| Hristos249 a întrebat:

Salut, Am 12 Ani, M-ai am puțin și împlinesc 13, ma întreb că pentru aproape 13 ani, e normal mărimea penisului sa fie de 5 centimetri lungime și 2-3 grosime? Adică este destul de mare?

Răspuns Câştigător
| Octavian81 a răspuns:

Salut!
Nu stiu de ce copilasii de varsta ta au problema asta cu marimea penisului. In primul rand, nu poti face nimic pe cale naturala sa creaca, oricat ti-ai dori.
Corpul uman intra intr-o perioada de dezvoltare continua, pana la varsta de aproximativ 17-18 ani, cand se incheie pubertatea. Pana atunci vei observa niste schimbari majore: te vei inalta, iti vor creste mainile, in lungime si circumferinta (latime); ti se va ingrosa vocea, corpul ti se dezvolta.
Penisul fiind si el un organ al corpului, se va dezvolta armonios, odata cu corpul tau. Nu exista o marime standard de penis, pe categorie de varsta, tocmai pentru ca fiecare dintre noi e diferit, si fiecare are un alt bagaj genetic, care e primit de la parinti, in momentul procrearii.
N-ar trebui sa te ingrijorezi din atat. Stai linistit si lasa timpul sa isi faca treaba. Pentru ca si-o face. Pana atunci, intre timp, mai baga cate o carte la bord.

6 răspunsuri:
| buldog a răspuns:

Sorinel, lasă problemele astea și profită de copilărie. Relaxează-te, joacă-te și învață ce îți place. Succes!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal ca la 13 ani ai tai sa ai asemenea dimensiuni la penis. Penisul tău este mini pens și nicidecum unul normal. Ai rabdare sa mai creasca.

| Willis a răspuns:

Acum ești COPIL.
Întrebarea asta să o pui pe la 17 ani.
Da este normal la anii ăștia, așa cum este.

| FantasyBoy a răspuns:

N-ai precizat daca in stare flasca, sau in erectie... daca e flasca, e superok, daca nu, e naspa!

| Iunicu a răspuns:

Este foarte bine pentru vârsta ta.
Stai liniștit, nici nu îți trebuie mai mult acum.

| Anonim80000000000000000es23 a răspuns:

Din ce oraș ești? Te rog să răspunzi la întrebare.