| Hristos249 a întrebat:

Am 11 ani, ma masturbez de la 10.
Da, stiu ca nu e bine dar pur si simplu nu ma pot opri, am observat ca de fiecare daca cand ma masturbez si ma excit simt ceva in penis si imi iese un lichid alb cu spume, sunt spermatoizi?

Răspuns Câştigător
| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Acest `obicei` numit masturbare este practicat de o sumedenie de oameni. Masturbarea te ajuta sa-ti cunosti mai bine propriul corp. Insa exista si dezavantaje, cum ar fi consumarea testosteronului, fara de care nu o sa ai asa multa energie si te poti inchide in tine. Nu trebuie sa fii jenat ca faci asta, dar nici sa creezi din asta un obicei zilnic. Si da, sunt spermatoizi, daca ti s-au format.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Puțin probabil să ai deja sperma formată, e cel mai posibil să fie vorba despre lichid seminal „limpede".
A! și nu mai spune că „nu e bine"; dacă chiar nu era bine, nici tu, nici alți 99% dintre bărbați nu s-ar mai juca deloc cu puța.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Cksihja a răspuns:

Te afli la o vârstă la care organele tale sexuale nu s-au dezvoltat încă deplin. Ce nu înțeleg eu, de ce îți consumi testosteronul așa prostește, vrei să arăți ca o fată. Spun asta pentru că curând urmează aceea perioadă din viața ta când ai nevoie de mult testosteron ca să devii bărbat. După ce devii bărbat nu te mai oprește nimeni să faci ceea ce-ți place ba chiar e un tratament anti chelire deoarece consumă testosteronul care distruge firele de păr.

| doctorandus a răspuns (pentru Cksihja):

Cred ca ar trebui sa discuti aceasta problema cu medicul de familie.

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| GHEBOASA a răspuns:

Si eu am 10 ani si ma masturbez de la 11. E ok

| 273837383hysk a răspuns:

Nu cred că ai la 11 ani sprematoizi! Și eu am 12 ani și de la 11 ani mă masturbez!(sunt fata)