| Anonim12t a întrebat:

Salut,am 1,80m si 70kg mananc de aproximativ 3-4 ori pe zi,masturbarea afecteaza cresterea in greutate sau asa este metabolismul meu,vreau argumente, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Yon1470 a răspuns:

Masturbarea poate afecta creşterea în înălţime, masturbarea poate conduce la scăderea acuităţii vederii, la mărirea sensibilităţii, la infecţii bacteriene, la predispoziţia de a dezvolta stări depresivo-anxioase, la apariţia unor probleme vocale, printre altele.Prin masturbare, care presupune şi ejaculare, se elimină din organism o cantitate considerabilă de spermă care conţine aproximativ 150 de mg proteine, 6 mg lipide, 11 mg carbohidraţi, 3 mg colesterol şi multe alte substanţe nutritive ca: zinc, potasiu, vitamina C şi B, calciu, acid citric, creatină, fructoză, acid lactic, magneziu, fosfor, sodiu şi seleniu, aminoacizi, galactoză şi unii hormoni (testosteron, estrogen, progesteron, prolactină dar şi prostaglandine).
Eliminând aceste substanţe, pe lângă consumarea aiurea a energiei psihice şi spirituale, se produc unele carenţe care induc tulburări.Trageţi dv. concluzia, mai departe.
Eu vă sfătuiesc să spuneţi NU masturbării, dacă doriţi să fiţi un om normal. Decizia vă aparţine, însă, pentru că dv. sunteţi stăpânul propriilor dv.decizii, suportând, la un moment dat, şi consecinţele aferente lor. Un copy paste si te-am informat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yon1470):

Este absolut imposibil ca Tu sa fii intreg la cap. rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Vezi: corbulalbrosu e medic si ti-a pus un diagnostic.

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Plin de medici experti in arta sexului si a masturbarii.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Eu nu sunt medic, dar mi-era de mult clar acelasi lucru cu ce ti-a spus el.

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Si unde anume profesati? Poate vin sa va fac o vizita! Ce spuneti?

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Eu nu sunt medic si nici psiholog. Deci nu stiu de ce boala suferi, dar e cert ca ai o boala mentala.

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum de ti-ai dat seama?

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Scrii lucruri bizare, absurde si ridicole, desi pretinzi ca ai avea oarece educatie (deci ca n-ai fi un ignorant).

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

La unele dau copy paste, unde si specific lucrul asta, iar modul nostru de gandire nu trebuie sa fie la fel, pentru ca nu toti suntem la fel.Eu sunt de moda mai veche si daca nu suntem pe aceeasi lungime de unda, nu inseamna ca pretind ceva.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Am cautat ce-ai dat si nu exista pe Google. Dar fie ca tu le concepi singur, fie ca dai copy/paste la mesaje bizare, absurde si ridicole, tot rezulta ca suferi de o boala mentala, altfel n-ai da asa ceva drept sfat medical.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Ok, exista pe Google in alta forma pe http://www.romedic.ro/forum/ejacularea-influenteaza-cresterea-66383

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt multi si destui doctori care spun ce fel de efecte poate avea masturbarea si cat de daunator poate fi. Daca tot va considerati inteligenti, macar dati un sfat bun.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Inca o data: nu e nimic rational sau stiintific in poliloghia absurda pe care i-a dat-o drept sfat medical.

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

2) Este masturbarea normală?
Multe asa-zise "studii" si "cercetări" (false dealtfel!) pretind ca ea este normală. Nu este adevărat! Nu va lăsati prinsi de cei care spun astfel de lucruri.
Masturbarea este anormală si dăunătoare sănatatii omului – atat in cazul bărbatilor, cat si a femeilor. Exista cazuri reale de oameni care au practicat aceasta forma de auto-satisfacere sexuală si care au avut de suferit din pricina unor boli si afectiuni provocate de ea. Lucrul acesta este cea mai mare dovadă ca masturbarea nu numai ca nu este normală, ci ca are si repercursiuni grave asupra sănatatii omului, cu cat ea este practicată mai des si pe o perioada mai lungă de timp.
Quote:3) Care sunt efectele masturbarii?
Lichidul seminal (sperma) este formata din diferite minerale si vitamine. Spre exemplu, ea contine proteine, calciu, lecitină, magneziu, fosfor, testosteron, potasiu, vitamina B12, zinc, enzime, si multe alte elemente. Aceste lucruri sunt vitale pentru organismul uman si pentru dezvoltarea lui normală, in special in decursul formării lui: in adolescenta si in anii urmatori acesteia. Masturbarea excesiva, si nu numai, face ca aceste elemente sa fie eliminate din corp fară masură, predispunand individul la o serie intreaga de disfunctii si afectiuni.
Masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale ‘ascutimii’ mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie. Acesta este un factor deosebit de periculos fiindca nu există nici o cale de refacere a acestor neuroni. Pierderea memoriei si a puterii de concentrare o poate observa persoana respectivă pe masura ce ea continuă să se masturbeze mai mult.
S-a mai observat la cei care practică masturbarea ca ei sufera de ejaculare precoce, intr-o forma mai mult sau mai putin gravă. Acest lucru se intampla deoarece auto-controlul asupra impulsulilor sexuale se denaturează prin practica masturbării. De fapt, in decursul timpului, acest auto-control se va modela si adapta mai mult la această practică decat la actul sexual normal.
Masturbarea nu face decat să "imbătranească" omul mai rapid decat in mod normal. Acesta, la 40 de ani, se va confrunta cu bolile si afectiunile care se intalnesc in general la pacientii mult mai in varstă. Lucrul acesta se intamplă din cauza risipei excesiv de mare de energie care nu face decat sa slăbească foarte mult organismul, predispunandu-l la diverse afectiuni si boli, in functie de fiecare individ in parte. Sistemul imunitar al organismului este de asemenea slăbit pe măsură ce omul continuă sa se masturbeze mai mult, el fiind mult mai putin ferit de virusi si infectii in comparatie cu un om cu un sistem imunitar puternic.
Pe plan psihic, masturbarea duce la o izolare progresivă fată de societate si de mediul inconjurător. Persoana care se masturbează ajunge incet-incet sa-si gasească placerea numai in această practică, dezvoltand o inhibitie fată de persoanele si evenimentele din jurul său. In cazuri mai avansate se poate ajunge la depresii nervoase greu de vindecat.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Medicii care consideră că masturbarea (luată-n general) ar fi dăunătoare se împart în: habotnici, sectanți și țicniți. (Și spălatul pe mâini poate fi patologic, dar nu despre asta discutăm.)

