| RaissaToader a întrebat:

Sall Tpu.Am 20 de ani.In urma unor dereglari menstruale mai severe, medicul ginecolog mi-a dat anticonceptionale Logest.Menstruatia imi venea total aiurea, uneori odata la cateva luni.Am luat anticonceptionale un an de zile, timp in care menstruatia mi s-a reglat oarecum(imi venea lunar) dupa care medicul mi-a recomandat o pauza de doua luni.Ciclul mi-a venit in data de 7 aprilie, pastilele le-am terminat in data de 9 aprilie, iar ultimul contact sexual neprotejat cu ejaculare afara l-am avut in data de 26 martie.Normal, menstruatia trebuia sa-mi vina in data de 4 mai, dar nu mi-a venit inca.Sanii ii am umflati, am si usoare probleme cu acneea care s-au accentuat de cateva zile.Intrebarea mea este, se poate sa fi ramas insarcinata, desi am luat pastile si menstruatia mi-a venit si dupa ultimul contact? laughing) (ma gandesc sa nu le fi luat la timp).Va multumesc anticipat. Funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin modul in care este formulata intrebarea, nu se poate intelege foarte precis si corect, in ce data ti-ai administrat ultima pastila AC si in ce perioada s-a produs menstruatie ce a urmat dupa administrarea ultimei pastile AC. Practic NU s-a putut forma o sarcina in urma sexului intretinut in data de 26 Martie din cauza faptului ca in acel moment pastilele AC erau inca administrate probabil corect si pasilele au fost folosite in continuare pana in data de 9 Aprilie. In cazul in care dupa terminarea ultimei folii cu pastile AC NU ai intretinut contacte sexuale neprotejate si din acest motiv NU a ajuns sperma in vaginul tau, rezulta foarte clar ca in uterul tau NU poate exista o sarcina. Intarzierea aparuta in inceperea menstruatiei se produce probabil pe fondul redeclansarii/reaparitiei fostelor dereglari hormonale, aceleasi cu care te-ai confruntat si inainte de inceperea tratamentului cu AC. Daca pastilele AC au fost administrate mereu in mod corect fara intarzieri sau intreruperi, formarea unei sarcini este complet IMPOSIBILA, mai ales ca dupa terminarea ultimei folii a urmat menstruatia. In mod sigur in urmatoarele zile va porni menstruatia deoarece tumefierea sanilor reprezinta probabil o simptoma premenstruala. Multa sanatate!