| d3javw a întrebat:

Salut.Acum un an m-am angajat intr-un restaurant unde am început sa lucrez cu o tipă care este și bucatarul chef.Ea este o persoana extrem de dificila dar și cu foarte multe calități și m-am îndrăgostit încă de la început de faptul când o vedeam cât de mult se dedică și cât de pasionată este în ceea ce face.M-am înțeles excelet cu ea iar eu am fost singurul care încă a mai vrut să lucreze cu ea pentru că restul colegilor au respins-o pentru faptul ca este foarte critică cu persoanele superficiale iar eu m-am dedicat si am ascultat de ea cat de mult am putut si cumva am devenit si eu ca ea, extrem de critic cu persoanele din jurul meu, am invatat atat lucruri bune cat si lucruri mai putin bune de la ea si in ultimul timp am impresia ca am devenit o persoana oribila.Am reusit sa ii castig aprecierea ei pentru ca asta a fost tot ce mi-am dorit dar si dispretul celorlalte persoane din jur iar acum ma intreb daca nu am facut greseala vietii mele, pentru faptul ca am iubit-o si am apreciat-o atat de mult am preluat si acele defecte care ma fac o persoana oribila.Tin sa mentionez ca este o iubire neconditionata si nu am vrut mai mult de la ea pentru ca are deja o relatie.Eu am 22 de ani iar ea 25.Pentru mine mi se pare femeia ideala iar acum as vrea sa intalnesc pe cineva macar cu o parte din calitatile si inteligenta ei si cumva mi-e frica ca nu mai exista nimeni ca ea.Credeti ca as mai avea sanse sa intalnesc o asemenea persoana in viata asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Mereu aud expresia asta : " Oare o sa mai intalnesc vreodata o persoana la fel de buna ca X sau la fel de frumoasa ca X sau la fel de nu stiu cum ca X ".
Valabil si la fete. Nu vei gasi tu niciodata o fata la fel ca ea. Vei gasi o fata MULT MAI BUNA ca ea.
Nu sunt in lume 2 fete la fel. Dar exista posibiltatea sa intalnesti o persoana care este de 2 ori mai buna (ma refer din toate punctele de vedere) decat cea pe care o considerai asa.
Sper ca ai inteles ideea.
Faptul ca ai luat si tu din obiceiurile ei este oarecum bine si rau. Dar nici sa te pui intr-o situatie penibila din cauza ei si sa te pui cu toata lumea la cearta nu este ok. Este chiar penibil.
Indiferent ca o placi sau nu (dragoste neconditionata sau atractie fizica) trebuie sa ai si propriile tale principii.
E o fata pana la urma urmei, daca ea spunea sa te arunci de pe un bloc, te aruncai? Evident, daca te aruncai erai penibil.
Si eu am aproape 22 de ani si viata debia incepe la varsta asta, mai ales in materii de femei.
Chiar ne blocam la o singura femeie laughing?
Trateaza situatia barbateste si lasa prostiile.
Succes!

| d3javw explică:

Mulțumesc frumos! Ideea e ca mă se pare atât de greu să găsești o fată pe care să o consideri un model drept de urmat și de la care să te inspiri și pentru care merită să de dedici în totalitate pentru ea..deși poate spun asta pentru ca nu am cunoscut indeajuns de multetongue

| Evolution a răspuns:

Asa am spus si eu la inceput cu fiecare prietena dupa am cunoscut fete mult mai belea si tot asa.
Se gasesc, stai calm.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii avut vreo 80 de ani, categoric ti-as fi spus ca nu mai ai sanse, dar la doar 22 de ani, ai toate sansele din lume, pentru ca, abia acum pasesti in viata si incepi sa cunosti oamenii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Asemenea nu, asemanatoare poate, dar greu.

| anamaria82726 a răspuns:

Ai putea intalni o persoana asemanatoare. Nu e rau ca te-ai schimbat, e chiar dragut. Cand iubesti o persoana incerci sa te,, mulezi,, pe caracterul ei ca sa te faci placut de ea, cu riscul ca ai putea pierde aprecierea altor persoane. Faptul ca tu ai luat si niste defecte de la ea asta inseamna. Ca ti-ai asumat ca o iubesti si ai vrut ceva serios. Dar, acum ca ai realizat ca nu poti fi cu ea ai doua variante. Sa ai rabdare fiindca poate cu timpul te va place si ea. Sau mai corect sa revii la vechiul tu. Te poti schimba pentru o persoana pe care o iubesti, dar cred ca este momentul sa incepi un nou capitol al vietii tale si sa-ti revii. Asa iti va fi mai usor sa-ti gasesti o persoana noua. Si ia-te si dupa instinct. Nu neaparat o persoana care sa semene cu respectiva. Asta e foarte gresit fiindca o vei vedea mereu pe ea in iubita ta.

| Jonas94 a răspuns:

Șansele de a întâlni o scorpie? Ooo da, vei găsi multe laughing!