| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani se intampla ceva daca ma masturbez de 2-3 ori pe saptamana, fiti seriosi

28 răspunsuri:
| wild_5755 a răspuns:

Absolut nimic happy
doar ca o sa consumi multe servetele laughing)

| doctorandus a răspuns:

Vezi ca-ti creste nasul, mai Pinocchio! Ca de obicei asta sperie copiii mici si creduli cu povesti vanatoresti.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

| doctorandus a răspuns:

Da trei articole indexate de MedLine care spun ca tine sau conchidem ca suferi de delir mistic.

| doctorandus a răspuns:

Despre ce-ti face prolactina vezi http://www.youtube.com/watch?v=GU3JqoUDkjA

| doctorandus a răspuns:

De la Universitatea Princeton citire: https://thesexpert.princeton.edu/......very-day/. Cine crede că universitățile nu discută public despre masturbare, din punct de vedere medico-științific, nu a pus piciorul într-o universitate.

| mentholinks a răspuns:

Nu se intampla nimic serios. Ar fi de preferat sa te abtii ca sa nu risti sa devii obsedat de sex dar daca nu reusesti fa-o linistit in continuare. In Biblie nu scrie nicaieri de masturbare ca ar fi pacat, am impresia ca in cea ortodoxa au adaugat astia de la ei.

| Seba2013 a răspuns:

Sa ajungi dependent.
Insa masturbarea, un tine seama de programul tau.
Are ia programul ei, si atunci ori faci ori nu.

| mgtow a răspuns (pentru Seba2013):

Are programul ei e laughing rolling on the floor

| Seba2013 a răspuns (pentru mgtow):

De ce razi, baietica?
Ce este de ras?

| mgtow a răspuns (pentru Seba2013):

Chestia cu programul cum ai zis m-a amuzat

| Seba2013 a răspuns (pentru mgtow):

Intelegi acesta conceptie?

| mgtow a răspuns (pentru Seba2013):

Da ma doar si noi am fost copii candva

| Seba2013 a răspuns (pentru mgtow):

Asa este, dar multi sunt care sufera din cauza acestui instinct.
Isi pierd copilaria, pentru ca masturbarea are si efecte negative.

La inceput acesta programare genetica, functioneaza normal.
Dar dupa un timp, acesta programare se strica.
Atunci cand se strica, chiar daca ai vrea sa te lasi, trebuie sa suferi de sevraj.

Acesta programare, insemna activare de organe, sisteme cerebrale, iar acestea daca se strica, cauzeaza boli.

Iti dau un exemplu:
Frica este normala.
Dar acesta frica, se poate transforma in stres.
Aici deja acest mecanism normal al fricii, afecteaza persoana.

Asa se intampla si cu masturbarea:
Frica si masturbarea, se afla in creierul reptilian.
Acest creier, activeaza sistemul nervos autonom.

Atat la excitatie cat si la rectia de frica(se cheama lupta sau fuga).

Deci cei care sufera, trebuie ajutati.
Cei care nu sufera, sa faca, n-am treaba cu ei.

| Seba2013 a răspuns:

Hahah, bravo, o sa adaug si eu ceva, sigur nu te superi.

La masturbare, apare prolactina.
Ce face acesta prolactina?
Scade nivelul de testosteron.

De ce este responsabil testosteronul?
De crestere!

Asa ca Emilian65, ai dreptate.
Daca este cineva care vrea sa intram in amanunte, ii dau surse stiintifice, si argumente logice, daca vrea.

Cel care tot te acuza, este Pinochio, ba mai mult, robotel fanatic.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:

Daca ai curaj, scoatema de la ignor.

Acel dulcegar, este limitat in afirmatiile sale.
Stie el de ce...

Uite aici mai complex:
https://en.wikipedia.org/wiki/Prolactin

As incepe cu tine, cu dopamina.
Acel dulcegar, vorbeste ca sexul, activeaza dopamina, dar omite, ca acesta substanta, este mama dependentelor.

Si acuma sigur ca vrei sa spui, ca in cazul sexului, acesta substanta se elibereaza intr-o cantitate mica.

Hehehe iti arat studiu, si daca vrei doua, cu video, unde arata ca acesta substanta se elibereaza asemenator heroinei.

Uite aici unde arata acesta poveste:
Dopamina fiind mama dependentelor cauzeaza dependenta.

Omul dependent, se masturbeaza in exces, si apare prolactina.

Ce efect are acesta prolactina?
Impotenta, pentru ca scade nivelul de testosteron.
Testosteronul nu afecteaza doar libidoul, ci si cresterea.

Sti cat timp ii trebuie acestei prolatine sa devina la nivelul normal?
Doua saptamani.
Un dependent se masturbeaza in fiecare zi, nu sta doua saptamani-
Iti arat si studiu acesta.

Dar prima daca vezi povestea aceasta:
http://yourbrainonporn.com/......tion-young

| h3llboy666 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Pana o sa te prinda parintii. Si ai grija pe unde lasi ca nu ies petele la spalat.

| CezarinaLunaria a răspuns:

Masturbator mic ce ești...

| mgtow a răspuns (pentru CezarinaLunaria):

Aoleu am ras jumatate de minut laughing la ce ai zis

| Emankonovici a răspuns:

Eu la 13 ani am ceva bun de facut... Stii poate si tu ai? Pune mana pe carte. Citeste o filosofie sa te ajute iti recomand `De la filosofie la pshinializa si return` de Zamfirescu asa am inceput si acum citesc la nebunie.Pace

| Pain4Souls a răspuns:

N-ai atractie spre fete daca de 2-3 ori mai bine 14-15

| XxXsTyLLeXxX a răspuns:

Bine, am sa incerc sa ma las

| edutzu2011 a răspuns:

Daca stii ca te poti controla atunci nu ar trebui sa te ingrijorezi. ( de exemplu pot sa ma apuc de fumat o luna si sa ma las fara probleme )

| doctorandus a răspuns (pentru edutzu2011):

Fumatul e un viciu, dar masturbarea nu este un viciu. Cu asta sunt de acord in mod consensual medicii si psihologii.

| AaNnDdRrEeii10 a răspuns:

Fa laba tata ca e sanatos

| TeoTyo a răspuns:

Eu zic sa.ti cauti un pluş si sa incepi sa te joci ca asta nu e site in care copiii de 13 ani intreaba daca e rau sa te masturbezi! Inteles?

| RalucaSardaru a răspuns:

Am colegi care o fac si de trei ori pe zi si nu au nimic.

| Anuta123diva a răspuns:

Hey! pai din punct de vedere medical si stintific e ok.dar din punct de vedere religios nu. Deci nu dauneaza dar e un pacat cam mare.

| MitzAlThau a răspuns:

Nu te lasa ma ca e de bine