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Oare chiar asa de prosti sa fie acesti medici si sa ne vrea atat de mult raul incat sa le spuna acestor tineri sa nu si-o mai frece?

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Fondatorul Noii Medicini Germane si-a pierdut dreptul de practica medicala si a facut parnaie in doua tari din UE pentru tratamentele sale "inovatoare". Asa ca nu, un medic nu poate face chiar orice-i trece prin cap fara a da niciodata socoteala.

Din pacate diploma de medic nu confera imunitate impotriva prostiei si nebuniei. A fost dat la TV un medic care a innebunit si si-a ucis tatal cu cutitul. Ei bine, acel medic e mai putin periculos decat medicii porniti contra masturbarii (ala a facut o singura victima).

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Si cu oamenii care aproba si-i dau dreptate acestui doctor traind pe pielea lor experientele mentionate mai sus cum facem?

| Yon1470 a răspuns (pentru doctorandus):

Indiferent de ce spun unii, eu personal nu consider ca-i bine sa te masturbezi si din cate am citit multi au regretat acest lucru.Decat sa experimentati pe propia piele, mai bine iti cauti o fata si ai terminat cu frectiile.

| doctorandus a răspuns (pentru Yon1470):

Medicii ti-au spus ca ai o boala mentala, cand trei iti spun ca esti beat, du-te si te culca!

26 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal, un barbat matur elimina o jumatate de lingurita de sperma la o ejaculare adica in jur de 3-4 ml. Daca ejacularile sunt rare, elimina mai mult insa nu se depaseste cantitatea de maxim 5 sau in mod exceptional 6 ml de sperma. Iar daca ejacularile sunt dese, atunci cantitatea va fi mai mica/mai putina. Cantitatea de sperma eliminata poate varia in functie de varsta si de libidou si se poate sa elimina si mai putin, sau deloc. In ciuda faptului ca in continutul spermei umane exista micro si oligoelemente, sperma nu e deosebit de hranitoare si ''nici nu ingrasa''. :D Cantitatea de 3-4 ml de sperma eliminata la o ejaculare, (aproximativ o lingurita), contine in afara celor 2-3 milioane de spermatozoizi, extrem de putina energie, valoarea aceasteia fiind in TOTAL de 5 (CINCI) calorii, care provin din proteinele si zaharurile secretate in sperma de catre glanda prostata, cu scopul/rolul de a le oferi spermatozoizilor energia necesara pentru deplasare. De asemenea se mai gasesc : vitamina C, fosfat, zinc si...prostaglandine. Intreaga cantitate de elemente, proteine, zaharuri si vitamine NU atinge cantitatea totala de 1 (UN) singur GRAM. Te sfatuiesc sa accesezi si sa lecturezi un material scris de specialisti in domeniu (profesori, cercetatori, medici) persoane educate si demne de toata increderea. Datele oferite in celalat raspuns sunt pur si simplu aberatii care nu au absolut nici-o baza reala stiintifica sau medicala, fiind de fapt fabulatii hilare ale unor ''specialisti'' in....DEZINFORMARE. =)) =)) http://sfatulparintilor.ro/......-sanatate/

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Foarte buna explicatia, din pacate fundita a primit un pesudostiintific raspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Probabil ca pe baza unor asemenea ''cunostinte'' de o incalificabila IMBECILITARE si explicatii absolut hilare si halucinante prezentate unor agarici ageamii si culmea si insusite/apreciate acestia, se creaza si apar ulterior adevarate ''mituri''. care se transforma intr-o adevarata ''MINUNE''. laughing Sper ca cei in drept sa indeparteze, sa stearga aceasta ''monstruoasa'' dezinformare,

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as consuma asa calorii cum scrie ala eram slab de mult, toata ziua o faceam

| Holiday a răspuns:

Nu cred ca am vazut pana acum un raspuns mai tampit care sa primeasca funda...
Referitor la greutate vs masturbare, n-ar trebui sa fii surprins ca grasii se masturbeaza mai mult decat cei mai fit din simplul motiv ca au mai putine sanse sa faca sex cu o femeie fiind mai putin atragatori pentru femei. Concluzia o tragi singur...
Nu mai vorbesc de toate celelalte tampenii debitate acolo...