| Cristi536162 a întrebat:

Salut, acum ceva timp am descoperit că am fimoză și după ce am citit pe net mi-am cu cumpărat un unguent. Se numeste Clobetazol Arb (Propionat de Clobetazol), dar nu știu cum se aplica.
Poate cineva sa îmi explice destul de detaliat, unde nu trebuie să ajungă (ex: pe capul penisului, etc.) Și unde să îl pun.

Răspuns Câştigător
| Roelly202 a răspuns:

Trebuie sa il pui pe preput.Cauta pe internet sa vezi ce inseamna.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Unguentul Clobetazol se intinde in strat suficient de gros pe acea parte a preputiului, care acopera aproximativ glandul (capul penisului) si se asteapta pana ce cea mai mare partea a unguentului intra in piele si inmoaie suficient de bine celulele dermatice, cat si celulele care exista in componenta inelul fibros existent in capatul extrem al preputiiului. Dupa ce preputiul s-a inmuiat suficient de bine se introduc 2 degete prin deschiderea preputiala si urmeaza exercitiile prin care se incearca intinderea inelului fibros (pielea intarita) prin tragerea in parti/lateral cu suficient de mare forta a celr 2 degete, pana la limita aparitiei durerii. Aceasta operatiune se repeta cat mai des pana ce deschiderea existenta la capatul preputiului se mareste/largeste suficient de mult incat sa se poata realiza decalotarea, usor si fata probleme, fara durere. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru fimoza necesita operație.

| jj7700 a răspuns:

Mergi la medic si nu te mai medica singur. Propionatul de clobetazol este un corticosteriod care subtiaza preputul si poate fi folosit pentru a largi inelul preputian al penisului, dar are si efecte adverse, in speta ca poade duce la ruperea si citarizarea pielii la folosire indelungata si mareste riscul de infectii cutanate. Masura in care te ajuta si cum si unde trebuie sa aplici si sa tragi de preput depinde de ce tip de fimoza ai (e inel fibros, e congenitala, e fren scurt, ai adeziuni cu glandul? Etc.) si cat de severa e. Fiecare necesita alt tip de tratament, in unele cazuri te poti rezolva cu corticosteroizi si exercitii de largire, dar in altele te expui la riscuri inutile si interventia chirurgicala e mult mai eficienta si sigura. Pe scurt, nu te doctorii singur fara un consult de specialitate, ca ori te tratezi degeaba, ori mai mult rau iti faci. Scuze, nu vreau sa fiu rautacios, dar e o problema complexa si corticosteroizii in sine se folosesc numai la indicatia dermatologului si se elibereaza pe reteta.

| Cristi536162 explică (pentru jj7700):

Hei, mulțumesc de raspuns, m-am decis sa nu mai folosesc nici un unguent. Pot sa decalotez in stare flască, iar în stare erecta pot puțin mai mult de jumate, nu știu sigur daca e fimoză, și chiar daca e e ceva de gradul 1-2. Am un prieten dr 9 ani care poate decalota atât în stare flască cât și în erecta lin și ușor. Poate avea ceva legătură cu ața? Gen el s-a dezvirginat și eu nu?

| jj7700 a răspuns (pentru Cristi536162):

In primul rand nu exista dezvirginare la baieti. Ata nu se rupe, e doar un mit romanesc care nu stiu de unde a aparaut. Nu intru in detalii, dar daca ai timp recomand sa o asculti pe tipa asta ca zice bine ce zice: https://m.youtube.com/watch?v=AZ77vaOTqto

In al doilea rand, presupun ca esti de o varsta apropiata cu prietenul tau. Majoritatea baietilor pot decalota complet la varsta aia, dar nu toti. La tine suna ca si cum iti poti decalota suficient penisul cat sa il cureti in stare flasca, ceea ce e cel mai important. La unii baieti preputul nu se largeste destul decat dupa inceputul pubertatii si, exceptand cazuri extreme - grad 4 - nu putem vorbi de fimoza pana in jurul varstei de 14-15 ani. Asa ca in momentul asta cel mai bine astepti. Eu unul nu am putut decalota complet nici in stare flasca pana pe la 10 ani, pe la 11 a inceput sa isi mai dea drumul si abia la 14 ani am reusit sa decalotez de tot comod si in erectie. Fiecare cu ritmul lui.

| Cristi536162 explică (pentru jj7700):

Am 13 ani