| Codrin97 a întrebat:

e o poveste mai complicatabig grin. Asa, sa incep, tatal meu s-a despartit de mama. dupa ceva timp s-a casatorit din nou si a facut un copil. infine. Faza e ca imi place foarte mult de o fatabig grin iar parintii ei sunt nasii copilului adica fratelui meu vitreg. Exista cumva vreo legatura de rudenie intre mine si ea?big grin

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Legatura de rudenie tine de sange. adica se considera legatura de rudenie rudele tale in linie directa (mama, tata, copiii tai) pana la gradul 3 sau linie colaterala (matusi, unchi) pana la gradul 4. tu cu fata aceea nu impartasesti decat o rudenie prin alianta, nu imparti sangele ei in vene (cum o faci cu fratele tau vitreg de exemplu, prin sangele tatalui vostru care va este comun). deci da, exista un grad de rudenie PRIN ALIANTA, si nu, nu este o legatura de rudenie care sa impiedice o relatie, fie ea si amoroasa. te-am lamurit?

| Codrin97 explică (pentru JohnnyBi):

Dap... mersi mult. Deci e permisa chiar si casatorialaughing?

| Codrin97 explică (pentru JohnnyBi):

. mai nou am auzit ca suntem cumatri. infine tongue tot sunt permise relatiile si chestiile de genu?big grin

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Este legatura prin alianta si nu te poti insura cu acea fata, intreaba un preot iti va explica cel mai bine

| cezarmarica a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu are nici o treaba laughing

| cezarmarica a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu are nici o treaba, stai linistit, nu sunteti rude de sange, nas puteai sa ii fi si tu fratelui tau, chiar daca nu era vitregwinking

| Bendurlea a răspuns:

Johnny asa mult vrei tricoul ala ai fii putut sa ii dai omului o explicatie mai simpla si tu cosmine ai dat-o in balta baiatu are 16 ani ce casatorie ma nene.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Bendurlea):

Daaaa, tricoul ala e viata mea laughing. i-am dat explicatia dpdv legal si ce am considerat eu ca este moral happy