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu caut nici in realitate apai pe internet. N-am avut nici-o relatie virtuala dar nu ma feresc de asa ceva. Cand imi doresc un lucru, il iau. La fel va fi cu o persoana, cand sunt sigura ca e ceva intre noi... then I will make things happen tongue am puterea asta.
Deci nu recurg la armele mele, prezenta mea e pasiva in mediul virtual la fel ca si in realitate.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Mi-a spus ca ma iubeste dupa o luna.
N-am chef sa ma intalnesc cu toti cu care vorbesc pe internet, doar daca consider eu ca e ok sa fac asta.I-am propus sa ne intalnim, dar a refuzat.Si cand a propus el, am refuzat eu.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DarkOrbitMoon):

laughing) rad, dar nici nu vreau sa spun de ce.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Spune. confused

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DarkOrbitMoon):

Bine ca nu ti-a spus dupa o zi laughing) e foarte usor sa-i spui unei persoane Te iubesc, dar e mult prea greu sa simti ca iubesti. Falsitatea acestor cuvinte, vine din dorinta, de a-l face pe celalalt partener, sa spuna ca sentimentele lui sunt pure si sincere, dar nu e chiar asa.
Ce sa mai vorbesc despre dragoste, caci e doar un sentiment de atasare. Multi/Multe spun Te iubesc, dar niciunul nu stie ce presupune, aceste doua cuvinte si cand trebuiesc spuse.

| mada1820 a răspuns:

Da relatia mea actuala este "infiripata" pe net,am ajuns sa ne cunoastem si am hotarat ca merita sa ne vedem si in realitate, in prezent am o relatie minunata cu un om pe care il iubesc. Din punctul meu de vedere nu este un mediu prea bun de-ati gasi asa zisa jumatate pe net, pentru ca pot aparea probleme, totodata partenerul/partenera nu ar trebui cautata, pentru ca apare cand te astepti mai putin.Sansele ca doua persoane sa ramana impreuna in realitate nu sunt in procente prea mari.Anumite persoane sunt mult prea naive incat ideea de a avea o relatie pe internet le surade mult prea mult, de cele mai multe ori este o pierdere de timp si se trezesc ca totul a fost in zadar si ca si-au "impartasit" sentimentele si gandurile cui nu trebuie.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Stiu,aceeasi parere o am si eu. Daca tot continua, am inceput sa-i spun doua cuvinte pe care, oricum, nu le credeam.
E usor sa spui "te iubesc", am facut asta de 29493749739439 ori.Doar din amuzament, sau din simpla curiozitate de a vedea cum reactioneaza.Nu inteleg de ce toti ma cred, sunt doar niste cuvinte, asta nu inseamna ca trebuie sa si simti.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DarkOrbitMoon):

For fack sache, atunci cand aceste doua cuvinte ajung sa fie spuse in gluma, nasti in el acel handicap emotional si deci devine mult mai naiv. Inconstient, el isi calca pe orgoliu si trece peste morminte, ca poate sa fie ceva intre voi. Insa realitatea e cu totul alta, daca unul dintre voi nu vrea, celalalt se va imbata cu apa rece, pana are sa ajunga in coma iubirii.
Dreptul iti revine sa-l trezesti pe acesta la realitate si sa-l mai tragi si de picioare. Nu de alta dar cu toti stim ca suntem atrasi de gravitatie si deci nu am putea sa zburam.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru anonim_4396):

Deci sa inteleg ca ai gusta din fructul interzis doar pentru a vedea cum este.
Uite asta e cea mai mare greseala a noastra, nu abordam si nu ne lasam abordati in locurile publice. Totusi care este cauza? Discutam despre acest subiect delicat si vad totusi ca nu ajungem la nici-un consens. Indiferenta oamenilor de a fi bagati in seama, intr-un spatiu public, mi-e dat sa o vad zilnic si deci, ajungi sa te retragi trist in acest mediu, in speranta ca poate vei avea si tu sansa dorita, pe care nu ai avut-o atunci cand ti-ai dorit atat de mult. Si ajungi stand in fata unui monitor, cauti cu inversunare un partener, caruia sa-i spui oful. Probabil ca va veti tasta pana cand, degetele va vor lasa, dar un lucru sigur il stiti, e ceva, dar nu acel ceva. Acum o citez pe cea care avea sa-mi spuna ca, imi place cum gandesti laughing) Dar hai sa nu vorbim de mine, caci si eu ma stiu putin naiv, dar caut sa ma cizelez putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Nu fac nici-o greseala, doar am standarde foarte inalte si nu imi atrage nimeni atentia in realitate - am raspunsuri simple si pentru situatii complicate. Ceea ce, numai pentru fructul interzis voi iesi din zona mea de comfort si voi face sacrificii daca va fi nevoie. Sper ca avem aceeasi definitie despre fructul interzis fiindca asta spune multe. Si depinde ce vei interpreta, nu te poti rezona prin experientele altora 100% cand mentalitatea ta difera de a lor.

| HaHaGirl a răspuns:

Mai mai mai pe cine avem noi aici! laughing ..sansele sa ramai cu cineva pe care l-ai cunocut sunt de 99.9% dc? pentru ca pe net fiecare spune ''mie imi plac cainii'' celalalt spune ''mie imi plac pisicile '' si asa omul isi da mai usor seama daca e potrivita persoana respectiva pentru ea,spre exemplul oamenilor le este mult mai greu sa-si deschida sufletul sau sa spuna ce gandeste atunci cand sunt fata in fata,iar calea virtuala le ofera o oarecare siguranta aflandu-se acasa in fata unui laptop/tableta/telefon etc,ai emotii dar acasa le poti ''emana'' insa la locul de intalnire sau de fata cu persoana respectiva e mai greu sa te stapanesti de emotii,parerea mea este ca e mult mai usor sa-ti gasesti sufletul pereche in mediul virtual,desi nu am avut o astfel de relatie mi se pare ceva super tare, si cred ca cei mai emotivi apeleaza la aceasta cale, eu una prefer sa am un date intr-un parc sau la o cafenea decat pe net(imi plac mult florile, probabil de aia ma atrage mai mult, orice detaliu conteaza zic eu )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Nu primesti mesaje de la juniori

| NoOneCanStopDeth explică (pentru anonim_4396):

Ok iti voi mai da un mesaj