| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Acum cateva zile m`am despartit de iubita mea. pe care inca o iubesc mai mult ca orice si mai mult ca oricine.

Motivul despartirii a fost un alt baiat. Ei a inceput sa ii placa de el si pe mine ma uita cu zi ce trece. Ei bine. ea nu vroia sa imi spuna asta. dar am fortat`o eu sa imi zica. si pana la urma mi-a zis. chiar daca mi-a zis ca ea pe mine ma vrea, si ca pe mine ma iubeste cel mai mult. si ca pe el doar il place. [ 10% sau chiar mai putin ] acum sunt impreuna. Si eu nu cred ca am gresit cu ceva ca sa merit asta. Faza e ca. nu prea stiu daca ma iubeste. ma face s`o cred ca ma iubeste. dar nu prea vreau sa o cred. pentru ca dupa 2/3 zile dupa ce ne-am despartit. ea deja are pe altu. de fapt. pe care il avea si cand eram impreuna.

In fine. eu vreau sa vin la ce vroiam sa zic. Ma doare prea tare. numai am chef de nimic si de nimeni. numai stiu ce sa fac. pur si simplu sufar din cauza ca am iubit-o mai mult ca viata mea. Vreau sa scap de aceasta durere fara sa o uit pe ea. Help please.

Mersi.

Răspuns Câştigător
| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Chiar inteleg ce vrei sa spui, sentimentele astea m`au cuprins si de mine de multe ori.Si sti, nu e un lucru real.Adica,sa fim seriosi, pentru a scapa de aceasta durere e nevoie sa lasi amintirile cu ea intr-un colt indepartat al inimii tale, nu sa te gand 24 de ore pe zi la ea,sa plangi gandidu`te la vina ta.Din cate am inteles eu,cred ca nu te iubeste.Ea se amagea ca te iubeste,poate ii placea ideea asta,sau poate doar voia sa te amageasca pe tine, multe fte care primesc o iubire uriasa nu pot sa o dea inapoi, pentru ca atunci cand cineva e mort dupa tine u automat il respingi.Chestia e ca tu nu actionezi bine,pentru ca ea nu sufera, e bine fericita cu ala, si mai ales daca tu te gandesti ca e posibil sa te fii inselat inseamna ca te amagesti singur si iti faci iluzii degeaba.Pt ca u inca visezi ca ea sa se intoarca la tine,asta e adevarul,u nu incerci nici sa-i dai o lectie,nici sa te razbuni,nici sa o uiti. Vrei doar sa se intoarca la tine,sa`si dea seama ca a gresit.Poi iti sp eu cv daca tu te porti asa ca un pres ea nu are cum sa se intoarca la asa ceva de aceea te-a si parasit,fara sa fiu dura,dar n`ai cum sa iubesti o persoana care nu te lasa sa respiri, care te iub prea mult, si nu te trateaza deloc k indiferenta.Indiferenta mereu aduce atractia,iubirea. Daca vrei sa nu mai fii cu ea,pai at lupta impotriva a ceea ce simti,incearca sa n`o mai vezi,pune`ti in cap ca esti sg de asta si arata`i indiferenta,filtreaza k altele arata`i k nu e sg care exista pentru tine,nu o sa`si faca o parere proasta despre tine pentru ca ea a facut mult mai rau,iesi si distreaza`te traieste`ti viata ca de aia o ai,fa`i alte activitati si concentreaza`te pe viata ta,pe ceea ce iti place,stai k prietenii amuza`te,progreseaza si evolueaza si schimba ce nu`ti place la tine.Iar daca speri la vreo sansa sa mai fii k ea,atunci nu te ruga de ea,nu plange ca un fraier,fii mandru,orgolios,inaccesibil,arata`i k nu o mai vrei,las`o sa te doreasca ea si atunci respinge`o pentru ca asa vei fii mai atractiv,nu te lasa afectat de ceea ce a facut,simte`te bine si arata`i ca esti bine si fii mereu in preajma altora nu exista doar pentru ea. Durerea asta se elimina cu timpul,dar pentru asta e nevoie sa ti`o scoti din cap, nu sa suferi fara sa incerci doar sa o pastrezi in adancul sufletului, nu sa iti emani mereu suferinta.

| SpawNury a răspuns (pentru Cristinaaaaaaaaaaaa):

Cred ca si-a dat seama ce a pierdut. pentru ca a venit la mine plangand, si a zis din suflet ca ma iubeste :-s chiar nu stiu ce sa fac straight face ca si eu o iubesc sad si imi zice s`o iert. Ce pot sa fac?

| anonim_4396 explică (pentru SpawNury):

Off stiu ca u iti doresti sa o ierti acum si astepti un sfat pozitiv.Dar nu sunt sigura de ce sa-ti zic.Pentru ca nu va cunosc.Dar sunt mai multe variante, cred ca ea nu s`ar fi intors la tine daca nu ar fi realizat ca ii e greu fara tine si nu ii e bine ca ala, poate si-a dat seama ca u esti mai bun si oricum ar fi relatia voastra si caracterul tau esti mai potrivit pentru ea.Sau poate s`a razgandit si datorita nesigurantei,temei ca a facut cv gresit ranindu`te si constiintei care nu`i dadea pace, si sentimentelor ei contradictorii, nefiind sigura pe cine sa aleaga.Si poate a realizat ca nu e corect sa faca asa si e mai bine sa ramana LG tine. Daca tu crezi ca mai merita o sansa si iti e greu sa nu i`o acorzi,atunci mai las`o putin sa fiarba sa se framante,nu ceda asa repede,ca te va lua de prost.Da`i sperante false,amageste`o,apoi fa`te k nu`ti pasa fa pe inaccesibilu, cum ar fi ii dai un pupic sau o imbratisare si apoi ii zici ca fu de final ca nu va veti mai impaca si trateaz`o k indiferenta ca sa te doreasca mai mult, chiar tine metoda asta iti sp din experienta.Am si eu o prietena care dupa cateva zile dupa ce s-a despartit de iubitul ei, a stat cu altcineva si apoi a inceput sa mai vb k fostul si i`a parut rau, pentru ca ea chiar il iubea dar el nu stia sa se poarte k ea si nu aveau o relatie potrivita si nu`i placea caracterul lui ca se schimbase. Poate asta o deranja si pe ea si nu ti-ai dat seama.Ar trebui sa porti si o discutie sincera k ea sa-ti marturiseasca dc a facut asa.Dar oricum incearca sa nu cedezi repede,iar daca u consideri ca chiar regreta,ca te iubeste si k merita sa-ti mai acorzi o sansa k ea,atunci aplica metoda asta,fii mai inaccesibil asa, si o cand o sa ''cedezi'' sa fie cv prin surprindere, ca sa isi dea seama ca nu trebuie sa mai greseasca fata de tine pentru ca sunt sanse mari sa te piarda.Arata`i ca poti trai si fara ea si trateaz`o k raceala, indeparteaza`te putin.Si gandeste`te bine daca vrei k adv s`o ierti si daca merita, si in nici un caz nu te lasa usoR!

| SpawNury a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi frumos, dupa atata timp am intrat pe TPU. si citeam si eu. si m-am gandit sa iti dau funda laughing Mersi :*, e bine acum. fara ea big grin